בשבע 261: מי מפחד משחרור פולארד

הממשל האמריקני שולח איתותי מוכנות לחון את פולארד כבר זמן מה, אך משום מה, הממשלה הישראלית מתעלמת. למי יכול להזיק שחרורו של פולארד?

הרב יעקב מדן , י"ג בתשרי תשס"ח

יונתן פולארד נמק בכלא בטנר בצפון קרוליינה כבר עשרים ושתיים שנה, חלקן בעינויים של ממש. עינויים אלו נועדו כנראה לקצר את חייו ולשלוח יחד עמו את סודו לקבר, כדי שזה לא יתגלה לעולם, ולא יחשוף את חרפתם של אישים הנוגעים בפרשה.


יונתן פולארד נמק בכלא בטנר בצפון קרוליינה כבר עשרים ושתיים שנה, חלקן בעינויים של ממש. עינויים אלו נועדו כנראה לקצר את חייו ולשלוח יחד עימו את סודו לקבר כדי שזה לא יתגלה לעולם, ולא יחשוף את חרפתם של אישים הנוגעים בפרשה
העובדות המרכזיות בפרשה נכתבו פעמים רבות. הן ידועות ומוכחות במסמכים ובמחקרים המצויים באינטרנט לכל דורש. נזכיר בקצרה שפולארד נחשד על-ידי ה-CIA בעיקר בגרימת חשיפתם של כארבעים סוכנים של הארגון לידי ברית המועצות (בצורה עקיפה – העברת רשימת הסוכנים לישראל, וממנה דלפה הרשימה לברית המועצות בעזרת מרגלים רוסים בישראל).

הסוכנים האמריקניים נעצרו, וחלקם אף הוצאו להורג. על כן נידון פולארד למאסר עולם, והוא נשלח לרצותו בתנאים תת-אנושיים, שכללו גם עינויים של ממש שמהם לא החלים עד היום. כעבור כמה שנים  נלכדו הבוגדים האמיתיים, שהסגירו את הסוכנים האמריקניים תמורת בצע כסף (אלדריך איימס ורוברט הנסן), והם נשלחו למאסר עולם. בתוך כך הוברר שלפולארד לא היה כל קשר לרשימת הסוכנים האמריקניים.

העברה היחידה שנותרה לחובתו של פולארד היתה העברת פרטים לישראל על הנשק הבלתי קונבנציונאלי של אויביה, ובעיקר של עיראק – פרטים שעל ישראל היה לדעת על-פי חוזה ההגנה שלה עם ארצות הברית. זוהי עברה קלה יחסית מבחינת האמריקנים (2 4 שנים מאסר), ומבחינתנו היא היתה הצלה גדולה. 

הממשלה הישראלית הכשילה את פולארד

כאן חברו באופן מוזר גורמים ב-CIA ובישראל, ועשו הכול כדי למנוע מיונתן פולארד להשתחרר. אצל האמריקנים כנראה היה מי שמעוניין להסתיר פרטים על הטעות של שנים רבות באיתור הבוגדים, ופרטים נוספים הקשורים במפעלו של פולארד. בישראל כנראה היה מי שמעוניין להסתיר פרטים הקשורים בכך שהמודיעין הישראלי היה מעורב בהפעלת פולארד, בידיעה ברורה של ממשלת ישראל, וכן פרטים על שני מבוקשים אחרים בפרשת הריגול הישראלית.

שני המרגלים שהצליחו לחמוק מן המשפט האמריקני – לא לפני שהפילו על פולארד את כל התיק – קיבלו עזרה בכך מממשלת ישראל. היא שכרה בכסף מלא עו"ד ממוצא לבנוני עבור פולארד, וזה עשה הכול כדי שפולארד ייכנס לכלא לכל ימי חייו, ללא יכולת ערעור. מאוחר יותר סירבו ממשלות ישראל לסייע לעורכי הדין שרצו לעזור לפולארד.

מאז מתנהל כמעט כל מה שקשור לפולארד בדרכים מסתוריות ותמוהות. ממשלת ישראל שאחרי נתניהו, שהישגו הגדול בהסכם וואי היה הענקת חנינה לפולארד, הצליחה לשכנע את קלינטון להעביר את החנינה מפולארד לאיש אחר שעבר עברות כלכליות חמורות – מארק ריץ', מיליונר שהיה מקורב לראש הממשלה אהוד ברק.


האם אי נכונותה של ממשלת ישראל היום לבקש חנינה מממשל המוכן לחון את פולארד היא עסקנות פוליטית קטנה, הקשורה בשרידותה של הקואליציה ובטובתם האישית של מעלימי העובדות המקורבים אליה?!
היא הצליחה למנוע הגשת עצומה של 112 ח"כים לממשל האמריקני בבקשה לחון את פולארד, והיום, כשהרמזים מן הממשל האמריקני על נכונות לחון את פולארד אם רק ישראל תבקש זאת הם כבר עבים וברורים, ואף ראש ה-CIA המליץ לחון אותו, עדיין ממשלתנו אינה מבקשת זאת. ראש הממשלה שוחח לאחרונה בעניין זה עם 'מקורב', אך חמק באופן תמוה וחשוד מכל תשובה.

מבין האנשים בעלי ההשפעה היום על המערכת הפוליטית, יש שלושה העשויים להיות מעוניינים שפולארד יוריד עמו את סודו לקבר:

האחד הוא כבוד נשיא המדינה, שמעון פרס, שהיה אז ראש ממשלה. בנחישות ובחוסר רגישות הוא דבק בשקר כאילו פולארד פעל על דעת עצמו. הוא היה אדריכל הפלת כל התיקים של כל המעורבים בפרשה על פולארד.

השני הוא אהוד ברק, שהיה אז ראש אמ"ן והיה מעורב בהפעלתו של פולארד. לימים, כאשר היה ראש ממשלה, סלל לקלינטון את דרך הנסיגה מהבטחתו לנתניהו לחון את פולארד, בהמרתו אותה בחנינה למקורבו, מארק ריץ'. 
השלישי הוא רפי איתן, שר הגמלאים, שחמק מידו הארוכה של המשפט האמריקני באותה פרשה על-ידי הפלת התיק שלו על כתפיו הצרות של פולארד.

האם אי נכונותה של ממשלת ישראל היום לבקש חנינה מממשל המוכן לחון את פולארד היא עסקנות פוליטית קטנה, הקשורה בשרידותה של הקואליציה ובטובתם האישית של מעלימי העובדות המקורבים אליה?!

לפני שיהיה מאוחר

חתמנו  את ברכת 'שופרות' בראש השנה בתפילת "תקע בשופר גדול לחרותנו". כולנו נתפלל על פולארד, אולם הפקרתו המתמשכת מהווה סכנה של ממש לחייו, בגלל מצבו הבריאותי הקשה. הזמן הקרוב הוא אולי ההזדמנות האחרונה לממשלת ישראל להביא לשחרורו, לפני שיהיה מאוחר מדי, חס וחלילה.