בשבע 239: ד"ש מדוש

ביקור בתערוכת הקריקטורות של המאייר דוש ז"ל, מגלה שהרבה לא השתנה: השמאל, השחיתות והשביתות כיכבו גם אז.

יאיר פלד , י"א באייר תשס"ז

שבע שנים חלפו מאז הלך לעולמו קריאל גרדוש, הידוע יותר בכינוי 'דוש' – האיש שהיה הקריקטוריסט של המדינה. בימים אלה נערכת לזכרו תערוכה שבה מוצגות בפעם הראשונה מאות יצירות שלו, במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

דוש התפרסם בין היתר בזכות שרוליק, דמות מאוירת של ישראלי בעל הבעה תמימה וכובע טמבל, שכיכב ברבות מיצירותיו.  דוש היה הקריקטוריסט הישראלי הראשון שקריקטורה פרי עטו פורסמה בעיתון בכל יום, מ-1953 ועד מותו בשנת 2000.

הוא נולד כקארול גרדוש ב-1921 בבודפשט, הונגריה, וב-1948 עלה לארץ. בתחילה התייחס לציור הקריקטורות כאל עבודה זמנית, שבה יעסוק עד שילמד עברית ויוכל לעבור לכתיבה עיתונאית וספרותית, אבל בסופו של דבר דבק במקצוע הזה כל חייו.

אמנם חלפו שנים מאז היה שרוליק חלק מחיינו, ודמותו מעלה את זכרם של סיפולוקסים כמתנות חתונה, אך התערוכה המסכמת הזאת של דוש אקטואלית לימינו יותר מתמיד. אפשר בקלות לראות רבות מאוד מהקריקטורות כחלק מהעיתון שאנחנו קוראים היום.

רוב עבודותיו של דוש עסקו בנושאים פנים ארציים, וסבבו סביב שרוליק, שהיה בתקופותיו הטובות אייקון חברתי שנראה על גבי כל דבר כמעט – החל ממחזיקי מפתחות ועד קופסאות שימורים למיניהן (אלו מוצגים בתערוכה).

בין הקריקטורות המוצגות אפשר למצוא קריקטורה משנת 1959, שבה שרוליק עומד לטבוע בים סוער, ועל גל גדול שנראה כמפלצת המאיימת להטביעו כתוב "שחיתות". בקריקטורה נוספת נמעך שרוליק בין שני שריריה של יד אימתנית, שריר אחד "עיצומים" ושריר אחד "שביתות". נשמע מוכר? בקריקטורה אחרת, פוליטית באופייה, עומדים בשורה כל סוגי הישראלים, ובאה יד שכתוב עליה "שמאל" וגוזרת את המתנחל מהמשחק התקשורתי.

הקריקטורה שהייתה אהובה על דוש היא זאת שבה שרוליק דופק על דלת שעליה כתוב "צדק", שאין מאחוריה בית. התחושה שהעולם נגדנו ושאנחנו מחפשים ודופקים על הדלת של הצדק, שבעצם אין מאחוריה כלום, היא עניין שדוש נהג לדוש בו רבות. כאמור, שום דבר לא השתנה.

בתערוכה מוצגות הקריקטורות בצורה של לוחות מודעות, שעליהם תלויים איוריו האותנטים של דוש, מסודרים עם 'פתקיות מקרר' לפי נושאים. למשל, בערך 'חגים' מוצגת קריקטורה מיום העצמאות הי"ג של מדינת ישראל, שבה נראה שרוליק לבוש לבר מצווה, עם תפילין וטלית. הסידור בלוחות המודעות נחמד בעיצובו ונותן תחושה שהמבקר בתערוכה נמצא ממש ליד האמן.

מעבר לקריקטורות של דוש מוצגות בתערוכה 'מחוות' לדוש, שאיירו מאיירים שונים. בין המחוות אפשר למצוא קריקטורה מאת מישל קישקה, שאייר מכירה פומבית של בגדיו של שרוליק, או אחת מאת דודי שמאי, שאייר את שרוליק עם טוריה ופרח, מסתכל במראה ורואה פנקיסט עם סיגריה ונבוט.

ביציאה מהתערוכה התחושה החזקה היא שהיום אנחנו זקוקים יותר מכל לדמות כמו שרוליק של דוש, שתאחד אותנו סביבה ותשמור על הישראליות והפטריוטיות, במקום הדמויות המצוירות הזרות, שמגיעות מארצות הניכר ונכנסות לכל בית בישראל כדמויות לחיקוי ולהערצה.

התערוכה תינעל ב-30 באוגוסט.