בשבע 249: יוצאים מהבור

מקץ שנתיים ימים, הגיע הזמן לצאת מהבור ברוח חדשה, ולהקים מחדש את הריסות היישובים שנחרבו

עקיבא סמוטריץ ויוסי דגן , י"ט בתמוז תשס"ז

בעוד חודש ימלאו שנתיים לגירושנו מביתנו ומאדמתנו בצפון השומרון. שנתיים לאותו יום ארור, י"ח באב תשס"ה, עת הושלכנו בידי כוחות הגירוש שחורי המדים אל תוך האוטובוסים, וראינו מבעד לזגוגית את בתי היישוב ההולכים ומתרחקים; אותו יום בלתי נתפס של חילול השם שאין גדול ממנו, כשמאות ערבים רוקדים על ההר ליד שא-נור ודגלי אש"ף וחיזבאללה בידיהם.

כדרכו של עולם וכדרכה של תקשורת, אנו צפויים לגל ההתייחסות המתחסדת התקופתית למצבנו כמגורשים, לצקצוקי לשון על מצב השיקום האישי הקשה ולליטופי ניחומים של השתתפות בצער.


הדבר היחיד המעכב את החזרה לצפון השומרון – המעשה ההגיוני והמתבקש כיום, לאור הקריסה המוחלטת של קונספציית הבריחה והרפיסות ששיאה בגירוש – הוא גאוותם של היושבים כיום בשלטון, שמתוך שיקולים פוליטיים קטנים אינם מוכנים להודות בטעותם ולתקנה
הגיע הזמן להתנער, לקום מהעפר ולומר את הדברים מפורשות: שנתיים לגירוש אינן זמן לבכי, הן זמן לעשייה. בפנינו עומדת אפשרות לתקן. אל מול ביצת היאוש, השחיתות, הניוון ואובדן הדרך שבה שוקעת המדינה בשנים האחרונות, מתחילה לנשב מחדש אותה רוח רעננה של ערכים, יהדות וציונות, המכריזה קבל עם ועולם: עם ישראל חי! עוד ישנו דם חי הזורם בעורקי העם הזה, והוא הולך ומעורר את כל אבריו הרדומים.

כיום, ערב יום השנה השני לגירוש, אנו עומדים מול נקודת מבחן, אולי נקודת הכרעה היסטורית. החזרה לצפון השומרון, מעבר למשמעות הפשוטה של שיבה הביתה, לאדמת ארצנו הקדושה, מבטאת שינוי כיוון: בידינו להיכנס לתא הנהג של הרכבת הדוהרת לתהום ולסובב את ההגה, לשנות כיוון.

אין נקודה טובה יותר להתחיל ממנה את השינוי מאשר צפון השומרון, וחומש תחילה. גם לאחר הגירוש, היישובים שנעקרו בצפון השומרון נשארו בשליטה מדינית וביטחונית ישראלית מלאה (שטח c). הכבישים קיימים, המדרכות עדיין צבועות בכחול-לבן, צה"ל ממשיך להסתובב בחורבות היישובים, העצים והפרחים שבגינות ממשיכים לצמוח ומחכים לבעליהם שיחזרו להשקותם.

הדבר היחיד המעכב את המעשה ההגיוני והמתבקש כיום, לאור הקריסה המוחלטת של קונספציית הבריחה והרפיסות ששיאה בגירוש, הוא גאוותם של היושבים כיום בשלטון, שמתוך שיקולים פוליטיים קטנים אינם מוכנים להודות בטעותם ולתקנה.
אם לאחר הגירוש החלה להתפשט בציבור הרחב התחושה הקשה של משבר מתקרב, תחילת יאוש והשלמה עם עקירת יישובים נוספים חלילה, מאז החל המאבק על החזרה לחומש האסון הזה לא רק הולך ומתרחק, אלא מתחילה להיווצר תחושה חזקה בציבור שניתן וצריך לתקן את העיוות הנורא, תחושה ההולכת ומתרחבת. החזרה לחומש היא עניין של זמן. הדבר בידינו.

ביום שלישי, ב' אב, נעלה בעזרת ה' לחומש ונתחיל בבניית היישוב מחדש. אתם, שנאבקתם יחד איתנו לעצירת הגירוש והייתם שותפים נאמנים לבניית צפון השומרון ופיתוחו ב'סיבוב הקודם', אנו קוראים לכם להצטרף אלינו.

חומש היא רק ההתחלה. אחריה יבואו שא-נור, גנים וכדים, ובעקבות צפון השומרון נקומם בעזרת ה' גם את הריסות גוש קטיף. מקץ שנתיים ימים, יוצאים מהבור, חוזרים ובונים. וחומש תחילה.