בשבע 268: מכתבים

קוראי העיתון , י"ב בכסלו תשס"ח

דברי מי שומעין?/ הרב מרדכי נגארי, רב העיר מעלה אדומים

הגיעה לידינו החוברת של כב' הרב אלי סדן, אשר חולקה בבתי הכנסת. קראנו את החוברת, שנכתבה מתוך יראת שמים ודאגה כנה לדור, אך לאחר הקריאה נשארו לצערנו ללא כיוון, ואף איבדנו את הצפון.

 בהערה 35 בחוברת כותב הרב סדן כי רוב ראשי הישיבות הגבוהות וישיבות ההסדר והמכינות פסקו נגד סירוב פקודה!
שמעתי כבר אנשי צבא גדולים שחזרו בתשובה והודו על הטעות החמורה והנוראה שבפקודה זו, לאור הקסאמים והשתלטות החמאס – התפלאתי שראשי ישיבות אלו עדיין לא חזרו בתשובה. תמהני יותר כיצד מחשיבים ראשי ישיבות לפוסקים ובפרט כנגד גדולי הדור ובראשם מרן ראש ישיבת 'מרכז הרב' זצ"ל?

ראשי ישיבות הם מחנכים גדולים, מורים גדולים ובוודאי מלמדים גדולים בש"ס ובהשקפה. כאב לי מאוד שהרב סדן דורש ענווה, טהרה וצניעות כחפי אחינו החילונים (עמ' 47 בחוברת), אך אין רואים בהשקפתו ענווה והתבטלות כלפי גדולי ישראל.

חיילי הטוקבק (בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 267)/ ד"ר גדעון ארליך, נגוהות

אהוד אולמרט חשף לפני כחצי שנה באתר ynet  את הדרך להיות מספר 1 בטוקבקים : " באה אלי קבוצה מקצועית... והציעה לי תמורת 2,500 דולר בחודש לכסות כל מקום שבו מוזכר השם שלי במאות תגובות, כולן בעדי".

אני, לעומת זאת, כותב בשמי האמיתי באתר האינטרנט של "הארץ". ברור שהאתר נשלט על ידי מקצוענים מהלוחמה הפסיכולוגית של השמאל: כל מעשה טרור זוכה להערכה, כל מעשה של צה"ל הוא פשע בינלאומי דיכוי וטרור, וכמובן, מתנחבלי השומרון הם שיא התיעוב. המלה "כיבוש" חוזרת בלי הרף וכך הוחדרה לשיח הציבורי בארץ.

מנסיוני האישי: אני מגיב בעיקר בהצגת עובדות מבוססות על מראי מקום. אך כמעט מעולם לא היתה תגובה עניינית. בתחילה זכיתי ל'ניסיונות חיסול' מקובלים ברשת: פניות אישיות מ"הפסיכיאטר שלי" וכו'. אחר כך עברו למשלוח תגובות מזויפות חתומות בשמי: למעלה מ-400(!) בחצי השנה האחרונה שבהן "אני" כאיש ימין תומך ביגאל עמיר, אחמדיניג'אד, ברוך גולדשטיין, שפיכת דם ילדים ערבים זכים ומלחמה לשם מלחמה ומשרבב חלקי פסוקים. ובכך "אני" מחזק ומאשר את הסטראוטיפים שהשמאל בנה לימין. הכל נשלח דרך כתובות לא מזוהות באירופה.

לצערי, העצות "אם נהיה מנומסים האווירה תשתפר" ו"באהבה ננצח" משפרות את תדמית נותני העצות, אך מהוות סכנה קיומית למאזינים להן.

הטוקבקים – קול העם (בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 267)/ משה בודק, חיפה

כטוקבקיסט ותיק אני סבור שהטוקבקים מהווים כר פורה לאנשים הגולשים באינטרנט, וחפצים להגיב על הנכתב שם.
היתרון בטוקבקים הוא שכל אחד יכול להגיב כראות עיניו, לעיתים אחרים מגיבים על דבריו, וכך מתנהל מעין דו שיח ואפילו רב שיח פורה ומעניין.

כגולש ותיק יכול אני להעיד, כי רבים מהטוקבקיסטים הם אינטליגנטים ובעלי ידע רב, ולמדתי רבות מהם. חרף העבודה שהנני מזדהה שם בשמי המלא, אין לחייב את מי שאינו חפץ בכך להזדהות, זאת משום שטעמיו עמו, ואין להענישו על כל.

הבעיה היחידה שיש לפתור הוי ניבול הפה והעלבונות האישיים שחלק מהטוקבקיסטים מטיחים בזולתם. בעניין זה מוטלת החובה על מנהלי האתרים השונים לבדוק כל טוקבק, וכאשר יש שם ניבול פה וכדומה, כפי שחוויתי אנכי לא פעם, פשוט לגנוז אותו.

הציונות של חב"ד/ נתניאל זרביב, רעננה

כדי שהמכתב הזה לא יובן שלא כראוי, אני רוצה לפתוח ולשבח ולברך את הפעילות של חסידי חב"ד ובראשם הרב וולפה על המאבק נגד גירוש אחינו מבתיהם ונגד חידוש ההסכמים האומללים עם שונאינו. סוף סוף אנחנו זוכים לאנשים אמיצים שלא יראים מאיש באמירת האמת הברורה ופועלים על מנת שהיא תצא לפועל.

יחד עם זאת, יש לתמוה על הפער בין המעשים לבין ההצהרות והכוונות של חסידות חב"ד. ידוע שהם מגדירים את עצמם כ-"לא-ציונים", אפילו "אנטי-ציונים" ולא מכירים במונח "מדינת ישראל", אלא מקפידים לומר "ארץ ישראל". כך שמו של העלון (המצוין אגב) החדש "ארץ ישראל שלנו". אך יש לשאול מה אומר הביטוי הזה, איך בדיוק מבטאים את השייכות הבלעדית של עם ישראל על א"י אם לא על ידי ריבונות מדינית - קרי "מדינה, כפי שפוסק הרמב"ן בהשגותיו על ספר המצוות בעניין מצוות יישוב הארץ.

בתוך העלון מובאת הקריאה לרב עובדיה שליט"א לפרוש מן הממשלה ובכך למנוע את חורבן א"י" איך אפשר להחריב ארץ בדיוק?

אולי הם מתכוונים לתשתיות, לחממות, לכבישים שהם פרי יצורה של לא אחרת מאשר מדינת היהודים? חבדניקים יקרים, הפסיקו להתכחש לעובדה שהינכם ציונים שרופים והוסיפו עוז וגאון בעשיית מעשים ציוניים מובהקים.

זהירות, קסאם/ דניאל כהן, תל אביב

היועץ מזוז הציב לממשלה דרישה להזהיר מראש את הפלשתינים ברצועת עזה באשר לצעדים המתוכננים נגדם. מדובר בהפסקות חשמל או החלשת עוצמת זרם החשמל לרצועה, וזאת במקרה של ירי לעבר ישראל.

לאור זאת נשאלת השאלה מדוע לא תיושם מדיניות ההדדיות ביחסים עם ה'ישות העוינת': הם יודיעו לנו מראש על מועד שיגור הקסאמים ובתגובה נודיע להם על מועד החלשת זרם החשמל.

תיקון

הצעת החוק המחייבת אישור של 80 ח"כים בכל שינוי בחוק יסוד ירושלים הוגשה על ידי ח"כ גדעון סער, ולא כפי שפורסם במקבץ השבועי בשבוע שעבר.