בשבע 253: שינוי שיטת המשטרה

היועץ מזוז הבטיח להילחם בנוכלים שממררים את חיי האזרח הקטן, אך במשטרה מעדיפים להתעסק בפרשיות עסיסיות יותר ● מידע חלקי שמסרה חברת "דן אנד בראדסטריט" כמעט גרם לחברה אחרת לפשוט את הרגל.

יאיר שפירא , כ"א באב תשס"ז

בשבוע החולף התבשרו צופי ערוץ 10 כי נוכל שנחשף על-ידי הערוץ שבוע קודם לכן, בתכניתו של אמנון לוי, 'שומר מסך', נעצר על-ידי המשטרה ומעצרו הוארך בבית המשט. האדם, שיפוצניק במקצועו, גבה במקרים אחדים כספים מלקוחות לאחר עריכת חוזה השיפוץ, אך כל מאמציהם לקבל את העבודה המובטחת – או לחלופין את כספם בחזרה – נתקלו בהתחמקויות חוזרות ונשנות, ואף בגידופים ובקללות.

כשנכנס מני מזוז לתפקידו כיועץ המשפטי לממשלה, הוא הבטיח להעלות טיפוסים נאלחים שכאלה אל ראש סדר העדיפויות של רשויות החוק. הוא קרא לזה אז טיפול בעברות של 'איכות חיים'. עברות פליליות של עבריינים קטנים: לא כרישי פשע, לא רוצחים ואנסים, אלא סתם כאלו שממררים את חייו של האזרח הפשוט.

בתכנית העבודה של הפרקליטות לשנה זאת 'עברות איכות חיים' התנדפו כלא היו מסדר היום של משרד המשפטים. בסביבתו של מזוז הבינו כי כוונות טובות להלכה אינן עולות בקנה אחד עם המשאבים למעשה, ובנק המטרות של כוחות החוק צומצם לארבע סעיפים, בניסיון לשמור לפחות על יעדים הנחשבים לבעיות קיומיות של ממש: הגנה על ביטחון הפרט, השחיתות הציבורית, מאבק בארגוני הפשיעה והגנה על נכסי המדינה.

אם מי מכם ייכנס למשל לתחנת משטרה ויתלונן כי השיפוצניק שלו לא מגיע לעבודה ומתחמק מלהחזיר את הכסף, הוא ייתקל במדיניות המשטרתית, שבשל מחסור בכוח אדם נוטה להתעלם מההיבט הפלילי של העניין, ובפועל שולחת את האזרח הנגזל לבית משפט אזרחי כדי לנסות ולתבוע את כספו בחזרה. מחלק ההונאה במחוזות המשטרה השונים רזה ומצומצמת עד מאוד, ומעדיפה להתעסק בפרשות שמנות ועסיסיות במיוחד, ולא באזרחים שנעקצו באלפי שקלים בודדים. אם בכל זאת יעצרו את אותו שיפוצניק רמאי, לא יהיה זה ככל הנראה בגלל תכנית העבודה של הפרקליטות, אלא בגלל לוח התכניות של ערוץ 10.
 
גלגוליו של יחזקאל של דורית

שעות אחדות לאחר שנשלחה רשימתי בשבוע שעבר למערכת, פורסמה החלטת בית המשפט העליון, בשבתו כבג"ץ, בעתירה שהגיש העיתונאי יואב יצחק נגד נשיאתו ובעלה, עו"ד יחזקאל בייניש. ספק גדול אם בנמצא מניין מקוראי הטור שההחלטה תעורר אצלם הפתעה כלשהי, אך אל מול הדומייה התקשורתית לא נותר לי אלא לעדכן, גם את מה שנראה כצפוי ביותר.

נזכיר כי יצחק ביקש מבג"ץ לפסול את הנשיאה בייניש מלדון בעתירה נגד עסקת הטיעון עם קצב. גורל העתירה קשור בבהירות בגורלו של היועץ המשפטי לממשלה מזוז. כל זאת בעוד גורלו של בעלה של השופטת, שנחשד בעברות כלכליות שונות, מונח על שולחנו של היועץ.

ובכן, בהחלטה פסקו שלושה שופטים, וביניהם השופט בפועל בבית המשפט העליון, עוזי פוגלמן, שעתידו השיפוטי נתון בידיה של הנשיאה, כי יש לדחות את העתירה. הנימוקים היו טכניים בעיקרם, כמו למשל שיהוי, ואפילו זכות העמידה, שסמורטטה בידי בית בג"ץ בשנים האחרונות, גויסה, מורקה ושופצה לצורך העניין.

לגופו של עניין הובאה רק הצהרתו של היועץ מזוז כי התיק יטופל בקרוב, ולא על-ידו. להערות ארסיות על תפקוד המערכת, ששופטי בג"ץ כה הקפידו עליהן בתיק המתוקשר של קצב, לא נמצא זכר בתיק המביך הזה, לא בדין ולא בפסק הדין. לא על מזוז, שתחת שרביטו ממוססת המערכת את תיקו של בייניש כבר שנים, ולא כנגד נשיאת בית המשפט, שרק תיקון רטרואקטיבי במשרד המשפטים מותיר אותה ללא ניגוד עניינים מובהק.

שגיאה פיננסית גסה

במערכות המידע המשוכללות העומדות לשרותינו היום צפון פוטנציאל חיובי רב, אך כרגיל, בצדו גם פוטנציאל נזק רציני. חברת המידע העסקי 'דן אנד בראדסטריט ישראל' מספקת ללקוחותיה מידע כללי ומעקב שוטף אחר חברות הקשורות איתן עסקית. בין השאר מספקת החברה מידע על חוסנן הפיננסי. חברת המידע נעזרת בין השאר במערכות המידע המשפטיות, גם בזאת של מערכת בתי המשפט בישראל. אלא שמפסק דין שהתפרסם השבוע, למדנו כי שימוש סלקטיבי במידע, או שימוש במידע שאיננו מלא, יכול להיות מצער במיוחד.

לפני שנה החלו ספקיה השונים של חברת אלומיניום ישראלית להתקשר בדאגה להנהלתה, לדרוש הסברים ולקצץ בקווי אשראי. גם מנהל הבנק מיהר להרים טלפון מודאג למנכ"ל, ולזמנו לפגישה דחופה. מערכת המידע של 'דן אנד בראדסטריט' התריעה כי לבית משפט השלום בחיפה הוגשה תביעה כנגד חברת האלומיניום על סך של 250 אלף ₪, תביעה שבהחלט יכולה למוטט חברה לא גדולה.

המידע המלא היה חושף לפני ספקי החברה תמונה אחרת בתכלית. לפני שש שנים הוגשה בבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה כנגד חברה קבלנית גדולה בידי עשרים בעלי דירות בבניין שבנתה, תביעה סטנדרטית על ליקויי בניה שונים שנתגלו. 'שיכון עובדים' שלחה הודעות צד ג' לתשעה מקבלני המשנה שלה בעקבות אותה תביעה. ממכתב ששלחה חברת הבנייה לחברת האלומיניום עולה כי חלקה בנזקים הנתבעים מתייחס לסך של 6,500 שקלים – לא נעים, אך הפסד שבדרך-כלל גם חברה קטנה יכולה לספוג די בקלות.

לפני שנה הועבר התיק לבית משפט השלום. בעיון רשלני במערכות המידע נראה היה כי התיק נפתח זה עתה; וכך, הודעה צד ג' על סך של 6500 ₪ שנשלחה לפני שנים, הפכה לתביעה חדשה של רבע מיליון שקלים. חברת המידע נדרשה השבוע לפצות את חברת האלומיניום ב-27 אלף שקלים, לידיעת ספקי 'דן אנד בראדסטריט ישראל'.

גם לנכים מותר להרוויח

אומנם באיחור של למעלה מחמש שנים, אך לבסוף הגיע 'חוק לרון' לכדי הצעת חוק ממשלתית, ואולי בקרוב יהפוך לחוק של ממש. חוק הביטוח הלאומי קבע כי מעל להכנסה נתונה לא יוכל נכה לקבל את קצבת הנכות שלה הוא זכאי, והשאיר עשרות אלפי נכים כנזקקים עד סוף ימיהם. נכה לא העז לנסות ולהתקדם כלכלית מעבר למה לסכום הנקוב בחוק, שהרי אז היה מאבד את קצבתו ואת זכויותיו. שכר שחרג בשקל בודד מזה שאפשר החוק, היה מאבד את עיקר הכנסתו של הנכה.

בסיום מאבק הנכים, לפני למעלה מחמש שנים, הבטיחה הממשלה לתקן את העיוות, והושיבה ועדה בראשות השופט בדימוס אפרים לרון ז"ל, שהגישה את מסקנותיו לפני למעלה משנתיים. המסקנות הונחו על שולחן הממשלה, נשלחו לעיון הביטוח הלאומי, חזרו לניסוח במשרד המשפטים, והנה – עוד מעט קט יוכלו נכים שיחפצו בכך לחזור לשוק העבודה, ולהחזיר לעצמם את כבודם.