בשבע 245: קוסמים בשקל

לאור ההערצה ההולכת ומתפשטת לאורי גלרים למיניהם, ניב הדר קורע את המסכה מפניהם של ה'קוסמים'.

אמציה איתן , כ"א בסיון תשס"ז

"רואה את הכפית? הנה, אפילו תחזיק בעצמך. תנסה לכופף אותה. חזק, נכון? עכשיו שים לב, אני מחזיק אותה בעדינות והכפית פשוט מתכופפת. מדהים, אה?".

אז זהו, שלא. מאוד נחמד לראות כפיות מתכופפות ועטים מתקפלים, אבל אחרי שראיתי את הסרט של ניב הדר, 'כיפוף מתכות', הבנתי שאפילו אני יכול לעשות זאת.

בסרט, שהוא מעין סדנה מצולמת, מדגים ניב הדר איך אפשר 'לעבוד' על הצופה התמים ולהראות את הכוחות הגלומים בך דרך כיפוף כפיות, מזלגות ועטים. הסרט הזה הוא רק חלק קטן מתוך המערכה הכוללת, שעליה הכריז ניב הדר, שתכליתה היא אחת – לקרוע את המסכה מעל פרצופים של קוסמי הקסמים למיניהם.

התחום המרתק של האילוזיה קסם לניב עוד מילדות, אבל כשהיה לאיש, וראה שהקהל הרחב מאמין בכוחותיהם של הקוסמים, החליט לעשות מעשה. כבר הסרט הראשון, 'סוד הקסמים' הכה גלים בעולם הקוסמות, עד כדי כך שניסו לתבוע אותו על הנזק שהוא גורם לקוסמים. בסרט הוא מראה תחילה את הקסם, מפתיע את הצופה, אבל מיד לאחר מכן הוא מסביר כיצד נוצרת האשליה.

שיטוט מהיר באתר האינטרנט שלו מגלה כי אכן מדובר במערכה כוללת – בהופעות שלו, בספר שהוציא ובסרטים, הוא חוזר ומדגיש – אל תאמינו. מדובר באשליה. בשיחה עמו הוא נשמע החלטי ביותר. הוא יוצא בחריפות נגד התופעות, שמוצאות את דרכן גם לתכניות הטלוויזיה, ומושכות קהל רחב של צופים, וביניהם לא מעט מאמינים בכוחם של הקוסמים למיניהם.

גם נושא הטלפתיה זוכה אצלו לתשומת לב ממוקדת. בהופעה שלו הוא מדהים את הקהל ביכולת הטלפתית שלו, אבל מיד מוכיח להם כי מדובר בסך הכול בטריק. מי שפספס את ההופעה, יוכל ללמוד על הנושא מהסרט 'סודות הטלפתיה'.

לא קשה להבין מדוע ניב מושך אליו אש מכיוונם של הקוסמים והעוסקים בכוחות על-טבעיים. כוחם טמון בתמימותו של הצופה ובאמונתו של הקהל הרחב כי אכן ישנם בעלי כוחות ויכולות על-אנושיות. את התמימות הזו מנסה ניב למוסס,  ואם תמשכו אותו בלשון, תגיעו במהרה גם לנושא של הרפואה האלטרנטיבית, אך זה כבר תחום השייך למדור אחר.

הסרט יוצא, שלא במקרה, בתקופה שבה כל הנושא מקבל תאוצה. החל מספרי הארי פוטר, הסרטים שיוצאים בעקבותיהם, ותכניות הטלוויזיה (אורי גלר וחבריו) שעוסקות בכוחותיהם המדהימים של אנשים בשר ודם. ניב ממש נבהל מהרייטינג הגבוה שמקבלות התכניות העוסקות בתחום, וטורח רבות כדי להחזיר את התופעה לממדיה הטבעיים – טריקים.

הפקת הסרט של 'כיפוף מתכות' פשוטה ומאוד ממוקדת במטרה. לעתים היא אף פשוטה מדי. לא הייתי מתנגד למשל ליותר מעברים מהצילום הגדול (לונג שוט) לצילומי תקריב (קלוז-אפ), שגם ייתנו יותר עניין וקצב, וגם יבהירו יותר את ההתרחשות עצמה, המתרחשת בין אצבעותיו של ניב. גם החלפה של הרקע מסצנה לסצנה הייתה יכולה להוסיף צבע לסרט; אך ניב עצמו אינו מגדיר את 'כיפוף מתכות' כסרט של ממש, אלא יותר כסדנה לימודית בנושא. ואכן, בתור שכזאת, מדובר ביצירה מרתקת, שגם כיף להסתכל עליה וגם היא מלמדת המון על תחום האשליה והקסם.