בשבע 267: ראשי מועצות או ראשי ההתיישבות?

מה אפשר ללמוד מהתנהלות מערכת הבחירות בבנימין סביב נושאים מוניציפאליים ● מדוע לא קודם תא"ל גולן, מפקד אירועי עמונה.

עמנואל שילה , ה' בכסלו תשס"ח

ראש ממשלת אנגליה וינסטון צ'רצ'יל הנהיג באומץ ובתושיה את מדינתו בעמידתה ההרואית מול האיום הגרמני. הוא נקרא אל הדגל לאחר התמוטטות מדיניותו הפייסנית והמתרפסת של נוויל צ'מברלין כלפי התוקפנות הנאצית, ובסיועה של ארה"ב הוא הוביל את העולם החופשי אל הניצחון.

אבל בסיום המלחמה לא עמדו לצ'רצ'יל זכויותיו הרבות. אזרחי אנגליה העדיפו לזנוח את מפלגתו השמרנית של המנהיג שהציל את מדינתם, ולהעניק את קולותיהם למפלגת הלייבור שנראתה כמתאימה יותר להנהיג בימי שלום בגלל מצעה המתקדם בענייני חינוך, בריאות וחברה.

לנוכח האיום על עצם קיומה של ההתיישבות ביהודה ושומרון, אפשר היה לצפות שבמערכות הבחירות המתקיימות כעת בכמה רשויות מוניציפאליות יבקשו התושבים לבחור בראש מועצה מהטיפוס הצ'רצ'יליאני. במוקד מערכת הבחירות היתה צריכה לעמוד השאלה מי מבין המועמדים ייטיב לנהל את המאבק על עצם קיומה ועל המשך התפתחותה של ההתיישבות. עם כל הכבוד לאיכות החיים והשירות לאזרח, האם עצם קיומם של היישובים לא חשוב יותר?

אך כפי שניתן היה להתרשם מהכתבה שהתפרסמה בגיליון הקודם, שני המועמדים לראשות מועצת בנימין ממקדים את המסרים שלהם בעניינים מוניציפאליים. כל אחד מהם מסביר לבוחרים הפוטנציאליים כיצד בכוונתו לייעל את התנהלות המועצה ולשפר את השירות לאזרח. הגישה הזו עומדת בניגוד גמור לעמדתו של ראש המועצה הפורש, פנחס ולרשטיין, שלפני כחצי שנה הסביר בראיון ל'בשבע' שהוא רואה את עיקר תפקידו בתחום ההנהגה הפוליטית, האידיאולוגית והמדינית.
התופעה החדשה הזאת מלמדת ככל הנראה על שינוי שחל בתפישת מקומם ומעמדם של ראשי המועצות. בניגוד לעבר, הציבור לא סבור היום שנבחריו המוניציפאליים הם שינהיגו אותו ביום פקודה.

אולי הכישלון מלפני שנתיים הוא שהוביל למסקנה הזאת. אולי הציבור הפנים את הטענה בדבר מוגבלותם של ראשי רשויות מוניציפאליות התלויים במשרדי ממשלה להיאבק ביעילות נגד הממשלה. בכל מקרה, נוצר כאן ואקום מנהיגותי שצריך להתמלא.

מועצת יש"ע המתחדשת הורכבה כגוף קונצנזואלי שמכיל בתוכו מגוון רחב של דעות לגבי אופי המאבק מול תוכניות גירוש. לגוף כזה מתאים לעסוק בעיקר בהסברה ובפיתוח ההתיישבות - מטרות שלגביהן באופן כללי יש הסכמה. אך ספק אם במסגרת שכזו יימצא מרחב פעולה למי שמאמינים במאבק תקיף ונחוש.

כולנו נשמח אם המאמצים בתחום ההסברתי והפוליטי יניבו פירות, וייחסך הצורך להיאבק בצורות פחות סימפטיות. אבל חלק מהעניין זה גם לבנות הפעם אופציה הרבה יותר רצינית לעצירת הגירוש בשטח. עצם קיומה של אופציה כזאת יכול להרתיע את הממשלה מלהחליט על גירוש נוסף.

תמיכה בסירוב פקודה היא אבן בוחן חשובה לנכונות להיאבק על הצלת ההתיישבות בתקיפות ובנחישות. ראוי שהציבור הדתי, שהתייצב ברבבותיו להלווייתו של גדול הדור, מו"ר הרב שפירא, יכבד גם את פסק ההלכה הציבורי האחרון והחשוב שלו. אין ראוי יותר מהרב שפירא זצ"ל להיות המכריע בשאלה קשה זו. אם חלילה יגיע יום פקודה, אי אפשר יהיה ללכד שוב את כל הציבור למאבק משותף ללא קבלת עמדתו של הרב שפירא בלי גמגומים ופקפוקים.

את המסגרת הארגונית שתנהל מאבק תקיף ונחוש ביום פקודה יש להקים כבר כעת, במקביל למועצת יש"ע שתנהל את מאבקה באמצעים 'צמחוניים' יותר. המסגרות השונות אינן חייבות להתנגש זו בזו. הן יכולות להשלים זו את זו ולהשיג ביחד את המטרה המשותפת, כמו שמאבקן המצטבר של שלוש מחתרות שונות וחלוקות הוביל להקמת המדינה.

עיכוב בקידום
 
לפני כמה שבועות פורסם כי תא"ל יאיר גולן, עד לא מכבר מפקד אוגדת איו"ש, ננזף על ידי הרמטכ"ל גבי אשכנזי, וקידומו לדרגת אלוף עוכב לפחות עד סוף השנה. החטא שבגינו נענש הקצין הבכיר הוא שימוש ב'נוהל שכן' אשר תועד במצלמותיהם של צוותי טלוויזיה זרים. כזכור, שופטי בג"ץ אסרו את השימוש ב'נוהל שכן', שנועד לחסוך בחיי חיילינו.

על פי הפרסומים, הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, שהחליט על הצעדים נגד תא"ל גולן, התחשב בעובדה שההחלטות שקיבל תא"ל גולן מנעו פגיעה בנפש וברכוש, ואף צמצמו את הסיכון לאוכלוסיה הערבית בסביבה. עם זאת ציין מנדלבליט שאין בכך כדי לגרוע מן הפסול העקרוני שיש במעשיו של תא"ל גולן, המנוגדים להחלטת בג"ץ. גם בתום תקופת העיכוב לא יזכה תא"ל גולן בדרגת האלוף המיוחלת עד לאחר שהעניין ייבחן שוב ויאושר על ידי הפצ"ר.

תא"ל יאיר גולן נחשב לקצין טוב שניהל בהצלחה כמפקד אוגדת איו"ש את המלחמה בטרור בגזרתו. אך גולן היה גם המפקד שתחת אחריותו התנהלה ההתנפלות האלימה, המסוכנת והנפשעת על המפגינים בעמונה. גולן הוא גם האיש שחתם על הסכם עם היישוב היהודי בחברון בעניין פינוין מרצון של החנויות בשכונת שלהבת. הוא לא ממש נלחם כארי כאשר היועץ המשפטי לממשלה הודיע שהמדינה לא תכבד את חתימתו ולא תאפשר ליהודים לשוב ולהתיישב במקום, לאחר שאלה כיבדו את התחייבותם להתפנות באופן זמני.

ההנהגה הממסדית של הציבור הכתום לא התאמצה יותר מדי כדי לגבות מחיר אישי וציבורי מתא"ל גולן, שעד היום לא הביע חרטה על מעשיו בעמונה. הציבור הכתום היה מאז ומעולם הרבה יותר סלחני והרבה פחות נשכני כלפי בכירי צה"ל. אנשי השמאל דואגים לסמן ולבלום קצינים מסוגו של אפי איתם, ולרדוף עד אוסטרליה את בוגי יעלון עם צווי מעצר בגלל מלחמתו בטרור הפלשתיני. אבל בעיני אנשי הימין נדמים מדי צה"ל לבגדי כהונה אשר מלבינים כל חטא - אפילו חטאים כמו פתיחת ראשים בעמונה או הפקרתם של מטיילים בהר עיבל לאש אויב קטלנית במשך שעות.

זוהי איפוא המשוואה שבפניה עומדים בכירי צה"ל: אוי לכם אם תרגיזו את השמאל, אך לא נורא אם תפגעו בימין. ארגוני השמאל ירדפו אחריכם לכל פינה בעולם, אבל הימין לעולם יבקש לאמץ אתכם אל לבו. ומכיוון שהם חפצי קידום, לא קשה לנחש את רצונו של איזה צד הם ישתדלו להשביע.