בשבע 264: מיקרוסקופ

צוות מהעיתון , י"ג בחשון תשס"ח

על רבינים ורבנים / חגית ריטרמן

ענת דוידוב (רשת ב') הציגה לד"ר גילי זיוון מהקיבוץ הדתי סעד שאלה: "היית מצפה שתינקט יד חזקה נגד רבנים מסיתים?". זיוון היתה בעד, וגם הוסיפה ש"הבעיה היא לא רק ברבנים המסיתים... (זו) בעיה חינוכית. אנחנו צריכים לעבוד על מערכות החינוך שלנו, על האולפנות והישיבות ובתי-הספר התיכוניים, כי שם זה מתחיל". נעזוב רגע את התשובה, ונטפל בשאלה.

תלמידים, פתחו מחברות, שיעור בתקשורת. הנושא: רבינים ורבנים. כששואלים אתכם כיצד לנהוג ב"רבנים מסיתים", זו קביעת עובדה שהיו רבנים כאלה. לפעמים, ולא בטוח שזה המקרה, שואלים משהו רק כדי שהשאלה תישמע. לכן, בקשו מהמראיין, שכולו מופת לעיתונות הוגנת, שיגיד לכם למי בדיוק הוא מתכוון. אלו רבנים הסיתו לרצוח את רבין? שם אחד, פורפבור, רק שם אחד של רב שהסית לעבור על "לא תרצח". והֱיו בטוחים: אין רב כזה. אם יש, למה שמו מעולם לא הוזכר?
 
כרגיל, מלכלכים על בר-אילן / חגית ריטרמן

לכבוד יום השנה לרצח רבין, פורסמה ב'ידיעות אחרונות' כתבה שאפשר היה להבין ממנה שאוניברסיטת בר-אילן היא ימנית, דתית, והורתו-יולדתו של יגאל עמיר, סטודנט לשעבר שרוחו שורה כנראה על הקמפוס.

האוניברסיטה כונתה "ביתו של התליין" ו"אוניברסיטת הבית" של הציונות הדתית, וסופר איך רבין קיבל בה בשנת 1993 תואר ד"ר לשם כבוד, "אבל שנתיים מאוחר יותר הצטלבו שוב דרכיהם של ראש הממשלה והאוניברסיטה". אתם מבינים מי רצח? בתצלומים, שלא נתבלבל, נראו ארבעה סטודנטים דתיים וחילונית אחת, למרות שחלקם של הדתיים באוכלוסיית הסטודנטים קטן מזה של החילונים, ובמרכזם תצלום קלוז-אפ של אותו עמיר.

ומידע לכתב 'ידיעות אחרונות': לגמרי פספסת משהו. אילו היית יושב קצת לנוח, היית שומע סוד נורא מהנמלים שבדשא: באוניברסיטה הפסולה הזאת, של הדוסים הקיצונים שבטוח קשורים לרצח, מלמדים, אי שם ביחידה לעיתונאות ותקשורת, עורך-הדין של עיתונך וכתבים בכירים מ'ידיעות אחרונות'.

הקסאמים דילגו מעל רוממה/ נילי בן גיגי-וולף

ביום שני השבוע, נחתו 10 טילי קסאם על שדרות וסביבתה. אמנם הקסאמים הפכו לשגרה. אמנם הסבל של שדרות זה לגמרי פאסה. אבל 10 טילים ביום אחד, רגע לפני פסטיבל אנאפוליס שווים דיווח, לא? תלוי.

בחדשות ערוץ 2 חשבו שראוי שנדע שעדיין אין שקט ומנוחה בנגב המערבי.

אבל בערוץ 1, מה שאמור להיות רשות השידור הישראלית הממלכתית, הדברים נראו אחרת. שם לא שמעו על שום קסאם ומי שהסתפק רק במהדורת "מבט" באותו ערב, לא היה צל מושג על יום נוראי נוסף שעבר על תושבי שדרות. במקום זה מצאו זמן וחשיבות לדווח על מערכות בחירות באירופה, מבצע איסוף זבל ביערות ומשחק כדורגל בין נבחרת אסירים מכלא תל מונד מול בני סכנין.

טוב, אפשר להבין אותם. נשיא צרפת עושה לראש הממשלה כל כך נעים באוזן, אז למה לעורכי "מבט" לחרב לו את ההנאה? לא חבל?

בחור כארז?/ עדי גרסיאל

לא צריך להיות חבר פעיל בארגון המורים כדי להתחלחל מתמונתו של יושב הראש, רן ארז, שנמרחה על פני מוסף 7 ימים של ידיעות. הכותרות: מחסום ארז( בשער) וחינוך רע (בכתבה) לא השאירו מקום לספק – רן ארז הוא האיש המאוד רע בסיפור של שביתת המורים. ולתלמידים קשי התפישה במיוחד הוגש איור שפתח את הכתבה: ארז נראה בו עושה שרירים על גבם של התלמידים המסכנים. בכתבה עצמה פורטו 'מעלליו' של היו"ר ש"שולט בכוחניות אבסולוטית... בארגון המורים", "בעל סגנון בוטה" ואף "קיבל כספים בלי שלימד ושכבר שנים הוא מוליך שולל את המדינה".

השיטה של הסטת הדיון העקרוני למישורים אישיים אינה חדשה והיא משמשת לא פעם את הצדדים הניצים במאבקים שונים. מהתקשורת נדרשת משנה זהירות כדי להפריד את האינפורמציה מהאינטרס. וגם כשמוודאים שהיא נכונה, יש לשמור על פרופורציה. אז יכול להיות שכל ההאשמות נכד ארז יצוקות בבטון, והוא אכן האיש הלא נכון במאבק הנכון. אבל נדמה שבסכסוך עבודה מסוג זה, שבו לכל שבריר אחוז יש משמעות תקציבית נכבדה, ידיעות אחרונות רתם את עצמו לעגלת האוצר בחדווה רבה מדי.

חדשות בחדשות / חגית ריטרמן

*משבר בשידור הציבורי: רשות השידור תשלם כנראה באיחור ובאופן חלקי את משכורות החודש הקרוב ל-1,900 עובדיה – כך נאמר בישיבת חירום של ההנהלה. הרשות נמצאת זה שנים בגירעונות של מיליוני שקלים, ואלו הולכים ותופחים. גם הספקים עלולים לא לקבל תשלומים. העובדים עלולים להחשיך את המסך, כפי שעשו בעבר הטכנאים.

* ובינתיים, תקציבים לשידור בערבית: מליאת רשות השידור קוראת לשינוי סדרי עדיפויות ול"הקצאה דחופה של תקציב הולם לשידור ציבורי נאות בשפה הערבית, בטלוויזיה ברדיו ובאינטרנט". חברי המליאה קבעו שיש צורך דחוף בשדרוג השידורים בשפה הערבית למען האוכלוסייה הערבית בישראל.

* עיתונאי ממליץ להחרים אמן: העיתונאי עמנואל רוזן המליץ להטיל חרם על האמן אריאל זילבר ולא לקנות יותר תוצרת שלו. רוזן הגיב בתוכניתו 'השורה התחתונה' (ערוץ 2) על השתתפותו של זילבר בסרט ששמו 'שחררו את יגאל עמיר'. הוא הבטיח שלאחר שידור התוכנית יזרוק את כל הדיסקים של זילבר שברשותו, והציע לצופיו לנהוג כמותו.

* מו"ל 'הארץ' נגד הידברות: ועד עובדי עיתון 'הארץ' מאיים להכריז על סכסוך עבודה עם המו"ל, עמוס שוקן. הוועד מבקש להיפגש עם המו"ל ולנהל משא ומתן על תנאי העסקתם של העיתונאים, אבל שוקן מסרב בינתיים להידבר עם עובדיו. אם יוכרז סכסוך עבודה, צפויים שיבושים בעיתון.