בשבע 260: ישראל עושים תשובה

גברים ונשים, גדולים וקטנים, דתיים וחילונים - כולנו זקוקים לאוויר המטהר של התשובה.

עמנואל שילה , ח' בתשרי תשס"ח

לעשות תשובה. להאמין שאתה מסוגל להתנקות מכל המשקעים האלה שלא נותנים לך להתרומם. למצוא במעמקים הפנימיים שלך כוחות שחשבת שכבר אין לך, ולהתחיל שוב את המסע למעלה, בדרך חדשה.

אל תהיה כבד. תהיה אופטימי. אל תיתן לעבר שלך להכתיב את עתידך. גורלך בידך, בפיך ובלבבך לעשותו. עוד לא מאוחר מדי, שום דבר לא אבוד.

אל תיתן לגודל המשימה לייאש אותך. אתה לא חייב להצליח לתקן הכול. העיקר שאתה רוצה באמת. ואל תמעיט בערכה של התקדמות קטנה. גם צעד אחד קטן שווה עולם ומלואו. ואחריו תוכל לעשות עוד צעד אחד קטן. ובהמשך תגלה שגם מה שעכשיו אולי באמת מעל לכוחותיך יהיה פתאום ניתן להשגה.

אל תיתן לאפרוריות היומיום להשתלט על עולמך. תתחבר מחדש אל חלומות הנעורים, אל השאיפות הגדולות והטהורות של חייך. אתה מפוכח, קצת סקפטי, אבל לא כבוי. אתה כבר מודע לקשיים שבדרך, אבל עדיין מאמין שאפשר לתקן. ויש לך גם כלים חדשים, פרי ניסיונך, שיעזרו לך להתרחק מבורות שאליהם נפלת בעבר.

אל תדאג, אתה לא לבד. אביך שבשמיים איתך, מלווה אותך בכל צעד. הרצון החזק הזה להיטהר הוא הארה מלמעלה. וגם כאן על הארץ צועדים בכל יום מאות ואלפים כמוך במעלה המתפתל, נלחמים על עוד מטר בדרך אל הפסגה.

נלך כולנו יחד. איש את רעהו יעזורו ולאחיו יאמר חזק.

גברים ונשים, גדולים וקטנים, דתיים וחילונים - כולנו זקוקים לאוויר המטהר של התשובה. הרבה אור אפשר להביא לעולם אם כל אחד ייקח על עצמו אפילו דבר אחד קטן. תהיה נדיב יותר. אל תהיה קטנוני. אל תהיה נקמני. תמחל על כבודך.

תתחשב. תאהב את זולתך ותדאג לו באמת. תשתחרר משיכרון הכוח, צא מהתאווה להנאות גשמיות חולפות שמנמיכות אותך. תרגיע מהמרוץ אחרי הכסף והאביזרים הנוצצים. תהיה אמיתי, תפסיק לחשוב כל הזמן מה יגידו. תשתחרר מהצורך לעשות רושם על מישהו.

תקשיב לאחרים, יש לך מה ללמוד מהם. תפתח שוב את הספרים הקדושים ותאזין לדבר ה' המדבר אליך מתוכם.
אמר רבי עקיבא: אשריכם ישראל. לפני מי אתם מיטהרים, מי מטהר אתכם - אביכם שבשמיים.

שנזכה כולנו להיכנס בעוד יומיים אל מקווה הטהרה של יום הכיפורים ולצאת ממנו נקיים יותר, עם כוחות חדשים להיות יהודים הרבה יותר טובים. כי ביום הזה יכפר עליכם לטהר אתכם, מכל חטאותיכם לפני ה' תטהרו.

'בשבע' בארון הספרים

מצד אחד, העיתונות יכולה להיראות כמתחרה של הספרות. מתחרה על משאבי הממון של הציבור, ובמיוחד על משאבי הזמן. העיתונות גם מרגילה לקריאה קצרת-רוח, שההתמכרות אליה עלולה לפגוע בתכונות הנפש הדרושות לקריאת ספרות.

מצד שני, העיתונות גם תורמת לספרות באפיקים שונים. העיתונות מעודדת את היצירה הספרותית, מבקרת אותה, הופכת אותה לנושא לדיון ושיחה בקרב קהל רחב מאוד, ומותר גם לומר - מקדמת מכירות שמתדלקות את המשך היצירה.

לא מעט סופרים התחילו את דרכם בכתיבה עיתונאית. המבוגרים שבינינו עוד זוכרים את הסופר דויד גרוסמן מגיש יומני חדשות ברשת ב'. אחד מספריו (שמוטב היה אם לא נכתב) נכתב מלכתחילה כגיליון של העיתון 'כותרת ראשית', מגזין שבועי שמאלני בעריכת נחום ברנע ועוזי בנזימן.

עיתונאים רבים שולחים את ידם גם בכתיבת ספרים, לרוב בנושאים דוקומנטאריים השייכים לתחומי התמחותם העיתונאית, ובמקרים אחרים גם מה שנקרא 'ספרות יפה'. לעיתים נדמה שבחוגים ברנז'איים מסוימים כתיבת ספר חייבת להיכלל בקורות חייו של כל עיתונאי המכבד את עצמו. לפעמים נכתבים בגלל זה ספרים שאינם מעשירים את עולם הספרות ולא מכבדים את כותביהם.

סוג אחר של ספרים שיוצאים מתוך עיתונים הם אלה שמקבצים לספר רשימות עיתונאיות שהתפרסמו בגיליונות נפרדים לאורך זמן. כדי שזה יקרה צריך קודם כל שמי שכתב את הדברים יראה אותם ככאלה ששרדו את שיני הזמן. כמובן, כדי שהוצאת הספר לא תיגמר במפח נפש, יש צורך שגם ציבור הקוראים יחשוב כך.

כאשר ספר יוצא מתוך עיתון שאתה ממונה על עריכתו, זו סיבה למסיבה קטנה. הרגשתי כך לפני בערך שלוש שנים כאשר קיבלתי מידידי צור ארליך את ספרו 'הארץ המאובטחת' - קובץ שירי עיתון מהטור הקבוע שלו ב'מקור ראשון', שלפני כמעט עשור היתה לי הזכות להשיק וללוות אותו בשנותיו הראשונות. לפני מספר חודשים זכיתי בחוויה משמחת דומה כאשר קיבלתי משכני ומכובדי הרב זאב קרוב, מחבר רב-המכר 'דע מה שתשיב לעצמך', את ספרו 'מה שתשיב - הפרשה', קובץ של שיחות לפרשת השבוע שפורסמו ב'מקור ראשון' תחת עריכתי ויצאו לאור כספר בהוצאת 'מעליות'.

חמש שנים לאחר הקמתו הצטרף גם 'בשבע' אל משפחת העיתונים שיצאו מהם ספרים. בימים אלה יצא לאור הספר 'רביבים' - קובץ  ממאמרי הרב אליעזר מלמד שהתפרסמו בעיתוננו בחמש השנים האחרונות. לפי בחירתו של הרב מלמד נכללו בכרך הראשון דווקא נושאים השייכים לעולם הפרט והמשפחה: זוגיות, נישואין וילודה; תלמוד תורה, השכלה כללית ולימודי מקצוע; חינוך ילדים וכיבוד הורים, ועוד. "בחרתי לפרסם את הכרך הראשון בעניינים אלו, שחביבים עליי במיוחד ובהם אני רגיל לעסוק בעיקר", מנמק הרב מלמד את החלטתו להקדים ולהוציא כספר דווקא את הטורים שעשו אולי פחות רעש וכותרות בהשוואה לאלה שעסקו בעניינים ציבוריים בוערים.

קוראי 'בשבע' שכבר קראו את דבריו של הרב מלמד בנושאים אלו ייצאו נשכרים מהתמונה הכוללת שעולה מקיבוצם יחד של כל המאמרים הנוגעים לנושא מסוים, וכן מהאפשרות לשמור את הדברים זמינים על המדף לאורך שנים. גם מי שגזר ושמר את כל הטורים של 'רביבים' ימצא בספר הוספות והערות שלא נכללו בעיתון בגלל קוצר היריעה.

אנו מתברכים בכך שעיתוננו משמש במה לדברי תורה, הלכה והשקפה תורנית, ומקווים לראות בעתיד ספרים נוספים שייצאו מתוך 'בשבע'.