גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 258ראשיהפצה

מאל"ף עד תו - תרבות ופנאי (דיסק)

סיכום השנה במוסיקה היהודית: האלבומים החדשים, הסגנונות השונים השמחה – ומבט לשנה שבפתח.
06/09/07, 13:18
מרים הופמן

ראשי שנים מטבעם מזמינים סיכומים, חלקם בסגנון הנוסטלגי, שלעד מבכר את מה שהיה על פני מה שיהיה, ואחרים בסגנון הצוהל על ספה של שנה חדשה, ועתיד מזהיר העומד בפתח. כמו כל הסיכומים הנ"ל, גם סקירה מוסיקלית של שנה שלמה נסמכת בעיקר על הקצוות: הצלחות גדולות או כישלונות מהדהדים. מה שבאמצע נשאר במערכות הסטריאו של המאזינים על-פי חוויותיהם האישיות.

אם כן, מה היה לנו השנה? דרמות גדולות לא בטוח שניתן לסמן, אבל אמרו את זה קודם לפני, וזה לא ממש משנה את העובדות – המוסיקה היהודית עולה ומתפתחת. בכל שבוע יוצאים אלבומים חדשים, זמרים נולדים, פסוקים מולחנים ויש כמה שאפילו מעזים לכתוב בעצמם על איך זה להיות יהודי.

ומטבע הדברים, כשההיצע גדל, גם המגוון והאיכות משתנים מאלבום לאלבום, בסגנון, ברמת ההפקה ובהשקעה בצורה החיצונית – בשנים האחרונות יש הכול ומהכול. מה שאומר בעיקר שזו הופכת להיות תעשיה של ממש, על החיוב והשלילה שבה. עם הפקות גרנדיוזיות לצד כאלה מינימליסטיות, להיטים ממוסחרים לצד יצירה אישית בשוליים, בנאליות מרדימה לצד חדשנות מטלטלת.

השנה הוציאו אלבומים שיבי קלר ('אין עוד מלבדו' המסתורי), אהרן רזאל, פרחי מיאמי, שוואקי, רבשמואל, ליפא שמלצר, להקת 'המושב', דניאל זמיר, 'א גרויסע מציאה' ועוד רבים אחרים. פופ חסידי, רוק גיטרות, ניגונים מסורתיים, אלקטרוני וג'אז. אפשר לומר שכמעט בכל סוגה מוסיקלית התווספו השנה נציגים עם תבלין יהודי, שאינו רק תוסף לוואי אלא המרכיב המשמעותי ביצירה שלהם.

על חלקם שמעתם, לחלק אולי הצלחתם אפילו להאזין, אבל יש עוד רבים וטובים שלא מגיעים אפילו לסף הידיעה של קהל המאזינים הפוטנציאלי. לעתים כיוון שהם עדיין בוסריים ואינם מעניינים, אבל לרוב כיוון שאפשרויות החשיפה למוסיקה יהודית עדיין מוגבלות, והעיסוק בתרבות יהודית בארץ עדיין מגשש את דרכו ומחפש במות גדולות יותר, שיאפשרו לקהל לטעום מההיצע הגדל והולך ולבחור בעצמו את מה שטוב עבורו.

וזה האיחול שלי לכולנו לשנה הבאה עלינו לטובה: שנזכה לשמוע צלילים אמיתיים, שמרחיבים את הלב, מחזקים את הנשמה ומחדשים חידושים של שמחה. כאלו שתמיד נזכור איפה שמענו אותם בפעם הראשונה.

כמה לדרך

כדי שתהיו מוכנים נפשית, הנה תקציר על כמה אלבומים (שחלקם יצאו בתשס"ז, אבל אני לא מוותרת לכם על ההיכרות איתם) שעומדים בפתחנו:

יו"ד – שלושה חב"דניקים אמריקניים שעלו לארץ, ולא עושים הנחות לאהבה הגדולה שלהם: רוק גיטרות קלאסי, הפעם עם דגל צהוב מעל התופים. לרגישים לדיסטורשנים, רצוי להגיע עם אטמים. יהיה רועש.

ישי לפידות – מאבות האלקטרוני החסידי בכלל ולהקות הבנים החרדיות בפרט, מפציע נציגנו החרדי לאירוויזיון עם קריירת סולו שאמורה, כך אומרים, להיות סולידית ורגועה יותר.

אריה נפתלי – זמר-כותב שהוציא השנה שני אלבומים, 'מחכים לאליהו' שכולו באנגלית ו'דברים', על טהרת העברית. אלבום כפול שאוסף לתוכו 20 שנות כתיבה אישית על החיים, על חיפוש אמת, על העלייה לארץ, תפילה, תקווה, אהבה. בקיצור, כל מה שחשוב באמת בחיים.

אברהם פריד – קיבל השנה יותר מדי כותרות על המופע ב'טדי' אבל פרסומים שונים מבטיחים שיצא בקרוב ממש עם אלבום נוסף של ניגוני חב"ד.

תא שמע – עוד כמה חב"דניקים בלי תסביכים מבית היוצר של מתיסיהו, עושים היפ הופ חסידי עם אנרגיות גבוהות של ניגון (במלעיל) ושמחה.

ועדי רן – יוצא עם אלבום הופעה חיה ב-DVD, בתוספת כמה שירים חדשים כבונוס.

אז יש למה לחכות.

שנה טובה!

התנצלותי אם פגעתי ביוצר כלשהו במהלך הכתיבה.

להארות, ברכות ומוסיקה מעניינת ניתן לכתוב לדוא"ל : thejrhythm@gmail.com