בשבע 245: הגירוש השקט

ירעם נתניהו , כ"א בסיון תשס"ז

"חופשה בישראל", "ישראל חופשת", "להם 21 מדינות, לנו רק מדינה אחת" – כך משרד התיירות מנסה לשכנע אותנו לנפוש דווקא בישראל, למעט הסיסמה האחרונה שנלקחה מתחום אחר, כמובן. וכמו אזרחים טובים, הציבור הדתי לאומי נקרא לדגל ופוקד בהמוניו את בתי המלון בארץ, כולל תל אביב, חבל ארץ הכלול בגבולות ארץ ישראל השלמה. דא עקא שיש מלונות בתל אביב שלא שמעו את האמרות "הלקוח תמיד צודק", "הסבר פניך לתייר" ו"יש"ע זה כאן", והמדיניות שלהם כלפי מועד רישום היציאה (צ'ק אווט) למי שנרשם לליל שישי אינה ידידותית כלל לשומרי שבת.

צלצלתי לכמה מלונות בתל אביב, ביקשתי להזמין חדר לליל שישי, הזדהיתי בתור שומר שבת ושאלתי מתי רישום היציאה. הנה תורף תמלילי השיחות:

ישרוטל:

"רישום היציאה בשבת בשעה שתיים. אם המלון לא יהיה מלא, נוכל נאשר עזיבה בצאת השבת תמורת תוספת של 150 ₪."
–  "מדוע האפליה נגד שומרי השבת?".

"למה אפליה? זו מדיניות הרשת. כשם שאתה רוצה לקבל את החדר בזמן, כך האורחים שבאים בשבת רוצים לקבל את חדרם בזמן".

רמדה רנסנס, הטול דה-להמר:

"בעיקרון רישום היציאה עד השעה ארבע. שומרי שבת צריכים בקשה מיוחדת לשהות עד מוצ"ש, והאישור לכך תלוי במלון יש תפוסה מלאה או לא".

–  "יש כאן אפליה נגד שומרי השבת, לא?".

"כל מה שלא נותנים למישהו – ישר זועקים שיש כאן אפליה. רק אם נותנים דברים חינם אז זה בסדר גמור. פרנסה זו לא אפליה, ואין זו בושה להתפרנס".

קרלטון:

"בינתיים הרישום עד מוצ"ש. בחודשים יולי אוגוסט החוקים משתנים, כי אז המלון בתפוסה מלאה".

מלון דיויד אינטרקונטיננטל:

– "רישום היציאה עד שעה שתיים בצהריים. שומרי שבת צריכים לשלם תוספת תשלום של עוד לילה".

–  "יש כאן אפליה נגד שומרי השבת, לא?".

"זה המחיר שלנו".

– "כך אתם מפסידה לקוחות".

"זו המדיניות. אין מה לעשות".

כעת כדי להבין מה מסתתר מאחורי האמירה ששומרי שבת צריכים לשלם תוספת תשלום של עוד לילה, לבטח חפצים אתם לדעת כמה עולה לילה במלון דיויד אינטרקונטיננטל. ובכן לילה אחד לזוג במלון עולה 1,330 ₪. כן, 1,130 ₪ הוא הסכום שומרי שבת צריכים לשלם כדי ליהנות מהפריבילגיה להישאר במלון עד מוצ"ש ולא להיות מגורשים מהחדר בשבת קודש.