בשבע 243: חלב תחת לשונך

עודד מזרחי , י"א בסיון תשס"ז

בני משפחת שמואלי עסקו בביתם בהכנות לקראת חתונתה של הבת, מרים, שעמדה להיערך בעוד חודש. האם, מנוחה, מרים ואחיה הכניסו את ההזמנות לתוך המעטפות, והאב, מנחם, היה טרוד בשיחת טלפון. אווירה מרוממת שרתה בבית, ובפרט שהיה מדובר בשידוך מוצלח, עם בחור ישיבה מצוין ונעים הליכות בשם מרדכי.

נשמעה נקישה בדלת. מרים ניגשה לפתוח וראתה את שמעון, חברו הקרוב של אביה. מנחם קידמו בצהלה: "ר' שמעון, מה נשמע, ידידי הטוב?".

שמעון הנהן בראשו במבט קודר וביקש ממנחם לשוחח עימו בארבע עיניים. מנחם הרצין מעט: "מה קרה?".

שמעון הביט כה וכה, לוודא שאין איש מקשיב להם, ואמר בפנים חמורות סבר: "מנחם, זה בקשר לחתונה שלכם...".

"מה בקשר אליה?!".


מנחם הזדעזע לשמע הגרוע מכל. רק זה היה חסר לו כעת, חתן משוגע... הוא נדהם; הרי פגש בעצמו את החתן והתרשם ממנו לטובה, וגם שמע עליו שבחים רבים, ואיך ייתכן הדבר?! כיצד יתכן ששם תמים כמו 'חלב' מסתיר מחלת נפש חשוכת מרפא?!
"אני רוצה להיות זהיר מאוד, אבל שמעתי משהו שאני חייב לספר לך...".

מנחם החוויר, ושמעון דיבר בקול נמוך ודרמטי: "שמעתי משהו על החתן שלכם, ועלי לגלות לך, לפני שתיפלו בפח: דע לך שמרדכי בורשטיין סובל ממחלה נפשית קשה!".

מנחם הזדעזע לשמע הגרוע מכול. רק זה היה חסר לו כעת, חתן משוגע... הוא נדהם; הרי פגש בעצמו את החתן והתרשם ממנו לטובה, וגם שמע עליו שבחים רבים, ואיך ייתכן הדבר?! לאחר שהתעשת מעט, שאל את חברו: "מה שמעת עליו?".

"שמעתי מאחד הבחורים בישיבה של מרדכי, שידוע לו שהוא חולה במחלת נפש ולוקח תרופות מדי יום. אני בטוח שהסתירו מכם את העובדה הזאת".

מנחם הנהן בראשו בפנים נפולות ושאל: "אתה יודע במה בדיוק מדובר?".

"שמעתי מאותו בחור שמרדכי סובל ממחלה שנקראת 'חלב', שהיא מחלת נפש חשוכת מרפא עם השפעות גנטיות".

מנחם נחרד לשמע הדברים, וקצת השתומם משמה של המחלה. כיצד יתכן ששם תמים כמו 'חלב' מסתיר מחלת נפש חשוכת מרפא?! אבל בימינו הכול יכול להיות...

שמעון מסר למנחם את כל הפרטים שהיו ידועים לו, ובהם שם הבחור שהדליף את הידיעה, ולאחר מכן ניסה לעודד את חברו, שנקלע לפתע לצרה שכזו. הוא ניסה לנחמו בכך שלפחות בתו תינצל ברגע האחרון מגורל רע ומר. הוא הביט בחמלה בבני המשפחה, שעדיין הכניסו בחדווה הזמנות למעטפות, מלמל משהו ויצא מהבית.

מנחם הסתובב בבית אנה ואנה כשנפשו סוערת. הוא התלבט אם לזרוק את הפצצה לעבר בני ביתו. לבסוף החליט לשתף רק את אשתו. מנוחה החווירה לשמע דבריו, ולאחר שנרגעה אמרה: "כרגע אסור לנו לגלות זאת למרים ולא לאף אחד. אתה מוכרח לברר תוך יומיים-שלושה את העניין, לפני שנבטל את החתונה. איזה סיפור נפל עלינו, ריבונו של עולם...".

מנחם החל למחרת בבירורים מקיפים על חתנו. הוא שוחח עם המשגיח בישיבתו של מרדכי ושאל אותו אם ידוע לו שמרדכי חולה באיזו מחלה, פיזית או נפשית. המשגיח הופתע מדבריו ואמר כי לא ידוע לו דבר, והסכים שמנחם יבוא למחרת לישיבה וישוחח עם כמה בחורים כדי לברר את חשדו.

מנחם נפגש עם הבחור שהדליף את הידיעה ושאלו: "מה ידוע לך על מרדכי בורשטיין?".

הבחור היה נבוך וגמגם משהו. מנחם הסביר: "אין כאן עניין של לשון הרע. אדרבה, אם יש למרדכי בעיה קשה, מצווה לספר לי עליה!".

הבחור התעשת והחל לספר: "אני לא מכיר כל-כך את בורשטיין, אבל ידוע לי שהוא סובל ממחלת נפש קשה ולוקח כדורים באופן קבוע, שאותם הוא שותה אך ורק עם חלב...".

הוא שאל את הבחור כיצד נודע לו הדבר, והבחור מסר לו שם של בחור אחר שממנו שמע את הדברים.

מנחם נפגש עם הבחור השני ושאל אותו מה ידוע לו לגבי מרדכי. הבחור סיפר מעט בשבחו של מרדכי, אבל ציין כי הוא חולה במחלה ששמה 'חלב', שטיבה אינו ידוע לו. מנחם ביקש לדעת מנין שמע על כך, והבחור היפנה אותו לבחור שלישי.

מנחם נפגש למחרת עם הבחור שאמר כי הוא מכיר היטב את מרדכי ויכול להעיד שמדובר בבחור מצוין ללא  כל דופי. מנחם ניסה לברר אם בכל זאת יש אצלו בעיה כלשהי, והוא ענה שלא ידוע לו. לבסוף שאל מנחם: "האם ידוע לך מה יחסו לחלב?".

הבחור הופתע מהשאלה, והרים את ראשו בניסיון להיזכר. לבסוף אמר: "אה כן, בטח... הוא מאוד אוהב מוצרי חלב, ממש משוגע עליהם. אוכל ושותה מהם בוקר, צהרים וערב...".

"האם הדבר ידוע לבחורים נוספים?".

הבחור לא הבין מה פשר הדיבורים המשונים הללו, ואמר בצחוק: "כן, פעם סיפרתי לכמה חברים שמרדכי חולה על מוצרי חלב...".

מנחם לא ידע אם לצחוק או לבכות.

יצירת קשר לסיפור אמונה שחוויתם  odedmiz@actcom.co.il