בשבע 242:באנו, ראינו, פרשנו

כמי שהשתתפו בכינוס מליאת יש"ע המתחדשת, הרושם שלנו הוא שמדובר בניסיון של ההנהגה שכשלה לקבל חזרה את הלגיטימציה שאבדה לה, מבלי להסיק כל מסקנה אידיאולוגית, טקטית ופרסונאלית חדשה.

בעז העצני וצפריר רונן , כ"ט באייר תשס"ז

לכנס של מועצת יש"ע המתחדשת, שנערך בשבוע שעבר באריאל, הוזמנו אנשים לפי מפתח מובהק. היו שם מעט חברים, כמונו, המצדדים בקו תקיף וחד-משמעי נגד השלטון הישראלי הרקוב המבקש לעקור את ההתיישבות, מעט מהצד המנוגד – בעל האידיאולוגיה המצדדת בציות מוחלט לשלטון, והרבה הרבה 'ממלכתיים'. ניתן להציג את הכנס הזה כ'ממלכתיאדה הראשונה'.

ללא ספק, מדובר באנשים מקסימים, טובים מאוד ועתירי זכויות, שנעים להיות בחברתם, לשוחח ואף לפעול איתם. אלא שהבעיה מתחילה בכך שהם נעדרים את אינסטינקט הקיום הבסיסי, אינם מזהים סכנות ואינם פועלים בהתאם, כפי שהיה בזמן הגירוש, כשהאנשים הללו עמדו בראש המאבק נגד המזימה המושחתת והמרושעת של שרון. הימצאותם של אנשים תמימים כאלו בהנהגת מאבק בממסד הזומם לא פחות מלהכרית את הקיום היהודי בלב ארץ ישראל ולהפוך מאות אלפים מאיתנו לפליטים, מהווה סכנת נפשות.

ישראל הראל, אורח הכבוד בכנס, הביך מאוד את ראשי מועצת יש"ע, כשהגדיר את התנהגותם בכפר מימון כהונאה. הגדרת התנהלותם של האנשים שברגעים האיומים ביותר מצאו לנכון להתחבק עם קציני הגירוש במקום לירוק בפרצופם כמאבק, הנה הטעיה של הציבור. כשהכריזו בחגיגיות מעל גג הרכב, בבוקר בכפר מימון, ש"אנחנו צועדים במגמת חתירה ולא ממצמצים", בשעה שכבר בלילה הקודם הגיעו להסכם עם ראשי המשטרה שלא תהיה פריצה החוצה מהכפר, זו הונאה. כך גם כשהלהיבו את הציבור, כשבאותה שעה ישב קצין משטרה לבוש אזרחית בשם שלום, בהסכמה ובתיאום, במפקדה של מועצת יש"ע בכפר מימון, מאחורי גבם של ההמונים – שרובם לא היו חולמים להצטרף למצג שווא שכזה, לו ידעו.

הונאה נוספת היתה כלפי פעילים רבים ששיתפו פעולה עם מועצת יש"ע לפני כפר מימון ואופקים, כשהבטיחו להם בפירוש שהפעם מדובר במאבק אמיתי לניצחון, ולא במחאה; לאחר מכן, בכנס הפקת הלקחים חודש לאחר הגירוש, אמרו לראשונה שמעולם לא היה רצון לנצח את המדינה והצבא.

תמיהה נוספת היא ההחלטה לרכז את כל הנוער בגוש קטיף בבתי הכנסת, במקום לפזר אותם בשטח או על הגגות. מדוע מצאו לנכון ליצור עבור שחורי המדים מצב חלומי שכזה, למרות שהוגשו להם מראש תכניות פעולה אחרות, המזהירות מדרך פעולה כזו?

המסקנות לא הוסקו

אחרי המפולת לא הביעו האנשים הללו שמץ של חרטה על הכיוון שבו הלכו. מבחינתם, הכול היה תקין, ולפיכך אין צורך להפיק לקחים, ומובן שלא להחליף מנהיגים. גישה זו, מבחינה מסוימת, גרועה אפילו מזו של אולמרט, שלפחות מודה שהיו לו כשלים במלחמה, אך מתעקש שרק הוא יכול לתקן אותם. המשפט "שוטה הוא מי שמצפה לתוצאה שונה מפעולה זהה" מיוחס לאלברט איינשטיין. הואיל וראשי מועצת יש"ע אינם שוטים, מה היה על הציבור להסיק מהתעקשותם שלא לשנות דבר באופי המאבק העתידי?

אלא שהציבור לא קנה את תמונת העולם הוורודה שהוצגה לו. סיפורי המעשיות לא עבדו, והאנשים הללו פשטו את הרגל, בראש ובראשונה מהבחינה המוסרית. לפיכך לא נותרה להם ברירה אלא לחדש את מועצת יש"ע, תחת הקריאה של איחוד כל המחנה הכתום תחת הנהגה אחת מרכזית, של מועצת יש"ע החדשה.

בסוף הכנס נבחרה הנהלה של 17 איש, המורכבת מאותם ראשי מועצות עצמם, גיבורי הקריסה, שקושטו מסביב באנשי ציבור מגוונים שונים, כאשר ראשי המועצות הם החותמים על הצ'קים, ויחסי הכוחות הם לחלוטין לטובת ה'מתחבקים'. זוהי בשורת ה'חידוש' של מועצת יש"ע.

ראש מועצת גוש עציון, שאול גולדשטיין, הודיע בזמנו על פרישה ממועצת יש"ע, כי הייתה קיצונית מדי לטעמו, אך כעת הוא הצטרף להנהלה החדשה. עובדה זו מצביעה כנראה על מידת ה'מתינות' של המועצה החדשה. נותר רק לקוות שבמועצה זו הוא לא יציע להשתמש בשירותיו של אייל ארד, כפי שעשה בגוש עציון.
  
הנהגה שלא נאבקת

הצעותינו להחליט על הדגל – מערכת עקרונות יסוד שתגדיר את מעשה הזוועה של מסירת ארץ ישראל, עקירת יישובים וגירוש יהודים כפשע לאומי-דתי-ביטחוני וכ'פשע נגד האנושות', בתוספת קריאה להיאבק בגזרות כאלו – טואטאו לקבורה בוועדה. הצעה חלופית, שמטרתה לעקוף את חילוקי הדעות, המבקשת לקבוע שמועצת יש"ע החדשה תתרכז בהתיישבות ובהסברה ולא תתיימר להנהיג מאבק, נדחתה אף היא. כך עלולים אנו למצוא את עצמנו מול גזרות חמורות בהרבה עם אותה הנהגה, אותה התנהלות ואותו ניגוד אינטרסים אבסורדי, שבמסגרתו ראשי מועצות, שהם חלק מהממסד המוניציפאלי של המדינה, אמורים להיאבק נגד השלטון, שמידיו הם ומועצותיהם ניזונים.

הרושם החד-משמעי שלנו מהכינוס הוא שהמהלך הזה אינו אלא ניסיון של אותו צוות להיאחז בקרנות המזבח ולקבל בחזרה את הלגיטימציה שאבדה לו – מבלי להסיק כל מסקנה אידיאולוגית, טקטית ופרסונאלית חדשה. 

לנו אין כל כוונה לשמש כניצבים בהצגה הזו, ולתת בעצם השתתפותנו תעודת כשרות לגוף המנסה להקים לתחייה קו הרסני שכבר הוביל לאסון. אין בכוונתנו לשמור על דבקותו בכיסא של צוות שנכשל, שעלול לגרום נזק מחריד בעתיד אם יהפוך לשחקן היחידי בשטח, ולכן לא השתתפנו בבחירת צוות ההנהלה, והודענו על פרישתנו מהמליאה בתום הכנס. באנו, ראינו, הבנו, ברחנו.
בכינוס מועצת יש"ע המתחדשת התברר כי מדובר באותה גברת עם אותה אדרת. אסור לטעות, ויש להבחין בכך שאותה הנהגה הנה בעלת זכויות אדירות, ועשתה ועדיין עושה נפלאות בתחום ההתיישבות, ולכן עלינו לאחל לה הצלחה – ובלבד שלא תתיימר לנהל מאבק בשלטון, כי לכך היא אינה מתאימה, ולצערנו יש לה קבלות על כך.