בשבע 240: מסדר זיהוי – פינוי

ב"ספר השחור" שמוציא בימים אלו "המטה העולמי להצלת העם והארץ", וחולל סערה בתקשורת , יוכלו למצוא את עצמם מול אצבע מאשימה כל החיילים שהשתתפו בגירוש והבתים שהוחרבו.

חגית ריטרמן וחגית רוטנברג , ט"ו באייר תשס"ז

חיים יבין מעולם לא חלם שדווקא הוא יככב בסרטון שמזהיר מפני גירוש יהודים. ערב גירוש תושבי גוש קטיף וצפון השומרון, ביים יבין את 'ארץ המתנחלים', אותה סדרת טלוויזיה בעייתית שהכפישה, לדעת רבים, את תושבי יש"ע. אז מה קרה, "מ-ה-פך"? לא, גבירותינו ורבותינו, ממש לא.

רגע לפני הפצת הסרטון 'יש דין ויש דיין', נודע לערוץ הראשון על קיומו. יבין שידר, והסביר לצופיו את התוכן: "כל מי שהוביל את ההתנתקות – נענש". כך מצאו אנשי 'המטה העולמי למען שלמות העם והארץ', מפיקי הסרטון שאורכו למעלה מ-13 דקות, פתיח בכיכוב יבין. אחד האתרים כתב שהסרטון הזוי, ונתן את הכותרת "חיים בסרט", לאמור: מדמיינים. אל תקרי "חיים בְּסרט" במלרע ובסֶגול, אלא במלעיל ובפתח: "חיים (יבין) בַּסרט".

העתק הדבק והסק

'יש דין ויש דיין' הוא קולאז' של פיסות מידע משידורי החדשות ומצילומי וידאו בשטח שחוברו להן יחדיו. אנשי 'המטה' קשרו את התבטאויות ומעשי קברניטי הגירוש לגורלם המר לאחריו. כך למשל נראה ראש הממשלה שרון, המכריז ערב הגירוש: "יזמתי את התוכנית, האחריות מוטלת עליי". גם צילום דרשת הרב עובדיה יוסף מובא כאן: "איזה אכזר הרשע הזה שעושה דברים כאלה, ה' ייתן לו באנה אחת, ימות יישן בלילה ולא יקום, זה שהוא מתאכזר על עם ישראל". אחר כך מובא הדיווח החדשותי על נפילת שרון למשכב.

שרון אינו לבד. גם אישים אחרים שיזמו ופעלו למען הגירוש מוצגים, בזה אחר זה, במעשיהם ובמפלתם: ח"כ לשעבר עומרי שרון, הרמטכ"ל (לשעבר) חלוץ, המפכ"ל (לשעבר) קראדי, השר (לשעבר) חיים רמון, השר (לשעבר) צחי הנגבי, הרב הצבאי הראשי (לשעבר) ישראל וייס, וכמובן, הנשיא הנבצר קצב. בימים האחרונים צורף לסרטון שר האוצר המתפטר אברהם הירשזון. "פורסם שהירשזון מונה לשר בממשלת שרון בתמורה לתמיכתו ב'התנתקות'", מזכיר שי גפן, דובר המטה, "עכשיו קיבל את העונש, וגם צורף אל הסרט".

"דברי קצב היו סכין בגב"

אחד השיאים, אם לומר כך, הוא פנייתו הנרגשת של הנשיא קצב, באמצעות הטלוויזיה, אל המגורשים – שיישמעו לחוק וייצאו מהבית. אל זה הוצמדה מסיבת העיתונאים שערך במשכנו, בה תקף את התקשורת על טיפולה בעניינו. למתיישבים אמר: "בעוד ימים אחדים תידרשו... לפנות את חבל עזה וצפון השומרון. עליכם לכבד את החלטות הרשויות הממלכתיות... משהוחלט – דינא דמלכותא דינא. יש גבול למאבק!", הרים קולו והניף אצבעו, "חובה להימנע מהתבטאויות קיצוניות... אל לנו לדבר במונחי חורבן וקץ. אמרתם – האהבה תנצח, אתם צודקים. למרות השבר בחלום – האהבה חייבת לנצח". מיד אחרי זה, כאמור, מופיע הנשיא במסיבת העיתונאים: "גם אם יהיה צורך לנהל מלחמת עולם, איאבק!".

גפן, תושב קרית-מלאכי המתגורר קרוב מאוד לנשיא, זוכר ששרון בא לבקר בבית הקצבים לאחר הנאום. "הוא בא להודות לו, ותחשבו: הנשיא האנמי שלא דיבר הרבה אל האומה הפך בגירוש לנואם נלהב. זה היה סכין בגב. ועם מה הוא הגיע למתנחלים? 'ראשית צמיחת גאולתנו', ממילא אתם צריכים לקיים מה שהמדינה אומרת. פשוט התעלל בהם, השתמש בטרמינולוגיה של הציבור הדתי-לאומי כדי להפיל אותם לקרשים. ואת זה עושה נשיא מדינה, שנחשב לסמכות הממלכתית, לזה שצריך להגן על המסכנים. לדעתנו הוא לא פחות פושע מכל פושע גירוש".

מי שירים יד על הארץ – ייענש

'המטה העולמי להגנת העם והארץ' הוקם מתוך התנגדות למסירת חלקים מישראל לערבים. המטה עוסק בהתרעה מפני הסכנה הכרוכה בכך באמצעות הפגנות ומודעוֹת בכלי התקשורת וגם מעודד תושבים: למשל על-ידי ארגון ימי כיף לילדי המגורשים, כמו גם לילדי שדרות. מייסדיו הם הרב שלום דובער הלוי וולפא, איש חב"ד ותושב קריית-גת, והרב יקותיאל ראפ מארה"ב. לאחר החורבן, החל המטה בהקמת 'מוזיאון גוש קטיף', אבל המלאכה טרם הושלמה. המטה מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד, ובפעילויותיו שותפים גם אנשים שאינם חב"דניקים. הפעילויות והפרסומים ממומנים על-ידי תרומות.

בסרט מובאים צילומי הרבי מלובביץ' המזהיר שאיש אינו בעל הבית לתת מהארץ "אפילו שעל, אפילו חצי שעל", והמסביר שזה נוגע לפיקוח נפש של מיליוני יהודים. "וכמה שיתנו יותר יגדל התיאבון של שונאי ישראל שיתנו עוד ועוד", התריע הרבי, "וזה יביא דווקא לתוצאות של הפך מנוחת נפש והפך השלום".

המטרה בהפקת הסרט, מסביר הרב וולפא, הייתה "להראות שכל מי שמתחיל עם ארץ ישראל מקבל עונש מלמעלה". המטה דוחה את הטענה שמדובר בצירוף מקרים בלבד או בתהליך טבעי בו אנשים המושחתים בכל התנהלותם נתפסים לבסוף: "רואים איך פתאום כל הפרשיות האלה, מלפני עשור, צצות יחד. הכל התנקז למשך שנה וחצי", מסביר גפן את חוסר המקריות. "תבינו, הקב"ה חושף את קלונם ברבים".

ואולי אתם באמת, כבטענה הרווחת, מתעסקים עם חשבונות של הקב"ה?

"הרב וולפא הסביר שאם קורה חלילה לאדם איזה עונש פרטי, לא נפשפש במעשיו חלילה, מי אנחנו. אבל כשקורה דבר ציבורי, כללי, שמנהיגים שנבחרו על-ידי כלל ישראל ביצעו פשע שהוא חורבן לעם ישראל, אי אפשר להגיד פנקסנות וחשבונות".

הסרטון יגיע לכל בית

אתם רוצים שיבינו שמסירת חלקי מולדת מסוכנת. למה לא תסבירו שמסירת הארץ היא חטא במקום לומר שמי שחוטא נענש?
"בסרט, מובאת קודם כל ההידרדרות הביטחונית לאחר ה"התנתקות". אנחנו מראים שהבנאדם (אריאל שרון, ח"ר וח"ר) פשוט החריב את ארץ ישראל. מראים לצופה כיצד התבצע ה'פינוי', 200 אלף איש נכנסו לטווח הקסאמים, נחטפו חיילים, הארץ הוחרבה, מלחמת לבנון. הבאנו הכל, והראינו כיצד נפילת המנהיגים מתחילה". גפן אומר עוד שיש להתריע בפני הפוליטיקאים שלא לחזור על הטעות, כי כל עקירה תביא צרה.

הקמפיין מכוון הן למקבלי ההחלטות והן לדעת הקהל. גפן מציג לנו סקרים שנערכו עבור המטה על-ידי המכונים 'מאגר מוחות' ו'גיאוקרטוגרפיה'. הנתונים מצביעים על תנודות מפתיעות בדעת הקהל. כך, לדוגמה, שנה לאחר התמוטטות שרון, ענו כ-25 אחוזים מהציבור הדתי והחרדי שהם סבורים שזה עונש משמיים. מסקר נוסף, שנערך לאחר הטמעת הקמפיין, עולה ש-43 אחוזים מהציבור הדתי והחרדי כבר סבורים כך.

בכוונת אנשי המטה להביא לתובנות אלו גם במגזר שאינו דתי וגם בקרב תומכי הגירוש, ולהביא את הסרטון לכל בית באמצעות הפצת מיליוני עותקים והקרנתו במסכי ענק. הסרטון מופיע באתרי החדשות, והרב וולפא מספר על צופים שהגיבו בהתפעלות.

התקשורת, לעומת זאת, הייתה צוננת יותר, מלבד כתבה אובייקטיבית, לדבריו, בעיתון 'הארץ'. שדרן 'רדיו ללא הפסקה' נתן זהבי גידף בשידור את הרב, ננזף על דבריו ותחנת הרדיו נקנסה. כעת מוגשת נגדו תביעה מטעם המטה. "ההתפרצות של זהבי הראתה כמה זה כואב להם, הם רואים שזו אמת", אומר הרב וולפא. הסרטון נשלח לכל חברי הכנסת, אך הללו נמנעו מלהגיב עליו עד כה.

'לטובת החיילים, שיבקשו מחילה'

שלב ההמשך הנועז משהו של קמפיין 'יש דין', שגם הוא כבר הספיק לחולל סערה בתקשורת, הוא 'הספר השחור', שהפרומו שלו מופץ בימים אלו תחת השם 'החוברת השחורה'. מדובר בפרויקט זיהוי חיילי וקציני הגירוש. כל עמוד בספר יוקדש למשפחה שנעקרה מביתה מהגוש ומצפון השומרון, ויכלול את תצלומי הבית לפני ואחרי הריסתו, את המשפחה בזמן הגירוש ואת החיילים שסילקו אותה, אם צולמו, כולל שמותיהם. ב'חוברת השחורה' תצלומי חיילים לא מזוהים, והציבור המקבל אותה מתבקש לזהותם ולהעביר את פרטיהם ל'מטה'. המטרות, מסביר גפן: שהמגרשים לא יישכחו, ושהאירוע יהפוך לטראומטי וקשה, כך שלא ירצו לחזור עליו.

אחד השליחים להפצת הספר הוא יגאל קירשנזפט, שגורש מביתו בנווה-דקלים. בראיון לאתר 'חב"ד אינפו' הסביר את הרציונל שמאחורי הספר: "אין סליחה וכפרה על הגזל והחמס שהם ביצעו ביהודי גוש קטיף. החיילים צריכים להתעורר ולומר 'אשמנו, חטאנו, בגדנו'. המטרה בפרסום המגרְשים כפולה: שיבינו שלא היה אירוע ש'היה ונגמר', ודבר שני, צריכים לבקש סליחה ומחילה". קירשנזפט גם מתפלא על מי שמרחם, עם פרסום הספר, על החיילים ושוכח את המגורשים המוזנחים.

כשנשאל מדוע להצביע גם על החייל הפשוט ולא רק על הקצינים, הסביר: "כל הגירוש היה על-ידי החייל המסכן שהגיע לבית שלנו והוציא אותנו. אם היו מסרבים פקודה, זה לא היה קורה. הצייתנות של רוב המגרשים היא שהביאה את הגירוש. כל מי שכף רגלו דרכה בגוש קטיף הוא שותף מלא". באשר לחיילים שגירשו את משפחתו, מספר קירשנזפט, כבר ניכרים סימני חרטה עמוקים: "התקשר אליי חייל שגירש אותנו, התחנן על נפשו וביקש שאמחל לו. הוא רס"ר בקבע, התחנן וביקש סליחה. אמרתי לו שאם יבטיח לי שלא יבצע פשע כזה בעתיד, אני סולח לו, כי על-פי ההלכה צריכה להיות קבלה על העתיד. הוא הבטיח לי, והסכמתי לסלוח לו".

קירשנזפט מסביר שקונספט הספר אינו נוגד את גישת אהבת ישראל החב"דית; זו דווקא נובעת מתוכה: "פרסום שמותיהם והנצחתם זה אהבת ישראל אמיתית. אם נותנים להם לחטוא, זה שנאת ישראל. אנחנו מבקשים מהם לחזור בתשובה ולהביע חרטה על מעשיהם. מישהו חייב להגיד לחיילים את הדברים הללו".