בשבע 241: האוניברסיטה של חז"ל

משה ברוורמן, חוזר ומחזיר בתשובה, יוצא בסרט מקורי ומגוון עתיר הוכחות על הידע המדעי הנרחב של חז"ל.

אמציה האיתן , כ"ב באייר תשס"ז

כמה ימים לאחר חג המולד הנוצרי קיבל הרב משה ברוורמן שיחת טלפון מארצות הברית. היה זה צעיר יהודי, אחד מאותם רבים שקשה להבדיל בינם לבין חבריהם הגויים, שסיפר לו כי לאחר מסיבת החג הפרועה, עבר עם חבריו ליד טלפון ציבורי. שם נתקלו בסרט שהוציא הרב ברוורמן לפני כשנה וחצי. סקרנותם גברה עליהם, ולאחר שראו את הסרט פעם אחת, התבוננו בו בעיון גם בפעם שנייה ושלישית. עכשיו הוא שואל אם יש לרב חומר נוסף שהוא יכול לשלוח להם. זה היה סימן ברור לכך שיש לעבוד כבר על הסרט השני. והנה, גם השלב הזה הגיע לסיומו, וכעת ניתן לראות בחנויות את 'איך הם ידעו 2'.

למען אלה שלא נתקלו בטלפון הציבורי בסרט הראשון, נספר על שני הסרטים גם יחד. קודם כול על היוצר והכוכב הראשי בסרט – משה ברוורמן. הוא חזר בתשובה לפני שנים, והפך למרצה מבוקש בארץ, אבל לא פחות מכך בחו"ל, בעיקר במזרח הרחוק. מדי כמה שבועות הוא נוסע למזרח ומעביר שם הרצאות למטיילים ישראלים, שמסתובבים עם תרמיליהם ועם צימאון לרוחניות. מהר מאוד התברר לו שהחבר'ה, המרוחקים כל כך ממולדתם, פתוחים לשמוע ולהרגיש את העוצמות הרוחניות של היהדות, הרבה יותר מחבריהם שנשארו בארץ.

אחד הנושאים שתפס מקום מרכזי בתודעתו של ברוורמן, ומתברר שגם מדבר אל השומעים, הוא נושא יהדות ומדע. הוא מדבר כחוקר מנוסה ומתאר תופעות טבע ומדע בצורה מפורטת. אך החלק המפתיע מגיע כאשר ברוורמן מוכיח שהמחקרים החדישים ביותר במדע, נמצאים באופן מדויק כבר בדברי רבותינו הקדומים, בגמרא או בתורה הכתובה. גם לאדם כמוני, שגדל על ברכי האמונה מינקות, היה זה מרתק – לגלות עד כמה מדויקים הדברים שנאמרו בתקופות שבהן אפילו לא היו כלים מדעיים כדי לבדוק את נכונות הדברים.

כשנוכח בכך, החליט ברוורמן להוציא את הידע הזה אל הציבור הרחב, וכך לנסות להשפיע. כיוון שהמדיה הטלוויזיונית משאירה הכי הרבה רושם אצל הצופה, הוא החליט לנצל את המצלמה וללמד דרך העיניים. אולם הוא לא מוכן להסתפק בסרט שבו רואים אותו מרצה, ומדי פעם משולבים קטעי וידאו, המתארים תופעות טבע מדהימות. ברוורמן החליט ללכת עד הסוף. הוא יוצר סרט שבו אין רגע דל.

זו לא הרצאה מצולמת, ואפילו לא לקט חומרי המחשה, אלא סרט זורם וקצבי, עם שחקן מוביל, שמדגים, אל מול המצלמה, את הידע המדהים של חז"ל. השחקן הראשי, כפי שכבר הבנתם, הוא הרב ברוורמן בעצמו. הוא לא מתבייש לשחק תפקידים שונים, להתחפש, ואפילו לעשות מעצמו צחוק – הכול למען תוצאה שתרתק גם את מי שלא אוהב לשמוע 'הרצאות של רבנים'.
כשהוא מדבר על רפואה, הוא עושה זאת מתוך חדר ניתוח, וכשהוא מספר את סיפורה של בת המלך, הוא יוצא מתוך ארמון ישן (טוב, לא ממש ארמון, אבל משהו שמזכיר). הוא פונה ישירות אל המצלמה, ודרכה אל הצופה, ומשתדל להכניס חוש הומור, כדי שלא לייבש.

החומרים הוויזואליים של הסרט – קפיצות בנג'י, צניחות, מרוצי מכוניות, ניתוחים, בעלי חיים ועוד – לקוחים מתוך עולם תוכן שמוכר לרבים מאיתנו דרך סרטי האימייל שמפוצצים את תיבות הדואר. אולם הוא טוען בתוקף שהיכן שהיה צריך, הוא רכש את זכויות השידור.

נכון, קהל היעד העיקרי אינו קהל מאמין, אבל הוא הקפיד שלא להכניס קטעים שאינם צנועים, למשל, כדי שהסרט יוכל לפנות גם לקהל דתי וחרדי. ואכן, יש הרבה מה ללמוד מהסרט, ואפשר גם לעשות את השליחות הקטנה שלנו: לרכוש בעצמנו, ולתת מתנה לחבר או לשכן החילוני. את שאר העבודה יעשה כבר הרב ברוורמן.