בשבע 247: בדיחה טובה

סרט הבדיחות החדש של האחים כהן וחצי הוא רק סרט בדיחות, אבל אחד מצחיק במיוחד.

אמציה האיתן , ה' בתמוז תשס"ז

אל תקומו מהסטנדר כדי לצפות בסרט הזה. אין צורך לקרוא לילדים מגן השעשועים, ואפילו אין סיבה לבכות אם בדיוק הלכתם לחברים, כשפתחו את האריזה של הסרט החדש.

אל דאגה, אני לא מתכוון לקטרג, או לנסות לקלקל את המכירות של 'הצחקתם אותי', אלא רק להעמיד אותו במקומו הנכון – וזה בדיוק המיקום המגיע לבדיחות, באשר הן.

בדיחה טובה היא סגולה בדוקה לשכחת המציאות, דבר שבימינו מהווה מצרך הכרחי. הבדיחה מאפשרת לנו לצחוק ביחד, וכך תורמת לקירוב לבבות ומחזקת את הלכידות הפנימית של עם ישראל. גם בלי כל המעלות הטובות האלה, סתם כיף לשמוע בדיחה טובה.

נכון, יש גם בדיחות שלא מצחיקות, ואפילו כאלה שקצת מעצבנות, אבל במקרה שלנו אפשר להגדיר בקלות את הסרט כבדיחה טובה. האחים כהן וחצי (כך הם קוראים לעצמם) הוציאו סרט נוסף של צחוקים בריאים ומשמינים, וקראו לו בשם המקורי כל-כך – 'הצחקתם אותי'.

האמת היא שהם באמת הצחיקו אותי. נסו לדמיין את השעה שתיים בלילה, אחרי שבלילה הקודם לא זכיתי לישון כמו שצריך (התיאור נועד לעורך, כדי שיעריך את ההשקעה). רק הצרצרים עוד עובדים, ואני מנסה להחזיק עצמי ער, כדי להספיק לכתוב את הדברים שאתם קוראים ממש עכשיו. זהו אחד המבחנים הבדוקים שלי כדי לדעת אם הסרט באמת מרתק, מצחיק ומעניין, או שמא מהווה תחליף טוב לכדורי שינה. הפעם, למרות תנאי הסף הקשים, נשארתי ער שעה ארוכה, ואפילו צחקתי בקול מדי פעם.
 
הסרט מורכב מרצף של מערכונים, שמתרחשים בשלושה לוקיישנים מרכזיים – בימת הופעה של קוסם, משרד כלשהו, והמטבח של חורחה. יופיים של המערכונים הוא דווקא בכך שהם קצרים ומושחזים.

נראה שאי אפשר להתנתק מהמציאות התקשורתית, ולכן מבט קצר בקוסם המופיע בסרט ובקסמיו מעלה את האנלוגיה לדמותו של אורי גלר והתכנית בכיכובו, שריצדה על מסכינו תקופה ארוכה. לאחר שבמדור הקודם הצגנו את ניב הדר, שמתמודד עם האמת שמאחורי הקסמים, מגיע שחר בן חור ופשוט לועג לקוסמים וליכולותיהם. הוא מופיע באולם ענק וריק, ומפליא להיכשל בקסמיו. וכן, הוא מצחיק.

הסצנות במשרדו של אלי גלפרין גם הן עובדות נהדר. רובן בנויות משני משפטים בלבד, ובנויות על משחקי לשון מתוחכמים. שעשועי הלשון הם המובילים גם את דמותו של חורחה – אריאל כהן – המציג מתכונים במטבחו הצנוע, ומעוות עלינו את השפה בצורה נחמדה וקלילה.

בין לבין יש גם צילומים מוונציה, שהרי ידוע ומקובל שסרט ללא צילומים מחו"ל אינו יכול להיחשב סרט רציני באמת.
כיוון שמדובר במערכונים נפרדים, אפשר בהחלט לשמור את הסרט לשעות מצוקה, ולחלק את הצפייה למנות קטנות של צחוק.

לאחר שגם הילדים חזרו אלי עם ציטוטים מהסרט, אפשר פשוט להגדיר אותו כהצלחה. 'הצחקתם אותי' ממלא את תפקידו נאמנה: מצחיק, מתוחכם ועשוי בקצב הנכון. אותי באמת הצחקתם.