בשבע 246: לשים את המחנה הלאומי במרכז

אהד ברט , כ"ט בסיון תשס"ז

קצב התרחשות האירועים במדינת ישראל בשנתיים האחרונות הוא מהיר ביותר. מדי יום מתחלפות הכותרות בעיתונים, מהדורות החדשות בטלוויזיה נפתחות בחשיפות ובפרשיות שלמחרת נראות כבר כחדשות ישנות. במהירות הזו קשה לעצור לכמה רגעים ולחשוב, כדי לתת את הדעת על הדרך שלנו, ועל היעדים שברצוננו להשיג.

המחנה הלאומי התמודד בשנתיים האחרונות עם שאלות קשות ומשברים לא פשוטים: ההתנתקות, עמונה, בחירות, התכנסות, איום המאחזים, מלחמת לבנון השנייה, מתקפת קסאמים על שדרות. נראה שרוב הציבור במדינת ישראל כיום מחזיק ותומך בעמדות מחננו בשלל נושאים, אבל משום מה הדבר איננו בא לידי ביטוי בתמיכה אלקטורלית.

המציאות בכאוס הפוליטי בישראל שברירית ביותר. לא מן הנמנע שמהלך הקדמת הבחירות או הפלת הממשלה יכול לצוץ לפתע ולתפוס אותנו לא מוכנים.

המחנה הלאומי מיוצג כיום בכנסת בידי 'האיחוד הלאומי', המורכב בעצם משלושה גופים (מולדת, תקומה והציונות הדתית) אבל מוכר לציבור בישראל כסיעה אחת.

בימים עלו עולות אפשרויות ויוזמות שונות במאמץ להביא לאיחוד לאומי אמיתי וליצור גוף אחד מוביל עם מוסדות ומנהיגות משותפת. בין הרעיונות שעלו ניתן למצוא: פריימריז, מפקד כולל של מצביעי האיחוד הלאומי.

ניסיון העבר מלמד כי דרכים אלו טומנות בחובן גם סכנות לא מעטות לאי-סדרים. 'קבלן קולות' שיכנס לישיבה או לאולפנה, ויחתים שם בצורה גורפת את כל התלמידים עבור אחד המתמודדים; מספר רב מדי של מתפקדים שעלול להביא ליצירת "דילים" ומחנות פנימיים, ובעיות נוספות.

כפעיל שטח במשך שנים רבות השותף למפקדים ולבחירות פנימיות וכלליות, נראה לי שישנה אפשרות נוספת, שונה, שגם תביא לחידוש ולרענון אמיתי של השורות: הקמת גוף שיהווה בעצם את 'מרכז' האיחוד הלאומי, ומספר חבריו לא יעלה על 300.

חברי המרכז ייבחרו על-ידי צוות היגוי שיורכב מחברי הכנסת המכהנים כיום בכנסת, כאשר כל אחד משלושת הגופים ( תקומה, מולדת וציונות דתית) יצרף מאה חברים למרכז ובהם חברי רשויות מוניציפאליות, אנשי חינוך, חברי ההתיישבות, ראשי ישיבות, רבני ערים ויישובים ונציגי הנוער.

גוף זה, שבעצם יהווה את השדרה המרכזית של המפלגה, יבחר את נציגיה לכנסת הבאה.

הבחירות יתקיימו לפי כללי המסגרת והעקרונות הבאים: הרשימה תמנה מספר מצומצם יחסית מסך חברי הכנסת המכהנים כיום, יושם דגש על הבאת נציגים חדשים וכוחות רעננים, ודגש מיוחד שהרשימה תכיל גם מועמדים צעירים.

לדעתי הדרך הזו תציג חידוש ורווח כפול: הראשון הוא בכך שגוף גדול ורחב מחד, אבל לא גדול מדי ומבוזר, בוחר את נציגינו לכנסת. החידוש השני והמרכזי גם כלפי חוץ וגם כלפי פנים: אנחנו מרעננים את הרשימה לכנסת, והיא תכיל פנים חדשות וצעירות שיתנו זריקת מרץ למחננו, לצד ותיקים ושועלי קרבות פוליטיים שמכירים את המערכת היטב ויתרמו בכוחם, בקשריהם ובניסיונם.