בשבע 241: מכתבים

קוראי העיתון , כ"ב באייר תשס"ז

בצל "ועדת וינוגרד"/ חנה גולדמינץ, חרשה

אין לנו סיבה לחגוג למשמע מסקנות "ועדת וינוגרד". הקשיבו לה היטב, הם אינם אומרים שום דבר על הקשר המתבקש בין הגירוש בגוש קטיף וצפון השומרון לבין כישלון המלחמה, לא מבחינת התודעה של צה"ל, וגם לא מבחינת העובדה הפשוטה, שצה"ל לא היה מוכן כראוי למלחמה, כי הוא היה עסוק בהכנות ובביצוע ה'התנתקות'. לא זוהי מסקנתם, חלילה.

מה הם כן אומרים? הם מכריזים, כי למלחמה הזו לא היה צריך לצאת.

הם מכסים זאת בנימוקים "ביטחוניים" של חוסר מוכנות הצבא, אבל זה רק כיסוי למסר האמיתי- לא למלחמה, לא לעמידה על עקרונותינו ולא להכאה באויב. כן לתבוסתנות, כן להבלגה, כן לכניעה.

את הרעל הזה מטפטפים לציבור הישראלי כבר שנים. בשביל הנחלת רעיון  התבוסתנות, (ובשביל הפחדת כל ראש ממשלה מלצאת למלחמה בעתיד), שווה לאליטות אפילו להפיל את אולמרט.

במקום לחגוג סביב שופטי הוועדה, טוב נעשה אם נשדר את המסר האמיתי שלנו: שורש הכישלון במלחמה אינו בחוסר המוכנות ללחימה, אלא בחוסר הנכונות לנצח את האויב.

נאחז בקרנות/ פרופ' אברהם מלינסקי-טוורסקי, אנטוורפן

בן גוריון אמר בשעתו: "גם אם אני לא פופולארי – אני יודע יותר מהבורים מה צריך העם הזה וכיצד להשיג מטרה זו".
אך גם הוא, מייסד המדינה, התפטר והלך למדבר.

לאולמרט אין האומץ האלמנטארי הזה. ובצדק, מנקודת ראותו, כי הוא יודע בבירור שמן השנייה בה יתנתק או ינותק מכיסאו, הוא יושלך הצידה, ולא יהיה לו אפילו סיכוי קל שבקלים להיסחף אפילו אל "כהונת" מנקה פרוזדורים במשרד זוטר.

במקום לשקול את המצב, להיווכח מה מצב מוכנות הצבא וציודו, נהג אולמרט אימפולסיבית בצורה שהייתה מביישת אפילו ראש שבט אפריקני. הוא פתח מתרברב במלחמה נחפזת נגד אויב חמקמק, שלא עקבו אחריו כראוי מאז הנסיגה הפושעת מלבנון ב- 2000 .

הקבינט תמך בו כי סבר שניצב לפניו מנהיג שאפשר לסמוך עליו. אך צמד הכושלים אולמרט – פרץ ביצע לאורך המערכה בת 33 הימים העכורים את כל השגיאות האפשריות . הסתלקו דון קישוט וסנשו פנסא!

לא לזלזל ב'שמאל דוחה' (בתגובה ל'רביבים', גיליון 240)/ אלתר שטול, מנהל בי"ס נחלת צבי בנים, אלון מורה 

אבקש להודות על הגישה האמיצה והישרה המוצגת באופן בהיר ומובן במאמר "מחנך על פי דרכו" של הרב מלמד.

במשך שנות עבודתי במערכת החינוך, למעלה משלושים וחמש שנה, לא נפגשתי כמעט במשנה חינוכית סדורה אמיצה וגלויה כפי שהרב מציג.

רבות עוסקים במערכת החינוך ב"ימין מקרבת" ואין מפתחים ומדריכים ב"שמאל דוחה", כאשר כמובן שניהם צריכים להתנהל מתוך אהבה ודאגה לתלמיד כפרט, לכיתה כקבוצה ולביה"ס כציבור.

בהזדמנויות רבות ציינתי, כי מערכת החינוך מספקת השתלמויות וסדנאות רבות בתחום ה"ימין מקרבת", וכמעט כלל לא בתחום "השמאל דוחה", והרי זה בלא זה אי אפשר.

להערכתי ציבור ההורים זקוק מאוד להדרכה כיצד להתייחס למבנה ביה"ס, כפי שהוא מתנהל כיום. רבים התסכולים בנושא וגישתו של הרב יכולה לסייע, על מנת להבהיר יותר את התמונה, שתבחין בין ההתנהלות החינוכית של ההורים בבית, לבין הציפיות מההתנהלות החינוכית בביה"ס, כמסגרת ציבורית שצריכה להנהיג את התלמידים ליעדים החינוכיים והלימודיים.

להיפטר מהאשליות/ נאווה קורן, טבריה

צדק 'הכובש' התורן בכיכר, מאיר שלו, כשפיטר את אולמרט מהעבודה אצלנו בשל כישלונותיו וטעויותיו. ואני תמהה, מתי יגיע תורם של שלו ודומיו להודות בטעותו של השמאל הקיצוני לדורותיו? שמאל שלא עוצר באדום גם כשהאידיאולוגיה האוסלואית קורסת;  גם כשהקסאמים הגיעו לאשקלון והחמאס השתלט על עזה; גם כשהחיזבאללה התעצם למרות הבריחה מלבנון; גם כשעזמי בשארה יקיר השמאל יורק בפרצופם של מקדשיו השמאלנים ומוכיח אותם בטעותם; גם כשאזהרות היממן מתגשמות.
מתי יתפטרו שלו ודומיו משנאתם לכל מי שחושב אחרת?  

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

1. נתפס בגניבת דלק ממכונית.
עבירה שיש עימה גלון.

2. הציג עצמו במירון כמקובל והוכה בפניו.
צדיק נסטר.

הבהרה/ פרופ' מאיר שורץ, ירושלים

בסוף הכתבה 'בגלל הלילה ההוא' נכתבו בשמי מספר התבטאויות שאינן מייצגות נכונה את דעתי. בנושא הפלמ"ח וסיפור הקרב על ה'אקסודוס' דברי לא הובנו כראוי. אני לא נכחתי בקרב זה, ועל כן לא הייתי מביע את דעתי בעניין בצורה חריפה כפי שנכתב. לא היתה לי כל כוונה לפגוע בפלמ"ח או באנשיו והריני מתנצל אם הדברים שהובאו בשמי, שלא כרצוני ובלא ידיעתי, נתפרשו כפגיעה שכזו.