בשבע 256: שלאגר חוזר

ב פרויקט X2 אפשר להיזכר בכל הלהיטים שצעדו בראש מצעדי הזמר, ברצף מקפיץ אך נטול חידוש
אלבום: פרויקט X2, בהשתתפות ליפא שמלצר

מרים הופמן , ט' באלול תשס"ז

אם יצא לכם בזמן האחרון להאזין לאחד מ'ערוצי הקודש', ושמעתם שיר ביידיש מתגלגלת וחיה, גם אם לא הבנתם כלום נהניתם מהקצב והסגנון, רוב הסיכויים הם שנתקלתם במשהו של ליפא שמלצר.

ליפא שמלצר, עם שם שאפילו בחצרות חסידיות כבר לא נחשב עדכני, מצליח בשנים האחרונות לעשות דברים מפתיעים, דווקא בצדדים השמרניים של המוסיקה היהודית.

אם תחפשו את שמו בגוגל תמצאו שבחים על וירטואוזיות קולית, להטוטים  סגנוניים ושלהוב קהל במסגרת האירועים שהוא מופיע בהם. יחד עם זאת, ישנם אזכורים לביקורות שהוא סופג מבית על הצטרפותו לעולם מוסיקת הפופ החסידית. כן, גם אם חלקינו מחשיבים את הפופ החסידי כמיושן, יש מקומות שבהם הוא עדיין נחשב לפורץ דרך ולחוקות הגויים.

בקיצור, שמלצר הוא זמר-מלחין-בדחן-שחקן, המשחק בין עולמות, בין הפקות של שירי חצרות חסידיות קלאסיים  לבין פופ MBD-סטייל, בין להיות זמר רציני ו'כבד' לבין גימיקים וצחוקים של בדחן.

אחרי כל ההקדמה הזו, בואו נדבר קצת על האלבום פרויקט X2 , כלומר הפרויקט השני מסוגו, בהשתתפותו של מלצר ו'תזמורת נגינה' של יוחי בריקסמן. יחד הם מנפיקים 31(!) רצועות של גרסאות כיסוי ללהיטים חסידיים מוכרים. תמצאו כאן שירים מבית היוצר של מרדכי בן דוד , אברהם פריד, פרחי מיאמי ועוד רבים (בכל זאת, 31 שירים), שבשלב זה או אחר עמדו בראש המצעדים.

על הנייר זה נשמע כמו הזדמנות פז להחזיר למערכת רצף רצועות שלא נס ליחן, כמו רשימת השמעה מוצלחת במיוחד. הבעיה היא שלפעמים רצף שכזה מגלה שיש דמיון גדול מדי בין השירים, וכל הסיפור נשמע כמו שיר אחד ארוך במיוחד. פרויקט X2 גם בנוי כרצף שכזה, כי  אולי הביאו לנו כאן להיטים, אבל כמעט אף אחד מהם אינו עומד בפני עצמו. מכל שיר אנו מקבלים בעיקר את הפזמון, שמתחבר לפזמון של השיר הבא. בקיצור,יש כאן אלבום מחרוזות.

ושמלצר? הוא כאן. שר בקול נעים שנשמע לפעמים כמו בן דוד ולפעמים כמו שוויקי, וחוץ מכמה הצצות קלות, אין כאן אפיון קולי מיוחד שבולט לאוזן. קראו לו לעשות קאברים, וזה מה שהוא עושה.

בתחום העיבודים גם אין בשורה מרגשת במיוחד. יש כאן קצב, יש כלי נשיפה כמו שצריך, וגם כמה הבלחות של גיטרה חשמלית, שמסמלות בעיקר שהיה יכול להיות כאן משהו מוצלח הרבה יותר.

זה לא אומר שאין לכל העסק הזה מקום אצל מי שמחפש מוסיקה מרקידה, עם להיטים בטוחים ועוד כמה שמתחבאים ביניהם, כמו שיר הקאלט 'אומן היי' – במנגינת השיר הרומני 'נומה נומה היי', שאי אפשר היה להימלט ממנו לפני שנתיים.

עוד ניכוס נחמד הוא ביצוע של שמלצר ל'אנא בכוח' של עובדיה חממה, שמקבל כאן את תיבול העיבריס והקרעכץ הראוי, ונשמע לא רע בכלל גם בגרסא ידידותית לאדמו"רים.

דוא"ל להארות ומוסיקה טובה: TheJrhythm@gmail.com