גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 242ראשיהפצה

האג'נדה של שטרן - שולחן עורך

מותר לאלוף שטרן להחזיק בדעות דתיות וחברתיות; אסור לו להשתמש בדרגתו ומעמדו כדי לכפות את דעותיו.
17/05/07, 18:19
עמנואל שילה

1.  לאחרונה יצאה מבית מדרשו של האלוף אלעזר שטרן גזירה חדשה על חיילי ישיבות ההסדר: החל מהקיץ הקרוב לא יוכלו ההסדרניקים לשרת בחטיבות הצנחנים וגולני.

בהופעה בפני תלמידי המכינות הקדם-צבאיות שהתקיימה לאחרונה, הסביר שטרן את החלטתו בכך שעל כל מקום פנוי בצנחנים מתחרים ארבעה מועמדים, ולכן טוב יותר לשלוח את חיילי ההסדר ליחידות מבוקשות פחות, שם זקוקים להם יותר.

שטרן הכריז כי אל להסדרניקים להלין: "נתנו לכם לשרת 16 חודש במקום שלוש שנים? תבואו לאיפה שהצבא צריך! על מה הרעש?" בהמשך הוסיף להטיף בסגנון מתנשא: "אני חושב שלרבני ישיבות ההסדר ולתלמידים, צריך שתהיה בהם קצת צניעות על זה שהמדינה מאפשרת להם פחות מחצי שירות" (הציטוטים מידיעה מאת רועי שרון באתר nrg (. ועל כך צריך לשאול, צניעות בפני מי? בפני החרדים והערבים שאינם משרתים כלל? בפני הנשים, מחצית האוכלוסייה, שמשרתות שנתיים ולא עושות מילואים? בפני כל הג'ובניקים, שעושים תפקידים חשובים אך אינם מסכנים את חייהם? בפני חיילים קרביים שאחרי הצבא נעלמים בעולם או שקועים בקריירה ולא באים למילואים? ואחרי שהורדנו את כל אלה, כמה נשארו? עשרה אחוזים?

2.  כדי לשפוט נכון את הגזירה הזאת, כדאי להיזכר קצת בהיסטוריה. לאורך שנים רבות שירתו בני ישיבות ההסדר בחיל השריון בלבד. כשהוקמה מחדש חטיבת גבעתי שולבו בה ההסדרניקים, ובהמשך הם שובצו גם בשאר חטיבות החי"ר.

חטיבת הצנחנים סירבה במשך שנים לקבל אליה את בני הישיבות, בגלל השירות הקצר. בסוף הבינו גם שם שחבל להם לוותר על חיילים איכותיים שכאלה, ופתחו בפניהם את החטיבה. זה לא נעשה כטובה למישהו, אלא מתוך הבנה שמחלקות ההסדר תורמות לרוח החטיבה, ולא פחות מכך - לרמה המקצועית שלה. בין השאר מצטיינות מחלקות ההסדר בנשורת נמוכה ביותר, בניגוד למחלקות אחרות שבהן חיילים רבים נושרים במהלך המסלול. בזכות הגיבוש, הלכידות והעזרה ההדדית של הבני"שים, גם חיילים שמתקשים פיזית או מנטאלית מצליחים להגיע אל קו הגמר. חיילי ההסדר מתייצבים לשירות מילואים באחוזים גבוהים במיוחד, ובכך מבטיחים שההשקעה בהכשרתם תעמוד לרשות צה"ל לאורך שנים רבות - עובדה שיש בה פיצוי לא מבוטל על שירותם הקצר.

3.  אילו ביקשו מפקדי גולני והצנחנים להפסיק את שירות ההסדרניקים אצלם, קשה היה לבוא בטענות לראש אכ"א אם היה מקבל את בקשתם. אלא שככל הידוע, בחטיבות החי"ר המובילות של צה"ל מעוניינים גם היום כבעבר לראות אצלם את החיילים האיכותיים מהישיבות. כנראה יודעים שם שגם אם יש ארבעה קופצים על כל מקום אצלם, זה לא מבטיח שכולם ימשיכו לקפוץ לכל משימה בעוד כמה חודשים, כשילמדו על בשרם מה זה באמת להיות לוחם חי"ר. לעומת זאת, המוטיבציה הגבוהה של בני הישיבות היא מנייה בטוחה שכבר הוכיחה את עצמה. לאורך שנים הוכח כי מחלקת הסדר ממוצעת היא ממושמעת יותר, מקצועית יותר, בעלת מוראל גבוה יותר ובעלת אחוז נשירה זניח. אפשר לטעון שזו לא חכמה: השירות הקצר, הלכידות החברתית ואיכות כוח האדם מאפשרים להגיע ביתר קלות להישגים הללו. אבל חכמה או לא חכמה, מה שמעניין את מפקד החטיבה זה שיהיו לו מחלקות טובות. מחלקות ההסדר הן כאלה, ואין לו סיבה לוותר עליהן לטובת יחידות אחרות.

4.  ועדיין אפשר היה לטעון שהצורך לחזק יחידות פחות מבוקשות חשוב יותר מהצורך במחלקות בני"ש איכותיות בצנחנים ובגולני. אלא שהשתלשלות הפרשה, התבטאויותיו של שטרן וההיכרות עם האיש והשקפתו מלמדים שלא זה היה השיקול המכריע בהחלטתו.למעשה, מדובר בסנקציה שהוטלה על ישיבות ההסדר, לאחר שלא מספיק שיתפו פעולה עם פרויקט המחלקות המשותפות לדתיים וחילונים - הבייבי החדש של אלעזר שטרן.

שטרן, שבאופן כללי מסויג ממפעל ישיבות ההסדר ושואף לצמצם את מספר המשרתים במסגרתו, החליט לא מכבר כי שירותם של בני הישיבות במחלקות נפרדות הוא לצנינים בעיניו. הוא רוצה לראות אותם משרתים בכור היתוך משותף עם החילונים. "אני חושב ששירות מעורב, שהוא לא פיקניק, הוא סדרת החינוך הכי חשובה במדינת ישראל. 'פנים אל פנים' אמיתי. לא דפיקה בדלת 'בוא תראה את הפנים שלי', אלא דפיקה מתמשכת". הציטוט הזה מדבריו לפני תלמידי המכינות מסגיר אג'נדה ברורה.

לא תפיסת עולם צבאית-מבצעית יש כאן, אלא השקפה דתית-חברתית. כי שטרן הוא למעשה פוליטרוק מטעם עצמו - אדם בעל השקפת עולם דתית, ציבורית וחברתית, שמשתמש במשרתו הצבאית כדי לקדם את השקפתו, פעם במגזר הכללי ופעם בתוך המגזר הדתי. לפעמים זה תורם, לפעמים זה מזיק. מה שבטוח, זה ממש לא קשור לתפקיד הצבאי שבשמו הוא מקבל משכורת וסמכויות. "תורה שמתפתחת במסגרת מעורבת היא אמיתית יותר", אמר שטרן למכיניסטים. מותר לו להאמין בדעות הללו, למרות שהוא ומשפחתו גרים ביישוב דתי יוקרתי, ללא חילונים. אבל אסור שבגלל דעותיו הפרטיות יתקבלו החלטות שמטלטלות מערכת יציבה שהוכיחה את עצמה לאורך שנים.

5.  ברוח השקפותיו אלו, ביקש ראש אכ"א לבטל את מחלקות בני"ש הנפרדות ולפזר את בני הישיבות במחלקות רגילות. בין ראשי הישיבות היו לכך תומכים ומתנגדים, והפשרה שהתקבלה הייתה שהדבר יהיה נתון לבחירה. אך לאחרונה פקעה סבלנותו של שטרן. לאחר שנמסר לו מהישיבות שמספר המעוניינים להתגייס למחלקות המשולבות הוא פחות מציפיותיו, הודיע שטרן בתגובה על הפסקת שירותם של ההסדרניקים בצנחנים ובגולני. אילו הסכימו מספיק הסדרניקים לשרת במחלקות מעורבות, הטענה בדבר הצורך לחזק יחידות פחות מבוקשות לא היתה באה לעולם.

ישיבות ההסדר לא צריכות להיות מוטרדות יותר מדי מהעניין. שירות בהנדסה קרבית או בגדודי החי"ר הייעודיים ביו"ש הוא מספיק חשוב ומשמעותי. חבל רק אם הרמטכ"ל ייגרר אחרי גחמותיו האישיות של ראש אכ"א, המבקש לנצל את מעמדו לקידום השקפותיו בתוך המגזר הדתי. חבל על הפגיעה בכושר המבצעי של יחידות החי"ר המובילות שיפסידו חיילים טובים. חבל על פגיעה נוספת ומיותרת בכבודו של הנוער הכתום ובהזדהות שלו עם המערכת הצבאית. חבל שאנו מוצאים את עצמנו מצפים לפרישתו של אלוף חובש כיפה. או בפרפראזה על הפתגם הידוע: שמור אותי אלוקים מהקצינים הדתיים - מהחילונים אשמר כבר בעצמי.