בשבע 244: מכתבים

קוראי העיתון , י"ד בסיון תשס"ז

די לדעות הקדומות (בתגובה ל'סיפור לשבת', גיליון 243)/  שרה כהן, חיפה 
 
בדרך כלל אני מאוד נהנית לקרוא את הסיפורים במדור זה, סיפורים של השגחה המעוררים לאמונה. אך השבוע נעצבתי לקרוא את הסיפור 'חלב תחת לשונך'.

כמי שיש לה בן משפחה הסובל מבעיה נפשית , אני מרגישה שהגיע הזמן שאנשים ייפתחו לנושא זה.

בן משפחתי שגדל כמו כל אחד אחר, עבר משבר נפשי בגלל תהליך כימי בגופו, עכשיו הוא לוקח תרופות ומתפקד לגמרי כרגיל.
אני לא מבינה למה אנשים כל כך נרתעים מכך. מדוע בימינו עדיין נשארו דעות קדומות לגבי בעיות נפשיות? אנשים אלו הם לא משוגעים. הם בדיוק כמו כל אדם אחר, רק שלפעמים הם לוקחים תרופות.

מדוע להתחתן עם אדם עם מחלת לב הנוטל תרופות זה בסדר, אבל לא יעלה על הדעת להתחתן עם אדם כמו בן משפחתי?

עלה נעלה (בתגובה למכתב למערכת 'עלייה וקוץ בה', גיליון 242)/ יואל הלוי, ירושלים

הכותב, יהונתן שמעון, אינו מכיר את המציאות בהר הבית, ולכן טעות בידיו.

תחת שלטון המדינה הפך הר הבית לאתר תיירות ועולים בו בערבוביה וחוסר צניעות בכל יום. הר קודשנו מחולל בכל יום על ידי מדרס רגליהם של נוכרים הנכנסים לפני ולפנים.

אחריות האומה כולה היא לשמור על ההר בקדושתו. הרב אברמסקי יצג את התפישה האנטי-ציונית של הציבור החרדי, אבל הרב אריאל כיוון לנושא הלכתי מובהק: מצוות שילוח מחנות ומורא מקדש.

במקום לקחת אחריות העדיפה הרבות לגלגל את תפוח האדמה הרותח של הר הבית ליד אנשים אחרים ולא חישבה את העניין עד תום.

מחכים למונטגומרי הישראלי/ ניסים אוהב ציון הכהן, בני ברק

כדי להבין את נקודת השפל אליו הגיעה מדינת ישראל, כדאי לחזור ולהיזכר בתקופת מלחמת העולם השנייה. מזה כשנתית מוכה הצבא הבריטי במדבר המערבי בידי הקורפוס האפריקני בפיקוד רומל. בקיץ תש"ב מתייצבת החזית באל עלמיין כמטחווי נגיעה מסואץ, בדרך לנפילת כל אגן הים התיכון וכיבוש א"י בידי הנאצים. הפיקוד העליון הבריטי השלים זה מכבר עם התבוסה וניתנה הוראה לקראת פינוי הבסיס הגדול של בנות הברית בקהיר.

הישועה הגיעה כשלזירה נכנס 'שחקן' חדש ומוזר, פילדמרשל ברנרד לו מונטגומרי.  ביום הגעתו לחזית כינס מונטגומרי את הפיקוד הבכיר והודיע כי תם עידן הדפנסיבה (הגנה) ומעתה יתמקד הצבא בהכנות לאופנסיבה (התקפה). להמחשת דבריו הורה לבטל מיד את ההכנות לפירוקו של הבסיס והמפקדה הראשית לאורך החזית.

בשורת האופנסיבה עברה כאש בשדה קוצים וגרמה לשינוי תודעתי בצבא, מה שהביא להרמת הגב השפוף והמוראל.

חודשיים לאחר מכן החלה ההתקפה הנועזת של הצבא הבריטי, והשאר ידוע.

ההקבלה מתבקשת: רק ממשלה חדשה שחפה מכל נגיפי שלום, חלונות הזדמנות, מפות דרכים ומזרח תיכון חדש, תביא מפנה. ממשלה שבראשה יעמוד מוטגומרי הישראלי שהוראתו הראשונה תהא פרוק לאלתר של כל תשתית המיגון והכנה לקראת האופנסיבה – תביא ישועה.

חברה מביאה חברה/ חיים יואבי רבינוביץ, תל אביב
 
מסקר שפורסם השבוע עולה כי 49 אחוז מאזרחי ישראל אינם מאמינים בהגינות המערכת המשפטית, יותר משליש מאזרחי המדינה סבורים כי השחיתות קיימת במערכת המשפט.

אלה נתונים שחייבים לזעזע את כל אבירי שלטון במדינה. האם אין בהם כדי לחייב את גב' בייניש להתפטר ולהעביר את השרביט למישהו אחר?

מספרים על רב בעיירה, שהזמין אליו יהודי, וטען בפניו שיש שמועות בעיר, שהוא לא ישר. זעק היהודי "אבל רבי, זה לא נכון". השיב הרב "מה רצית, שזה יהיה גם נכון, האם לא מספיק רע, שיש שמועות כאלה?".

הסקר התפרסם ביום שגב' בייניש דאגה למנות כשופטת את חברתה נאוה בן אור.

בן אור היא זאת שקיבלה את הבת של בייניש להתמחות בפרקליטות ולאחר מכן מינתה ללא מכרז את הבת לתפקיד בפרקליטות - משרה עורכי דין רבים היו משתוקקים אליה.

הפרקליטות, בעזרתה של בן אור, סגרה את התיק הפלילי לבעלה של בייניש, בגין אי העברת ניכויי מס הכנסה בתזמורת הירושלמית.

בתמורה ל'שרותים' למשפחת בייניש, מונתה השבוע בן אור לשופטת מחוזית, וזאת למרות, שהיא אישרה האזנות בלתי חוקיות לראש ממשלת ישראל, ולא מנעה את תמלולן בניגוד לצו שפוטי.

פוליטיקאים מושחתים אפשר להחליף בבחירות, אבל השופטים נבחרים לכל ימי חייהם.

נפגעי עירך תחילה/ אדוה נוה, שערי תקוה

בנאומו בכנסת הודיע השבוע ראש הממשלה שצה"ל להרג עשרות מחבלים מהחמאס והג'יהאד האיסלמי, אולם אף אזרח שאינו מעורב בטרור לא ייהרג.

בהמשך הציג  את תוכניתו לחסל ירי הקאסמים: הוא יפנה בימים הקרובים "מעומק הלב" . לתושבי רצועת עזה "שהם הקורבנות העיקריים של המצב בדרום" ויבהיר להם כי הם כלי משחק בידי איראן. איזו תוכנית פעולה גאונית. המחבלים וודאי יתרגשו "מעומק הלב" מפנייתו ויפסיקו מיד את ירי הקאסמים.

כל הכבוד להומאניות של אולמרט הדואג לאזרחים הפלשתינים, אבל כדאי להזכיר לו שעיקר תפקידו של ראש הממשלה ישראלי הוא לדאוג לכך שהאזרחים ישראלים הם שלא יפגעו.