בשבע 268: לא חוזרים לעזה

כניסה מסיבית לרצועת עזה ומבצע צבאי לא יעזרו לנו – כל עוד ההנהגה המדינית איננה מוכנה להוביל אותנו בנחישות אל הניצחון.

חברון שילה , י"ב בכסלו תשס"ח

הלב רותח, השכל ממאן להבין, והקול הפנימי קורא להסתער על עזה, ולהגיב סוף סוף על הפגיעה הבלתי נפסקת בחירותם, בשלוותם ובחייהם של תושבי הנגב המערבי. רבים במחנה הימין משמעים את קולם ברמה ומנסים לעשות הכול כדי שהממשלה תיתן הוראה, צה"ל יסיר את הכפפות, ופעולה צבאית רחבה למיגור יורי הקסאם תצא לדרך.


מי יוביל היום מבצע רחב בעזה וישאיר את צה"ל והשב"כ בפנים לאורך שנים? אולמרט? ציפי לבני? עמיר פרץ? או שמא חיים רמון ואהוד ברק? הממשלה הזאת אינה יכולה להוביל שום מבצע בתוך רצועת עזה. כל פעולה צבאית שתיעשה היום, בהכרח תיכשל. לא אתפלא אם המטרה של הממשלה במבצע כזה תהיה 'להחזיר את עזה לשליטת אבו מאזן'. אתם מוכנים לצאת למבצע למען מטרה זו?!
גם אני מוצא את עצמי, מדי פעם, במיוחד לאחר חדשות המבשרות על פצוע נוסף, תופס את ראשי ושואל עד מתי. אולם למרות הכול, אין לי אלא להתחנן בפניכם – מנהיגי הימין בכל מקום שהם, אנא אל תעשו כלום כעת כדי לדחוף את הצבא לתוך עזה!

לא, איני שמאלני. אני מאמין שיש בעיות שצריך לפתור בכוח, ויש גם בעיות שצריך לפתור ביותר כוח. דווקא בשל כך אני מתנגד לכל פעולה בעזה בזמן הזה.

שאלה ראשונה שצריך לשאול היא מה הפתרון הנכון מול ירי הקסאם. תחילה נאמר, מה לא נכון? לא נכון לחזור על כל אותן פעולות שפעלנו בשנים האחרונות, ורק הגבירו את ירי הקסאם. אין טעם בירי אל מרחבי השיגור, אין טעם בחיסולים מהאוויר, וגם אין טעם בכיבוש שכונות ספורות במרחב הרצועה.

מה כן יכול לעזור? האמת שאת התוצאה הטובה ביותר ברצועת עזה נשיג עם נקים מחדש את חבל ימית. לא התבלבלתי, את חבל ימית. חבל ימית נועד לחצוץ בין רצועת עזה למרחבי סיני. הריסתו לפני 25 שנה פתחה את הדרך לרכבת הנשק העוברת ממצרים לתוך הרצועה, והקמתו מחדש תעצור את רכבת הדמים הזאת. עד כאן עתידות, אך מה בהווה, כאשר אין אף מנהיג, אפילו ממנהיגי הימין, המעז לקרוא בקול רם לחזור לחבל ימית?

רבים וטובים פונים לפתרון של מבצע 'חומת מגן'. 'חומת מגן' הביא לרגיעה באלימות ביהודה ושומרון, לכן צריך לעשות 'חומת מגן' בעזה – מבצע צבאי רחב היקף, שבו ייהרגו הרבה מחבלים, יפחית מאוד את היכולת שלהם לפגוע בתושבי הנגב.

צר לי לומר, אך מבצע 'חומת מגן' לא הביא לרגיעה ביהודה ושומרון. הרגיעה הגיעה על-ידי הפעילות הענפה של זרועות הביטחון במשך השנים שלאחר המבצע. מבצע 'חומת מגן' החזיר את השב"כ ואת צה"ל לתוך ערי יהודה ושומרון. הפעולה המתמשכת שלהם, לילה אחרי לילה, היא שהביאה את הביטחון. לכן מבצע חד-פעמי בעזה לא יוביל לשום דבר. ארגוני הטרור ישתקמו מהר מאוד גם לאחר מבצע מוצלח במיוחד שינהל צה"ל ברחבי עזה, ויחזרו לבצע פיגועים.

תאמרו: אכן, אנו בעד מבצע גדול, שאחריו ייכנסו השב"כ וצה"ל לעבודה ממושכת ברצועת עזה. הצדק אתכם, אך האם הייתם במדינת ישראל בשנים האחרונות?! מי יוביל היום מבצע רחב בעזה וישאיר את צה"ל והשב"כ בפנים לאורך שנים? אולמרט? ציפי לבני? עמיר פרץ? או שמא חיים רמון ואהוד ברק? הממשלה הזאת אינה יכולה להוביל שום מבצע בתוך רצועת עזה. כל פעולה צבאית שתיעשה היום, בהכרח תיכשל. האימונים הטובים שצה"ל עובר היום אינם יכולים להחליף מנהיגות כושלת ואובדן דרך. גם הצבא הטוב ביותר אינו יכול לנצח כאשר אין לו מטרה ברורה או משימה הגיונית.

לא אתפלא אם המטרה של הממשלה במבצע כזה תהיה 'להחזיר את עזה לשליטת אבו מאזן'. אתם מוכנים לצאת למבצע למען מטרה זו?!

לכן, אנא מכם, למען שלום חיילי צה"ל ולמען שלום תושבי הנגב, וכדי שמדינת ישראל לא תתבזה בהפסד נוסף, אל תיתנו לממשלה הזאת לצאת לשום מבצע צבאי. גם אם, חס וחלילה, נעבור פיגוע קשה או מטח גדול של קטיושות, אל תתפתו לחשוב שבמצב כזה הממשלה הקיימת תפעל בנחישות ובצורה הגיונית. הם לא יודעים איך מנהלים מדינה, ואין להם שום מושג בעקרונות המלחמה. פעלו כעת רק למען מטרה אחת: הפלת הממשלה. לאחר שיתחלף השלטון, ולאחר החלפת חלק מהדרג הבכיר בצבא, אפשר יהיה להציג תכנית מבצעית הגיונית, עם מטרות ברורות. לאחר שתהיה נכונות ברורה של הממשלה לבצע את כל התהליך, תוך הכנה נכונה של הציבור בארץ ומסרים ברורים ותקיפים כלפי דעת הקהל בעולם, אפשר יהיה לצאת למלחמה, ובעזרת ה' גם לנצח.