בשבע 254: כולנו לקוחות חפציבה

לא רק רוכשי הדירה ב"חפציבה" ניזוקו, גם כל מי שמושקע בחברה בעקיפין באמצעות קרן פנסיה או קופת גמל, יחוש את גלי ההדף של הקריסה.

יאיר שפירא , כ"ח באב תשס"ז

קריסת חברת הבנייה הגדולה 'חפציבה' היא מכה כלכלית לענף הבנייה, ואסון כלכלי של ממש לרבים. אבל היא גם מחזה תעתועים, משל קפקאי על המציאות המשפטית המודרנית, מופע אימים של עלמא דשקרא – עולמנו אנו.

גם אתה נפלת

כולם דואגים לאלה שהשקיעו את מיטב כספם ובסופו של יום יישארו ובידם לא יותר מנייר ריק מתוכן. ולא, אין מודבר רק במשפחה חרדית מקרית ספר, או בזוג נואש מפתח תקווה. מדובר בך. אל תפנה את ראשך לאחור, אני כותב עליך ממש.

אני יודע שאתה היית מקפיד על ערבות בנקאית בהתאם לחוק מכר דירות. אני גם יודע שלא נולדת אתמול, ושום משווק דירות, גם החלקלק ביותר, לא היה מפתה אותך לשלם שלא על-פי קצב ההתקדמות של הבנייה, רק בשביל איזו הנחה מטופשת. אתה לעולם לא תהמר על כספך, אבל אחרים עושים זאת במקומך.

בראשית השנה שעברה הודיעה קבוצת 'חפציבה' כי בדעתה להנפיק אגרות חוב בהיקף של כ-100 מיליון דולר. הבשורות הטובות הן כי עד לכדי הנפקת אג"ח ב-100 מיליון דולר החברה לא הגיעה. הבשורות הרעות הן שהחברה הנפיקה אג"ח בסכומים קרובים לזה, ואתה קנית אותן. בעיקר דרך קרן הפנסיה שלך, קופת הגמל, וקרן הנאמנות שסיפרה לך שהיא סולידית.

אין ספק שבדרך כלל אתה אדם זהיר, אך הפעם כספך נעלם. נשארת רק עם נייר ביד, ואפילו מקום לפלוש אליו אין לך. חצי נחמה תוכל למצוא בהצהרה אחרת של ראשי 'חפציבה', שקיוו כי בסוף השנה יוכלו להנפיק את החברה ב-200 מיליון דולר. אם הם היו מתמוטטים חצי שנה מאוחר יותר, היית מפסיד הרבה יותר.

מי שלעולם לא יפסיד

אם מישהו מודאג ממצבם של הבנקים בישראל, החשופים לחברה המתמוטטת בקרוב למיליארד דולר; אם מישהו מתכוון להתרגש בעוד חודשים ארוכים, כאשר הבנקים יודיעו שהם מוחלים על חלקים מהחוב כדי לאפשר לרוכשי הדירות להציל משהו מדירתם ולספקים הקטנים לנסות ולשרוד; טוב שיקשיב לסיפור הבא.

העיתונאי אלעזר לוין טען באתר NFC כי בנק הפועלים הטעה את בית המשפט, כאשר טען לסכום של 350 מיליון שקל שהחברה המתמוטטת חייבת לו, כאשר בפועל מאה מיליון מתוכם כבר נמסרו לנאמן, אשר אמור להעבירם לבנק כאשר תיפטר מחלוקת זניחה. עיון במסמכים מגלה כי בעוד הכסף שוכן אצל הנאמן, חייב הבנק את 'חפציבה' בריבית חריגה, ובתוך פחות משנה צמח החוב בספרי הבנק ביותר מ-8 מיליון שקלים.

הבנק הוא נושה שמובטח כי יקבל את כספו לפני כל הנושים הקטנים האחרים. ביום פקודה, כשתעלה הזעקה הציבורית השמימה, הוא גם יוציא את העז הזאת, ואולי אף עדר שלם של ריביות, קנסות ושאר מנפחי מספרים, וישלח את דובריו לספר על ההפסדים הכבדים שנגרמו לבנק בהסדר הנושים – הכול כדי להשאיר פתח של תקווה לקוני הדירות, ולספק לעצמו תירוץ להעלות עמלות.

שמחה מוקדמת ב'שלום עכשיו'

אל מול קריסתה של 'חפציבה' ומצוקת רוכשי הדירות, קשה היה שלא לשמוע את קולות העליצות שעלו מגדודי המתפרעים המבקרים מדי שבוע בכפר בילעין, ומהארגונים האנטי-ישראליים המלווים אותם. נקדים ונאמר שחקירה ודרישה מלמדות כי קשה מאוד לקשור ישירות בין הקפאת הפרויקטים של החברה בקרית ספר, לפני כמעט שנתיים, להתמוטטות הנוכחית. כזכור, שופטת בית המשפט העליון אילה פרוקצ'יה הקפיאה את הבנייה ואת אכלוס הבתים לאחר ש'שלום עכשיו' הגישו עתירה בה טענו כי נפלו פגמים חמורים בהליכי הרישוי של הפרויקט, ולמעשה מדובר בבנייה בלתי חוקית. הארגון נלחם גם בכל ניסיון להכשיר בדיעבד את הבנייה במקום, וגרם לנזקים כלכליים לחברות הקבלניות השונות שבנו שם, ובהן 'חפציבה', ולמשפחות רבות, שצו בית המשפט שהוציאה פרוקצ'יה מנע מהן את אכלוס דירותיהן במשך חודשים רבים.

בסוף השבוע שעבר כבר נערכו ארגוני שמאל קיצוני לעתור לבג"ץ, ולבקש מהמשטרה לאכוף את הצו ולפנות את הדיירים מהפרויקט בקריית ספר. אלא שאז הגיע פסק דינו של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, דוד חשין, שהקפיא את ההליכים כנגד 'חפציבה', ואסר לפנות את הדיירים הפולשים. בארגוני השמאל מודעים לכך שניסיון משפטי לפנות את הדיירים מהפרויקט לא ישרת את מטרותיהם הפוליטיות, ומעדיפים ולהמתין. את הדירות שכבר נבנו הם מבקשים להרוס, בעתירה חדשה שהניחו על שולחן בג"ץ לפני חודשים ספורים.

תופסים דירות על הנייר

עדיין לא ברור אם תפיסת הדירות בידי לקוחותיה הנואשים של חברת 'חפציבה' תקנה להם יתרון של ממש במאבק על רכושם, או שהם מוסיפים סבל על סבלם במהלך שלא יעלה ולא יוריד מהשורה התחתונה המשפטית.

מכל מקום, יש שגילו כי תפיסת החזקה אינה דבר פשוט, גם לפני בחינת תוצאותיה המשפטיות. משפחה שהגיע לתפוס חזקה בפרויקט בבית שמש גלתה לתדהמתה כי משפחה אחרת הקדימה אותה. המקדימים סיפרו לרוכשי הדירה כי דירתם עוד לא יצאה מגדר תכניות על הנייר, ולהם לא נותר אלא לתפוס דירה כלשהי במקומה.

אחרים, שאפילו הליכי רכישת הקרקע שעליה עתידה להיבנות דירתם עוד לא הושלמו, מיהרו לתפוס דירות ריקות. אך חבורה תקיפה, שאיש אינו יודע מי שלחה ומדוע, מצוידת ברשימות מדויקות, פעלה ביעילות, במהירות ובניגוד לצו שהוציא השופט חשין, ופינתה את תופסי החזקה הנ"ל בחזרה אל ניירותיהם ואל עתידם הכלכלי הלא נודע.

הרב את ריבנו

בשעה טובה ומוצלחת התבשרנו השבוע כי לשכונת 'חפציבה' שזה עתה אוכלסה בבית שמש הוכתר רב שכונה. מפני כבודו של האיש נחסוך מכם וממנו את פרסום שמו. נוהג ידוע בשכונותיה של בית שמש הוא כי מומלכים עליהן רבני שכונות, רבני קריות ורבני גושי בניינים, ואיש אינו יודע מי המליך ועל שום מה. הם זוכים בתואר, הציבור הרחב אינו חסר, ומפני מידת סדום איש אינו מוחה.

אך גם בית שמש, המורגלת בכך שרבנים מומלכים בה על-ידי אף אחד, עוד לא זכתה לכך שרב יומלך בה על שום מקום.