בשבע 249: "להחזיר את הלשכה לעורכי הדין"

עו"ד אילן בומבך מתוסכל מאדישותם של עוה"ד הדתיים במחוז תל אביב שלא הגיעו להצביע , ומקווה בכל זאת לנצח בסיבוב המכריע בבחירות לראשות הלשכה.

יאיר שפירא , י"ט בתמוז תשס"ז

אילן בומבך יושב במשרדו הנאה בקומה ה-14 של מגדל הצופה אל קמפוס בתי המשפט בתל אביב, ומדפדף ביומן. "הסיבוב השני יתקיים בכ"ד בתמוז", הוא מאתר את התאריך העברי לסיבוב המכריע בבחירות לראשות לשכת עורכי הדין. "חבל שזה נופל בשלושת השבועות", הוא אומר.

אם זה היה נגמר בסיבוב הראשון, זה לא היה קורה.

לו לא נשאר אלא לשלוח אלי חיוך מיואש, ולדבר על איחוד הכוחות שלא היה, ועורכי הדין האדישים שלא הגיעו להצביע.

בומבך, בן 41, הוא אב לשלושה חובש כיפה. לפני 15 שנה התקבל ללשכת עורכי הדין, ו-3 שנים מאוחר יותר כבר היה בין חבריו של ועד מחוז תל אביב, המחוז הגדול והמשמעותי בלשכה. לפני 5 שנים החלה הקריירה הפוליטית-משפטית שלו לנסוק, כשמונה ליו"ר ועדת האתיקה במחוז, אחת הוועדות המשמעותיות בלשכה, החורצת את גורלם של עורכי דין רבים.

לפני 4 שנים הדהים את מערכת המשפט בישראל כאשר גבר על עו"ד אורנה לין, מהדמויות החזקות בלשכה, והדיח אותה מראשות המחוז היוקרתי. הוא נחשב לצעיר שאפתן, נמרץ ונחוש. אנשיו ידעו לספר כבר לפני שבועיים כי על-פי הסקרים, כיבוש ראשות הלשכה מובטח. 

הלשכה תהיה פתוחה לכולם

אלא שלא זו בלבד שבומבך נאלץ עתה להיערך לסיבוב בחירות שני, אלא שאפילו את הסיבוב הראשון הוא סיים במקום השני, עם 650 קולות פחות מיריבו, עו"ד יורי גיא רון. פחות מ-13 אלף עורכי דין, מתוך כ-36 אלף בעלי זכות בחירה, הטריחו עצמם לקלפיות שהציבה הלשכה ברחבי הארץ. אחוזי הצבעה נמוכים במיוחד נרשמו במחוז תל אביב, מגרשו הביתי של בומבך. אחוזים גבוהים שנרשמו במחוזות חיפה וצפון הם שלטענתו של בומבך עמדו בעוכריו.

"במחוז הצפון וחיפה באו לקלפיות באלפים ותמחו בגיא רון, עורכי דין שמעולם לא הכירו אותו, רק בגלל שמי שעומד מולו זה אדם דתי", אומר בומבך. "באו וציירו קריקטורות על הדתי המתנחל. יצרו איזושהי תדמית, שאמורה להניע מגזר שלם לפעול נגדי".

אתה מכוון למגזר הערבי?

"כן".

ואכן הם הצליחו?

"אכן, הם הצליחו. הם באו לקלפיות באחוזי הצבעה גבוהים מאוד. אני מאוד מצטער על כך, כי הלשכה בהנהגתי תהיה לשכה פתוחה לכולם. מעולם לא פעלנו נגד ציבור מסוים".

גיא רון טוען כנגדך בין השאר כי אתה נמנע מלהביע את דעתך בכל עניין שעלול להיות שנוי במחלוקת, כדי לא לפגוע בסיכוייך בבחירות. ובאמת, קשה להתרשם שאתה מניף דגל אידיאולוגי כלשהו.

"אני רואה את הלשכה כאיגוד מקצועי, לא פוליטי. אני לא חושב שהלשכה צריכה לנקוט עמדות שנויות במחלוקת. ב-8 השנים האחרונות הלשכה היתה גוף שנקט עמדות של השמאל הקיצוני, מה שגרם לרבים לשאט נפש ולהתרחקות. אני רוצה להחזיר את הלשכה אל עורכי הדין, ולהחזיר אותה להיות גוף שעיקר תפקידו הוא הגנה על עורכי הדין. שימנע את המשך הצפת השוק בעורכי דין, שיגן מפני שופטים לא ראויים, ואפילו יהפוך למועדות צרכני גדול שמעניק הטבות לקהל המונה למעלה מ-40 אלף עורכי דין.

"שלא תבין לא נכון, בנושאים הללו יש לי עמדות ברורות, אבל אני לא חושב שבכל עניין כזה הלשכה עצמה צריכה להגיד את דברה. עניינים של חוק האזרחות, פינוי מאחזים וכדומה הם דברים שצריכים להשאיר לממשלה ולכנסת. כי מחר יש לך ראש לשכה ימני ומחרתיים ראש לשכה שמאלני, ובכל פעם הלשכה הופכת ללא רלוונטית לציבור אחר".

בתור ראש לשכה לא תוכל להתחמק מנושאים משפטיים הנמצאים במחלוקת, כמו אופיו של בית המשפט העליון. אחרי הכול, הלשכה שולחת לוועדה שני נציגים, שקולם מכריע בבחירת השופטים.

"אני בהחלט תומך בהצעת שר המשפטים לערוך שימוע לפני מינוי לשופטי בית המשפט העליון. מאחר שבית המשפט העליון נכנס היום לסוגיות של דת ומדינה ולסוגיות פוליטיות, השקפת עולמו של שופט הופכת רלוונטית, ולכן אני תומך בשימוע, שיוכל להבטיח שקולות שונים בחברה יבואו לידי ביטוי בבית המשפט העליון, ולא שופטים שכולם מעור אחד, כפי שהמצב הוא בשנים האחרונות".

להשיב את הכבוד לפרקליט

האידיאולוגיה שאתה נושא בעוז היא הבטחת פרנסתם של עורכי הדין, בין השאר בחקיקת שכר מינימום. מדוע לאלץ אזרח לשלם תעריף מינימלי גבוה יחסית לעורך דין? מדוע לא לתת לכוחות השוק לעשות את שלהם, ולאפשר לעורכי דין טובים פחות להסתפק בפחות ולספק שירות מוזל למי שיבחר בהם?

"אף לקוח אינו עשיר מספיק כדי לשלם לעורך דין שכר טרחה נמוך מדי. משום שברגע שעורך הדין לא מתוגמל כראוי, הוא יכול לגרום ללקוח נזקים אדירים. בכל שבוע אנחנו נתקלים בתביעות של לקוחות כנגד עורכי דין, בטענה של רשלנות מקצועית. וזה לא שעורך הדין לא רוצה לתת את הייעוץ והשירות הטוב ביותר, אלא שבתעריפים נמוכים הוא פשוט לא מסוגל. הוא מציף את עצמו בתיקים, ולא יכול לתת את תשומת הלב הראויה. גישות פופוליסטיות שאומרות 'נציף את השוק בעורכי דין, ותנאי השוק יעשו את שלהם', יזיקו בראש ובראשונה ללקוחות".

עוד נושא שאתה מצהיר על השאיפה לווסת אותו באופן מלאכותי הוא מספר עורכי הדין. מדוע לא להשאיר גם כאן את חופש הבחירה במקצוע לאנשים, ולהניח להם להתמודד בשוק?

"87 אחוזים מהניגשים לבחינות של לשכת עורכי הדין עוברים את המבחן בפעם הראשונה, ולאו דווקא בגלל שהם גאונים, אלא בגלל שהבחינות בוחנות אותך על זיכרון לטווח קצר, ולא על הדברים המהותיים, כמו שבוחנים במקצועות אחרים.

"ההתמחות במתכונתה היום היא ביזוי המקצוע, כיוון שהשנה הזאת היא שנה ברוטו, פחות חופשות מחלות, מילואים, חופשת לידה והכנה לבחינות, כך שאתה מקבל 8 חודשים נטו. אני רוצה שתדע כל אם עברייה כי כשהיא שולחת את בנה ללמוד משפטים, היא שולחת אותו ללמוד מקצוע איכותי ורציני, כמו שהיה בעבר".

סך הכול הצלחת לא רע מבחינה כלכלית, ולזכותך נרשמו אף כמה הישגים יפים בתחום המשפטי. מדוע עו"ד מצליח פוגע בקריירה ופונה לעסקנות משפטית?

"אני עובד הרבה מאוד שעות, חלקם הגדול במשרד. אני לטיגטור בנשמתי. אני עובד הרבה מאוד בתחום המסחרי וצווארון לבן. הגעתי ללשכה בעיקר בגלל נושא האתיקה, ובכלל לא התכוונתי לתרום מעבר. אבל נוצר וואקום מנהיגותי, ומצאתי את עצמי מתמודד וזוכה בראשות ועד מחוז תל אביב.

"כשהתכוונתי לרוץ לוועד המחוז פגשתי אדם ותיק ומוערך מאוד בלשכה, והתייעצתי איתו על התמודדות במחוז. הוא אמר לי: אתה עורך דין מצוין, ויש לך סיכוי טוב להיות ראש ועד מחוז, אבל בירושלים. עד אז התלבטתי אם לרוץ בכלל לתפקיד הזה, אבל אחרי אותה שיחה החלטתי להסתער על המחוז עם סכין בין השניים. אמרתי לעצמי שלא ייתכן שאדם דתי לא יוכל לעמוד בראש מחוז תל אביב או בראש הלשכה".