בשבע 262: אצלם בחצר

מונה רוזנבלום מצליח באלבומו החדש לשחור אווירה של חתונה חסידית בחצרו של הרבי בעיירה.

מרים הופמן , כ"ט בתשרי תשס"ח

אלבום: החתונה הגדולה / משה מרדכי (מונה) רוזנבלום

במה שהפך בזמן האחרון לטרנד החזרה לשורשים – החזרה לניגון הפשוט ולשירים שכולם יכולים לשיר יחד מסביב לשולחן השבת או לרקוד לצליליהם בחתונה, הוציא גם המעבד משה מרדכי (מונה) רוזנבלום אלבום חדש: 'החתונה הגדולה' – אסופת ניגוני חתונה מחצרות חסידיות שונות.

לעתים קרובות מדי נדמה שכבר פסו מנגינות חדשות מן העולם; אין יותר חידושים והפתעות מוסיקליים, כולם רק עושים קאברים ורימייקים, מכסים שוב ושוב את אותם שירים שכבר הצליחו בעבר, בתקווה שקהל המאזינים ירצה לשמוע אותם עוד פעם. אבל גם גרסאות כיסוי צריך לדעת איך לעשות, ומי שיודע מצליח לעתים אפילו לגלות על הדרך פנים חדשות באותם ניגונים ישנים.

את מונה רוזנבלום לא ממש צריך להציג בפני קוראי 'בשבע'. רוב הסיכויים שברשותכם לפחות אלבום חסידי אחד שבו הוא השתתף, כמעבד, מלחין או מנצח. בתכנית הרדיו שלו בערוץ 7 ובפרויקטים המוסיקליים השונים שבהם הוא מעורב מקדם רוזנבלום את המוסיקה החסידית בלהט ובהתלהבות שלא פוחתים עם השנים.

את פרויקט החתונה הרים רוזנבלום יחד עם הזמר משה צבי וינטרוב, יחד הם בחרו ניגונים מחצרות חסידיות שונות (כמו גור, ויז'ניץ, מודז'יץ קארלין), אספו תזמורת ומקהלה שמנו יחד כמאה איש, קראו לכמה בעלי מנגנים מפורסמים, כמו ירמיה דמן, מיכאל שניצלער והופעת אורח מפתיעה ומכובדת של ר' בן ציון שנקר הישיש, שכבר עשרים שנה לא נכנס לאולפן הקלטות – ואת כל ההרכב הזה, פלוס שני ילדי פלא מתבקשים, ארגנו רוזנבלום ווינטרוב למסכת שירים וניגונים המדמה חתונה חסידית מסורתית בחצרו של הרבי בעיירה היהודית.

בכלים מסורתיים: כינור, קלרינט, חליל ואקורדיון, בצליל אקוסטי הנשען בעיקר על קולות הסולנים והמקהלה, עם הרבה אנרגיות ומחיאות כפיים ורצון להישמע אותנטיים ככל האפשר, יוצאת לדרך החתונה, כשהיא משלבת ניגוני 'סימן טוב ומזל טוב' מקפיצים לצד ניגוני דבקות מהורהרים ושקטים.

אחד הביצועים המרגשים כאן הוא הקלטה נדירה של האדמו"ר מקאליב שר את 'סול א קוקוש מר', שיר שמסמל יותר מכל את המסורת של 'קידוש' וגיור מנגינות עממיות (במקרה הזה שיר רועים הונגרי) על-ידי האדמו"רים החסידיים והפיכתם לחלק בלתי נפרד מסדר התפילה והשירה היהודית.

בקיצור, לא לחסידים בלבד. וגם אם יידיש היא לא בדיוק שפת האם שלכם, ואם באופן כללי גיטרות חשמליות ותופים הם כלי הנגינה המועדפים עליכם, שווה לתת לחתונה היידישיסטית הזו סיכוי. ואולי אחרי שתאזינו מספיק פעמים לשיר 'חסיד' תשתכנעו גם אתם למה 'איז כדאי א חסיד זיין'.

להערות ותופינים מוסיקליים ניתן לכתוב לדוא"ל : thejrhythm@gmail.com