בשבע 250: קול המוסיקה

קולותיהם של חברי ההרכב האמריקני Listen Up! , אלבום ווקאלי לבין המוצרים למוסיקה נעימה לאוזן.

מרים הופמן , כ"ו בתמוז תשס"ז

אלבום: Listen Up! A Cappella / Jewphoria

עם פרוץ ימי בין המיצרים, וביתר שאת בתשעת הימים, הולכת וגוברת לה מועקת הביצועים הווקאלים. לפני שנים לא רבות היחיד שהרים את הכפפה היה יוסף קרדונר, עם האלבום הקולי הנפלא 'שירים לידידי', אבל אחרי שלושה שבועות רצופים של האזנה לאותם שירים כבר אי אפשר היה לשמוע אותם סתם כך באמצע השנה.

באיזשהו שלב קלטו מפיקים ממולחים את הפוטנציאל, והתחילו להוציא לשוק אלבומים ווקאלים במשקל, וכך נוצרו שעות של שירה קולית הממלאת את ימי האבל, בציפייה לרגע שבו הסבל הזה ייפסק. כי הרי מה יותר פשוט מזה? לוקחים כמה שירים מוכרים ומצליחים, ופשוט מורידים להם את הפלייבק האינסטרומנטאלי.

אז זהו, שזה לא ממש מספיק.

אומנות השירה הקולית, הא-קפלה, היא סוגה מוסיקלית בפני עצמה. יש לה כללי עיבוד ומבנים הרמוניים, שרצוי לשמור עליהם כדי שהאוזן לא תצטמרר. ובכלל, לא כל אחד יכול לשיר א-קפלה.

חברי ההרכב Listen Up! האמריקני מתמחים בא-קפלה. ארבעת החברים שרים יחד כבר כ-15 שנים. א-קפלה היא כנראה דבר די שימושי כשמופיעים באירועים בשבתות וחגים, אבל חברי ההרכב לא הסתפקו בזה, והוציאו עד היום שלושה אלבומים.

שני הבריטונים, הבאס והטנור, ילדים טובים ישיבה-יוניברסיטי, מעבדים ניגונים יהודיים מוכרים לצלילים שאינם זקוקים עוד לכלי נגינה כדי להישמע אנרגטיים וקצביים.

באלבומם השלישי, Jewphoria, הם יוצרים תמהיל יהודי-ישראלי מעניין. הם נעים בין שירי שבת, כמו 'יום שבתון', שנעטף בצלילי גיטרה חשמלית (קולית,כמובן), לבין 'על כל אלה' של נעמי שמר ו'צאנה צאנה' הנשכח של יפה ירקוני, שמקבלים דחיפה אנרגטית שלא ממש היתה שם בהקלטות המקוריות. לתוספת, ישנם כאן גם כמה שירים ביידיש.

לפעמים ישנה תחושה באלבום שהחיבורים האקלקטיים האלו הם מבולגנים מדי, אבל בסך הכוך זה מאפשר להם להשוויץ במגוון הכיוונים שאליהם ניתן לקחת את הא-קפלה. הם אולי יוצאים ממנגינות מסורתיות, אך מגיעים בדרך למקומות אחרים לגמרי, מכניסים ג'אז וסול, משתעשעים בדו-וופ משנות החמישים ובפופ עכשווי. אף ביצוע לא משעמם, יש כאן הרבה, הומור ובעיקר הרמוניות נעימות לאוזן.

והאמת שעם החיוך שהם מעוררים די קשה להתאבל כששומעים את Listen Up!, אז אולי כדאי לשמור את האלבומים שלהם לימים שמותרים בשמחה.

אחת בודדת

'לך אתן'/ מקהלת פילהרמונה ווקאלי

גם משה מונה רוזנבלום, מוותיקי ערוץ 7 ומלחין ומעבד בכיר בעולם המוסיקה החסידית, הוציא השנה לקראת ימי הספירה אלבום ווקאלי. הלחן שלו ל'לך אתן' מוכר בביצוע של הזמר דדי גראוכר, ומקבל כאן עיבוד קולי שתופס בכבוד את מקום הכלים. אין כאן שינוי מהותי לעומת השיר המקורי, אבל הביצוע של המקהלה, ושכבות הרקע הקולי המצטרפות בהדרגה, נותנות לשיר סאונד כמעט ג'אזי, חם וזורם. זה כבר הופך את הביצוע הזה לגרסה שעומדת בפני עצמה, ואולי אפילו טובה מהמקור, שראויה להשמעות גם בימים כתיקונם.

להארות ומוסיקה מרגשת ניתן לכתוב לדו"אל : thejrhythm@gmail.com