הוי ארצי

חגי סגל , י"ב בתמוז תשס"ז

מרצונו החופשי

תוכן הקלטת של גלעד שליט הוכתב לו על ידי הפלשתינים, זה ברור. והנאום של אולמרט בשארם?

כיבוש מוסרי 

העולם מלא סתירות: לפי סקר חדש של אוניברסיטת א-נג'אח, 67 אחוז מערביי יש"ע מאמינים שמהפכת חמאס בעזה נבעה מ"התערבות חיצונית". שיעור דומה כמעט של פלשתינים, 66 אחוז, תומך בשיגורו של כוח רב-לאומי לרצועה. מאחר שגם כוח רב-לאומי הוא סוג של התערבות חיצונית, קשה להבין מה בעצם חושב האזרח הפלשתיני הממוצע על התערבות כזאת.  הוא בעד או נגד?  
            
אבל עד שאנחנו מגחכים על חשבון שכנינו המסוכסכים והמבולבלים, אפשר לגחך על חשבון עצמנו: לאחרונה התרבו פה התומכים ברעיון של הצבת כוח בינלאומי בכל זירת התגוששות בין יהודים לערבים. במשך 2000 שנה התפללנו לקחת את גורלנו בידינו, וכשסוף סוף ניתנה לנו הזדמנות להקים צבא משלנו, אנחנו מתפתים להשתמש בשרותי אבטחה זרים. בגבול לבנון שומרים מאז הקיץ שעבר אלפי חיילים מעבר לים, וכבר מתארגנת לה יוזמה חדשה לייבוא חיילים כאלה גם לחזית עזה. רן כהן וזהבה גלאון ממר"צ כתבו מסמך עבודה משותף בנושא הזה. הם מציעים שהכוח הרב לאומי ישהה בעזה "שנתיים עד חמש שנים" וישליט בה חוק וסדר.

מוזר, מאוד מוזר. גלאון וכהן, שכל מלה שנייה אצלם היא זעקת כיבוש, מזמינים את העולם לכבוש את עזה. בהצעתם אמנם נאמר שכניסת כוח רב לאומי תותנה בהסכמת הפלשתינים, אבל הכוונה היא בעיקר להסכמת אבו מאזן. הרי לא יתקיים משאל עם פלשתיני בסוגיה הזו. אבו מאזן יחתום על צו, הליגה הערבית תיתן את ברכתה, ובוקר אחד ישכימו העזתים אל מציאות שבה חיילים מכל קצווי תבל מפטרלים בחוצותיהם. זה לא כיבוש? זה לא דיכוי? רק לפני שנה וחצי הצביעו תושבי עזה בהמוניהם בעד ממשלת חמאס, לא בעד ממשלת באן קי מון. הם השתוקקו לגרש את הקלגסים היהודים מכפר דרום, ופתאום יונחתו עליהם חיילים קולומביאנים בדיר אל-באלח וקומנדו איטלקי בחאן יונס.  
 
גם הלבנונים, אגב, מתייחסים לכוח הרב לאומי כמו לצבא כיבוש. זה כנראה ההסבר למטען הנפץ שקטל השבוע שישה חיילים דוברי ספרדית בדרום לבנון. רק אצלנו יש אבחנה מוסרית מוזרה בין כיבוש רב לאומי לכיבוש חד לאומי. 

אבל אם אפילו אם נניח שכוח רב לאומי הוא באמת משאת נפש של ערביי עזה, לא רק של סיעת  מר"צ ואוניברסיטת א-נג'אח, גם אז מתעוררת בעיה לוגית שהשמאל אמור ליישב: אם לא איכפת לפלשתינים שחיל זרים ישלוט בהם, אולי כל עניין העצמאות והחרות אינו עומד בראש דאגותיהם. אולי הם בכלל רצו שנישאר, או לפחות מתגעגעים אלינו היום. כך, לפחות, אומרות השמועות. הגיע הזמן שאוניברסיטת א-נג'אח תעשה על זה סקר. 

נאום חייו

הרטוריקה הציונית לדורותיה זכתה השבוע בהישג מרשים. נאומו הבלתי נשכח של חיים הרצוג ז"ל בעצרת האו"ם הוכלל ברשימת 50 הנאומים הגדולים בכל הזמנים. אין ספק, הרצוג הבין משהו באומנות הנאום. אבל מאז אותו נאום חלפו כבר 32 שנה, ובינתיים נישאו כאן אלפי נאומים חוצבי להבות, שמשום מה לא הוכנסו לשום רשימת נאומים נבחרים. רובם ככולם הושמעו לרגל תהליכי שלום או מהלכים מדיניים אמיצים, שודרו בשידורים חיים בכל ערוץ טלוויזיה אפשרי וצוטטו למחרת בעיתונים בתוך מסגרות כחולות. כל-כך הרבה עמל הושקע בניסוחם, כל-כך הרבה מלאכת מחשבת של יועצים אסטרטגיים, והנה הם נמוגו בתהום נשייה.

כדי לעשות איתם מעט צדק היסטורי, ולהדגים את עומק העוול, אני מבקש לצטט כמה קטעים מתוך נאום שעורר התרגשות גדולה בשעתו, הנאום של אריאל שרון ביום תחילת ההתנתקות. כמו במקרה של הרצוג, שיני הזמן לא נגסו בעוצמת הרטט שעובר בגוו למשמע הדברים. כל יום שעובר רק ממחיש את גודל החזון של הנואם:

 "אזרחי ישראל,  הגיע היום. אנחנו מתחילים את הצעד הקשה והכואב מכל – פינוי יישובינו מחבל עזה וצפון השומרון. הצעד הזה קשה לי מאוד באופן אישי. אך המציאות המשתנה בארץ, באזור ובעולם חייבה אותי להערכה אחרת ולשינוי עמדות. לא ניתן להחזיק בעזה לנצח. חיים שם יותר ממיליון פלשתינים, שמכפילים את מספרם מדי דור. הם דחוסים בצפיפות שאין דומה לה במחנות פליטים, בעוני ובמצוקה, בחממות של שנאה גוברת והולכת, ללא אופק של תקווה.

"תכנית ההתנתקות החד-צדדית, עליה הודעתי לפני כשנתיים, היא התשובה הישראלית למציאות הזאת. התכנית הזו טובה לישראל בכל תרחיש עתידי. אנו מצמצמים את החיכוך היומיומי ואת קורבנותיו משני הצדדים. צה"ל ייערך מחדש בגבולות הגנה, מאחורי גדר הביטחון. אלה שימשיכו להילחם בנו יפגשו בצה"ל ובזרועות הביטחון במלוא עצמתם.

"ההתנתקות תאפשר לנו מבט פנימה. סדר היום הלאומי שלנו ישתנה. המדיניות הכלכלית תתפנה לטפל בסגירת הפערים החברתיים ובמאבק אמיתי בעוני.  נקדם את החינוך ונגביר את  הביטחון האישי של כל אזרח במדינה.

"מתיישבי חבל עזה, היום מסתיים פרק מפואר בסיפורה של ישראל ופרק מרכזי בסיפור חייכם כחלוצים, כמגשימים וכמי שנשאו בשם כולנו בעול הביטחוני וההתיישבותי. הכאב והדמעות שלכם  הם חלק בלתי נפרד מתולדות הארץ הזו. יהיו המחלוקות בינינו אשר יהיו, אנחנו לא ננטוש אתכם ולאחר הפינוי נעשה הכל לבניית חייכם וקהילותיכם מחדש".

אתגר דוקומנטרי 
    
הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו פרסמה השבוע מכרז להפקת שתי סדרות תעודה בנות שלושה פרקים על "60 שנה למדינת ישראל". לאור הסגנון הפוסט-ציוני ופוסט-קיומי שבו טופלו עכשיו בתקשורת אירועי שנת ה-40 למלחמת ששת הימים, כדאי מאוד ששארית הפליטה הציונית במתחם הטלוויזיוני תיגש למכרז. זה יועיל לעם ישראל יותר מכל הסרטים על שידוכים ועל שאר מצוקות רומנטיות שבוגרי 'מעלה' והסביבה אוהבים לייצר. במקום ליילל בעוד שנה על הסרטים הדוקומנטריים של השמאלנים, עדיף שהשמאלנים יללו הפעם. רק להזדרז, המכרז נסגר בכ"א באב בשעה תשע בערב.