בשבע 260: אופרה אחרת

ניסים ברוך בקול גבוה ואישתו אלכסנדרה בפסנתר שקט יוצרים יחד אלבום חזנות ומוסיקה קלאסית, נטול פומפוזיות.

מרים הופמן , ח' בתשרי תשס"ח

אין כמו חודש תשרי להתחלות חדשות ולשינויים דרמטיים, או אפילו קטנטנים, במהלך החיים.

אז הנה, הפעם גם הטור הזה מנסה משהו חדש, צלילים אחרים מהרגיל, שגם אם לא יקבלו את הבכורה במערכות ובאייפודים, בכל זאת יזכירו שיש מגוון עצום של יוצרים ויצירות המנסים להגיע אל קהל המאזינים.

במילים אחרות, כדי להתחיל את השנה באמת מהקצה, השבוע אנחנו מדברים חזנות, מעורבת במוסיקה קלאסית לחיזוק.
את השילוב הזה מציג האלבום 'הבן יקיר לי' של 'דואו תהילים' – הזמר והמלחין נסים ברוך ואשתו הפסנתרנית אלכסנדרה. נסים ואלכסנדרה ברוך עלו ארצה לפני חמש שנים מצרפת, חמושים בניסיון רב שנים בתחום המוסיקה הקלאסית. הם מנסים באלבום הזה, לדבריהם, "להעביר מסר שניתן לעשות מוסיקה יהודית ברמה של מוסיקה קלאסית". בהתאם לכך הם גם התחמשו במכתב המלצה של המלחין זוכה פרס ישראל אנדרה היידו, ורקחו בתוך הדיסק הזה את שירתו של ברוך עם נגינת הפסנתר של אלכסנדרה. כך, נקי, רק שניהם, הם מבצעים 11 קטעים מתוך הקאנון היהודי המסורתי בסגנון קלאסי נטול עיבודים גרנדיוזיים וסיוע מבחוץ.

על-פי המכתב הנלווה לדיסק לנסים ברוך קול טנור לירי – כלומר הוא בעל יכולת להגיע לצלילים הגבוהים שבסולם הקולות הגבריים – שאיתו ביצע והופיע לאורך השנים בקטעי חזנות ואופרות שונים, בעיקר משל מוצרט ופוצ'יני.

באלבום הזה משייט ברוך בין 'אבינו מלכנו' בניגון המסורתי לבין 'הבן יקיר לי' בלחן של אנדרה היידו, ומשם ל'קול דודי' בניגון חב"ד ולמקבץ לחנים שלו עצמו.

קטעי התהלים והתפילות בקולו הגבוה והמיוסר קמעה של ברוך מלווים בפסנתר השקט, התומך ובעיקר הלא מתבלט של אשתו, ויוצרים אלבום שמתאים בעיקר למי שפתוח ומעוניין לשמוע קול נוסף, רך ולא פומפוזי, הפקה צנועה (באריזה תלת-לשונית לא מאוד ברורה, אבל זה כבר נושא אחר), ובעיקר זוג מוסיקאים שעלו לארץ אך לא נטשו את חלומותיהם להשתתף בפיתוח המוסיקה היהודית.

כמו שהובן מהנאמר לעיל, האלבום הזה לא ממש יושב על משבצת המוסיקה הפופולארית. מי שחזנות היא לא בדיוק כוס התה שלו, מוזמן לנסות ולהאזין במנות קטנות כדי להכיר ולהתנסות. זה לא האלבום שישנה את דעתו על הז'אנר.

אחת בודדת

'אחות קטנה', בביצוע ליאור אלמליח ומיכה שטרית

ומצלילים מסורתיים מזרח אירופיים לסלסולי המזרח והמאגרב:

הפיוט 'אחות קטנה', של ר' אברהם חזן גירונדי, פותח את תפילות ראש השנה של רבים מעדות המזרח, והוא מהווה תפילה מלאת תקווה לשנה חדשה של גאולה וברכות.

הלחן של בני מרוקו לפיוט, זוכה בידיהם האמונות של מיכה שטרית וליאור אלמליח לעיבוד מחודש ומרענן, המשמר את הצלילים וההגייה המסורתיים, אבל מוסיף בקצוות טוויסטים עכשוויים, ג'אזיים באופן שבו הם מאלתרים על הגרסה המקורית.

שטרית ואלמליח יוצאים בקרוב עם אלבום שלם המוקדש לפיוטים, וזה יותר מכול מראה שיש מצב להתחברות עכשווית לצלילים עתיקים.

את הביצוע הנ"ל ועוד פיוטים רבים ורקע מורחב על תכנים ומשוררי הפיוט מכל רחבי העולם היהודי, ניתן למצוא באתר המושקע והמרגש 'הזמנה לפיוט': http://www.piyut.org.il

אתם באמת מוזמנים.

לברכות שנה טובה ומוסיקה שמשנה חיים ניתן לכתוב לדו"אל: thejrhythm@gmail.com