בשבע 239: עצמאים בשטח

על קביים, עם עגלות ובאופניים - ההמונים כבשו את הדרך העולה לחומש ביום העצמאות והצהירו: "נשוב ונבנה"● גם מעללי מח"ט שומרון שהחליט לנקום בצועדים על שפגעו בחייליו וחסם את ההסעות שאמורות היו לאסוף אותם.

חגית רוטנברג , י"א באייר תשס"ז

ענני העשן מעל חומש לא היו הפעם תוצאה של צמיגים בוערים או בתים נשרפים. המבקר התמים יכול היה לחשוב שחומש הוא עוד אחד מהחניונים המיוערים אותם גודשים המוני בית ישראל ביום העצמאות כדי לקיים את מצוות היום. צעירים ומשפחות התיישבו לארוחת המנגל המסורתית, ילדים התרוצצו בשמחה על הדשא, ורק שרידי הבתים שאינם עוד הזכירו כי האידיליה עדיין אינה מושלמת.

כחמישה עשר אלף איש חגגו את יום העצמאות על חורבות היישוב חומש ועוד אלפים רבים היו בדרכים. הוראת שר הביטחון לחסום את דרכם של הבאים, אולי בגלל שיקולי פריימריס, לא הועילה. האלפים החלו בצעידה רגלית מהמחסום שהוצב בצומת ג'ית, סמוך לקדומים. בדרך היוצאת מקדומים צפון ניסה ג'יפ צה"לי לחסום את שביל הכורכר לאלו שביקשו לצאת לכביש ברכבם.

אחד מפעילי מטה 'חומש תחילה' שהיה במקום שם נפשו בכפו, כיסה את עיניו ונשכב מתחת לגלגלי הג'יפ כשמעליו מטרטר המנוע. החיילים הזועמים בג'יפ נאלצו להביט ברכבים שעברו בזה אחר זה בשביל הצר. במהלך הצעדה דווח על כמה תקריות אלימות מצד השוטרים.

החום המתיש והעליות התלולות לא הרתיעו קשישים מלהשתתף בצעדה, כשהם נעזרים במקלות הליכה. צועד אחר נצפה עושה את הקילומטרים הארוכים כשהוא מדדה על קביים. ילדים בגיל הגן צלחו את ההר עם הוריהם, שחלקם נשאו על גבם גם תינוקות. והיו גם מי שחשבו על פתרונות מעשיים, והצטיידו מבעוד מועד באופניים או טרקטורונים.

קונצנזוס רחב

בעצרת שהתקיימה בחומש אחר הצהריים נשא דברים פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל, שעל אף שבעים ומשהו שנותיו צעד בשדות ודיבר בהתלהבות על חשיבות המהלך; במקום נראו הרב דב ליאור, הרב ולדמן, הרב אליקים לבנון, הרב ישראל אריאל, הרב דודקביץ', ועוד רבנים שהגיעו רגלית למקום. הרב נחום רבינוביץ' שלח את ברכתו לאירוע משבי שומרון, משם סירב הצבא לאשר לו אמצעי הגעה לחומש.


הפתעה מעניינת היה נאומו של הרב יעקב מדן, ראש ישיבת 'הר עציון' וחבר מועצת יש"ע, שנשא דברים נחרצים בזכות השיבה לחומש. בכלל, אומרים המארגנים, מפעם לפעם רואים כיצד זרמים נוספים בציונות הדתית מצטרפים למהלך שאותו מוביל מטה חומש. "ראינו פה אנשים מתונים בעלי השקפת עולם 'ממלכתית' שהחליטו להשתתף", הם אומרים. "למעשה, הצלחנו להפוך את העלייה לחומש לאירוע המרכזי של הציונות הדתית ביום העצמאות"
הפתעה מעניינת היה נאומו של הרב יעקב מדן, ראש ישיבת 'הר עציון' וחבר מועצת יש"ע, שנשא דברים נחרצים בזכות השיבה לחומש. בכלל, אומרים המארגנים, מפעם לפעם רואים כיצד זרמים נוספים בציונות הדתית מצטרפים למהלך שאותו מוביל מטה חומש. "ראינו פה אנשים מתונים בעלי השקפת עולם 'ממלכתית' שהחליטו להשתתף", הם אומרים. "למעשה, הצלחנו להפוך את העלייה לחומש לאירוע המרכזי של הציונות הדתית ביום העצמאות". במטה 'חומש תחילה' מרוצים מהתוצאות. "האירוע נתן גיבוי ציבורי אדיר להתנחלות הקבועה בעתיד במקום הזה", אומר הרב נתנאל יוסיפון מ'קוממיות'.

"מצידי שייהפכו לקרטיבים"

אחד האנשים שעמדו בפוקוס של האירוע, ולאו דווקא לחיוב, הוא מח"ט שומרון, אל"מ אמיר ברעם, עליו מצביעים במטה חומש כאחראי העיקרי למחדל הלילי. ברעם, שהתחייב בשיחה מוקדמת באותו יום כי יאפשר להסעות להגיע בסוף היום לשבי שומרון ולאסוף משם את האנשים שירדו מחומש בערב, התכחש להבטחתו זו כמה שעות מאוחר יותר. "פגעתם בחיילים שלי, חייל שלי נפצע בגללכם", אמר "אני לא עוזר לכם, איך שבאתם, תסתדרו גם בחזרה". לדברי המארגנים, למח"ט ברעם לא היה אכפת כנראה שגישתו הקטנונית והנקמנית משמעותה כי אלפים, ובהם זקנים וילדים קטנים שכוחותיהם אפסו אחרי שעות ארוכות של הליכה בחום, ייאלצו לצעוד במשך שעתיים בחשיכה גמורה בין בתי הערבים עד לשבי שומרון, ומשם להמשיך עוד כשעה נוספת עד לקדומים, שם חנו הרכבים וההסעות. עוד הם אומרים כי גם משפטית לא הייתה הצדקה להחלטת המח"ט לסגור את שבי שומרון מכיוון קדומים, כיוון שזהו אינו שטח אסור לתנועת יהודים על פי חוק יישום ההתנתקות.

כשהבינו בחומש כי הסעות לא תגענה לאסוף אותם, התיישבו רבים באמצע הדרך וציפו לנס. רבים אחרים, שצעדו לשבי שומרון, נעצרו ביישוב ללא יכולת לצאת משם הלאה. בהמשך הלילה החליטה קבוצה של כ-250 נערים לצעוד מחומש לשבי שומרון דרך הכפר הערבי העוין בורכא, אולם גם הסכנה הביטחונית החמורה שנשקפה כתוצאה מכך לשטח שבאחריותו, לא הניאה את המח"ט העיקש. גם כשהמג"ד ביקש ממנו להפסיק עם הפרינציפים ולהכניס למקום אוטובוסים בשל פוטנציאל הסכנה הגובר, סירב המח"ט והשיב בקור רוח: "מצידי שייהפכו שם לקרטיבים, לא אכפת לי". רק לאחר לחצים שהופעלו על המח"ט מכיוון הרמטכ"ל, הוא הודיע למארגנים, כי בניגוד גמור לדעתו האישית הוא יאפשר לאוטובוסים להגיע לשבי שומרון ולאסוף אנשים. כמה אוטובוסים גם עלו לחומש לאסוף את אלו שעדיין המתינו שם עד קרוב לחצות. קומץ בני נוער שנשארו על ההר מלכתחילה, פונו בכוח במהלך הלילה. "זו הייתה נקמה קטנונית ואכזרית מצידו", אומרים המארגנים.

"את הקשר שהוא זקוק לו עם ההתיישבות באזור - הוא הרס". ב'קוממיות' מתכוונים להוציא מכתב לרבני היישובים בשומרון על מעלליו של המח"ט, וכמו כן שוקלים הגשת תביעה אזרחית נגדו. יודגש כי מדיניות מטה חומש דוגלת בקיום אירועים ללא בקשת אישורים מכוחות הביטחון.

מלבד אטימות המח"ט, נשמעות עדויות נוספות על התבטאויות של קציני צבא ששידרו אפאטיות מוחלטת כשהתבקשו לסייע למי מהצועדים שנפצע או חש ברע. בועז העצני, חבר המטה, מקבץ עדויות על יחסו האטום של צה"ל. בין השאר, מדובר באנשים שנאלצו לצעוד בלילה כשהם סובלים מנקעים, התייבשות או תינוקות שסבלו מקור. "על בסיס ראיות מוצקות נוכל לפתוח בקמפיין פוליטי, תקשורתי וציבורי נגד העוולות שנעשו לנו. לא במטרה להתבכיין, אלא לתקוף ולבוא חשבון עם מי שהתנכלו לנו".

הבתים ייבנו

יוסי דגן, דובר המטה, אומר כי הפעילות תתרחב כעת גם למישור ההסברתי במסגרת כנסים וחוגי בית. כמו כן, יקדמו הח"כים אדלשטיין, אריאל ואלדד את הנושא במישור הפרלמנטארי. העליות הבאות יהיו על בסיס יצירת קביעות במקום, מטבע הדברים בקבוצות קטנות. דגן מבקש להודות לציבור הגדול שהגיע למרות התנאים הקשים: "התחזקנו מהם, הרגשנו שיש ציבור רחב שנמצא מאחורינו". כמו כן מבקש דגן לציין את מסירותם של תושבי שבי שומרון, המשמשים בכל פעם תחנת רענון וסיוע לעולים ויורדים מחומש. "יש עוד דרך ארוכה, אבל הבתים בחומש ייבנו בסוף מחדש", הוא מסכם.