בשבע 253: מכתבים

קוראי העיתון , כ"א באב תשס"ז

עזרה מסוכנת/ חיים דויטש, חולון

הסודנים שהגיעו מדרפור מבקשים מקלט מדיני ועזרה כלכלית ומקום מגורים. יש להם כבר תלונות והם גם מאיימים בשביתה.
עם ישראל בתפקיד הקורבן-הרחמן שכח לגמרי כי הסודנים נלחמו נגדנו בנחישות במלחמת יום הכיפורים (יחד עם הצבא המצרי).

ממשלת ישראל צריכה להחליט למי היא עוזרת יותר מהר, לאבו מאזן מכחיש השואה או לסודנים אויבי ישראל.

אפליה מקלקלת/ שמואל פישר, פתח תקווה

במכרזים המתפרסמים לאחרונה למשרות בשירות המדינה מצוין ליד חלק מהן כי הן מיועדות רק לערבים. הדבר נעשה בהתאם להחלטת ממשלה שבאה להגדיל את כמות הערבים המועסקים במשרות ממשלתיות.

מצד שני ישנו ציבור אחר שהמשרות בשירות המדינה נחסמות בפניו. המדובר במפגינים שנעצרו כאשר הפגינו כנגד הגירוש מגוש קטיף. ציבור זה נרדף גם היום ע"י המשטרה, במקרים רבים בהאשמות שווא חסרות בסיס, שכל תכליתן היא לפגוע ולהעניש על עצם המחאה. התיק הפלילי שבו הם מואשמים מונע מהם להתגייס לצבא ובהמשך הם לא יוכלו להתקבל למשרה ממשלתית.

האפליה זועקת לשמיים - הציבור הערבי שאינו משרת בצה"ל ואשר רובו הגדול הזדהה במלחמה האחרונה עם החיזבאללה – יכול להתקבל למשרה ממשלתית ולקבל סמכויות שלטוניות, ואילו יהודים אשר הפגינו נגד גירושם מבתיהם ונגד שלילת זכויות האזרח הבסיסיות שלהם – אינם ראויים לקבל משרה ממשלתית!

אכן, הגענו למצב שבו נהג המנדט הבריטי לפני קום המדינה: עידוד הערבים ומדיניות דיכוי כנגד היהודים.

מערכת מידרדרת (בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 252)/ ציפי לידר, ירושלים

סוד גלוי הוא כי פעמים רבות הזיכוי בפרשיות שחיתות של אישי ציבור נזקף לזכות עורכי דין ממולחים, על חשבון מעמדם של פרקליטות המדינה ושל היועץ המשפטי לממשלה.

גם השחיתות במערכת המשפטית עצמה , הנגועה באינטרסים אישיים, כפי שהצביע יאיר שפירא על פרשת יחזקאל בייניש – אינה תורמת ליוקרתה.

סוגיה נוספת, התורמת לשפל מעמדם של בתי המשפט  היא הזילות של חיי אדם , תוך נקיטת סדרי עדיפות לקויים. כך למשל, רוצחים רבים נידונים לתקופות מאסר קצרות ביותר, פחות מאשר על עבירות רכוש.

אהרן ברק דרדר את המערכת המשפטית לא רק בגישת ה"אקטיביזם השיפוטי" הנודע שהנהיג בבג"ץ, אלא גם בהחלת נסיבות מקלות על עונשי רצח, בניגוד למאסר עולם שהיה מקובל עד אז . תקנה זו תרמה אף היא לפגיעה בקדושת החיים ולשלילת כושר ההרתעה בנושא.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות 

 הנשיא אחרי ההכתרה והשופרות: השטחים מכשול לשלום.
 אחרי התקיעה באים השברים.

 זרק מהגג ערמות של דולרים. .
 מטח של מט"ח.