בשבע 269: מקבץ חדשות

חגית רוטנברג, עפרה לקס, עדי גרסיאל , י"ט בכסלו תשס"ח

בעקבות אנאפוליס: גוברת המחאה בימין; לחצים על הרב יוסף לפרישת ש"ס מהקואליציה.

ההצהרה המשותפת של אולמרט ואבו מאזן בשיאה של הוועידה, גררה תגובות חריפות בימין הפוליטי. "שלום לא עושים במסיבות קוקטיל ממוחזרות", אמר השבוע יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ בני אלון, בתגובה להתנהלותה של ישראל בוועידת אנאפוליס. "זה שוב אותו הסרט המנותק מהמציאות ושכולנו כבר יודעים היטב את סופו המר", אומר אלון. יו"ר המפדל, ח"כ זבולון אורלב, אמר כי עתה לליברמן וישי נגמרו התירוצים, "הם מוכרחים לחדול מלהעמיד פני בת יענה ולברוח מהממשלה כל עוד נפשם בם". לדבריו, "ההצהרות מאנאפוליס מדאיגות ומוכיחות כי ישראל עומדת בפני מכירת חיסול בגולן, ביהודה ושומרון ובעיקר בירושלים".
 
הרבנים נגד אולמרט

במקביל להתנהלות הוועידה בארה"ב, החלו השבוע גורמים שונים בימין בפעילות על מנת לסכל תכניותיו המדיניות של אולמרט.

כעשרים אלף איש השתתפו בעצרת התפילה בכותל ביום שני בצהריים. את התפילה, שארגנה תנועת 'קוממיות', הובילו הרב מרדכי אליהו והרב דב ליאור, בהשתתפות רבנים רבים נוספים. התפילה רבת העוצמה, כפי שתיארו המתפללים, כללה אמירת פרקי תהלים וסליחות וקבלת עול מלכות שמים. במקביל לתפילה בכותל לביטול הגזירות נגד שלימות א"י, התקיימו תפילות במוקדים נוספים ברחבי הארץ, ובהם קברי צדיקים בצפון.

בתום עצרת התפילה התקיימה עצרת מחאה המונית בכיכר פריז בירושלים. אלפים השתתפו בהפגנה שקיימה מועצת יש"ע, ובין הדוברים היו גם חברי כנסת מסיעות הקואליציה ש"ס, קדימה וישראל ביתנו. חברי הכנסת אפי איתם ואריה אלדד נעדרו מהעצרת בשל השתתפותם של חברים בקואליציה.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר לערוץ 7: "ככל שהסכנה בפניה עומדת ארץ ישראל וירושלים יותר גדולה, כך גדל הציבור המגיע להפגין, אני מקווה שלא נצטרך לכנס עצרות גדולות יותר".

לדבריו, "אנחנו יכולים להגיד לאולמרט ולעם ישראל: תהיו בטוחים שאם יהיה צורך, נאמני ארץ ישראל יתגייסו למשימה הזאת, ומכיוון שלנו יש אמונה גדולה יותר ונחישות גדולה יותר - אנחנו ננצח".

באותו ערב קיימו גם כמאה איש הפגנה בצומת אנג'ל בירושלים וחסמו אותה לתנועה. במהלך ההפגנה הוכו ונעצרו מספר פעילים.

במקביל לקיום ההפגנה, התקיים בישיבת הכותל כינוס ראשון של איחוד הרבנים למען א"י ועם ישראל תחת ההנהגה החדשה, בראשה עומדים הרב דב ליאור והרב זלמן מלמד, שקמה לאחר פטירתו של הרב שפירא זצ"ל. העצרת, בהשתתפות עשרות רבנים מזרם הציונות הדתית, הוקדשה לזכרו של הרב שפירא, וכמו כן לקריאת הרבנים להיאבק בתכניותיו המדיניות של אולמרט. הרבנים הצהירו כי ימשיכו בדרכו של הרב שפירא במאבק על א"י. בנו של הרב שפירא, ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, נשא אף הוא דברים בכנס.

הרב דב ליאור אמר בכינוס כי יש להשיב את הפלשתינים אל ארצות מוצאם: "מה שהולכים לעשות בוועידה מאיים על קיומנו כמדינה וכעם... כל זמן שהארץ לא מרוקנת מהשונאים לא יהיה כאן שלום, אנו צריכים לעודד אותם אפילו בכסף וליישב אותם בארצות מוצא".

הרב זלמן מלמד הזכיר בדבריו את פסקו של הרב שפירא ואמר: "הפסק האחרון שפסק הרב שפירא בענייני ארץ ישראל, מורה על איסור מוחלט להשתתף באיזה שהיא דרך סיוע קרוב או רחוק במסירת חלקי ארץ ישראל לגויים. צריך לא רק להתחמק מלעשות את האיסור, אלא להכריז ולהודיע קבל עם ועדה שאנו לא נעשה שום דבר בניגוד לתורה ואנו מתגאים בזה. אנו לא מתחמקים, ולא חשים שלא בטוב או חולים ומתחזים, אלא אנו אומרים במפורש כי דברים שהם נגד תורתנו הקדושה אנחנו לא נעשה. להיפך, נילחם בכל מי שרוצה לפגוע במצוות התורה".

בסיום הכינוס הוציאו הרבנים קריאה משותפת, בה נקבע כי "קיים איסור תורה חמור למסור חלקים מארץ ישראל הנמצאים בידינו לידי נכרים, וקל וחומר לידי הפלסטינים שהם שונאים ואויבים". הרבנים גם כתבו כי אין כל תוקף להחלטות ממשלה מסוג זה ויש לפעול כדי לבטלן.

עוד קבעו הרבנים כי שיתוף פעולה עם מימוש תכניות הממשלה הללו הוא בגדר עבירה על כמה איסורי תורה: "אנו קובעים כי הגשמת הסכם כזה הינו מעילה בחובת הממשלה להגן על כל אזרחיה ואין לשתף פעולה עם הממשלה במימוש הסכם כזה. ההסכם יביא חלילה לסכנת נפשות כללית לא רק לתושבי יש"ע, אלא לכל תושבי מדינת ישראל כפי שקורה היום בשדרות ואשקלון. כל השותף לממשלה בהגשמת התכנית האומללה הזאת עובר על האיסור 'לא תעמוד על דם רעך' ובנוסף על איסור 'לא תחונם' וביטול מצוות יישוב ארץ-ישראל".

משמרות מחאה מול הח"כים

ובחזית הפוליטית החלו מאז סוף השבוע האחרון פגישות תכופות של רבנים במגמה להשפיע על סיעת ש"ס לפרוש מהקואליציה. ראשיתם של המגעים בקריאה שהוציא הרב החלבן לפיה על ש"ס לפרוש מיידית מהקואליציה לנוכח הסכנות החמורות הצפויות מוועידת אנאפוליס. במקביל החלה בסוף השבוע שעבר משמרת מחאה מול ביתו של השר אלי ישי, יו"ר ש"ס, בשכונת הר נוף בירושלים. המחאה, שמבקשת להשפיע על ישי בכיוון חיובי, נושאת את השלט "צדיק יוצא מממשלה רעה". את המשמרת יזם אסף יפין, מגורש ממורג ואליו הצטרפו אנשים נוספים. חברי המשמרת מבקשים סיוע בכוח אדם לאיוש המקום במשך שעות היום והלילה. במקביל מתכנן יפין ארגון משמרת תפילה לאורך כל שעות היממה.

השבוע הגיעה משלחת רבני העיר העתיקה לפגישה עם הרב עובדיה יוסף, מנהיגה הרוחני של ש"ס, במטרה לשכנעו להורות לש"ס לפרוש מהממשלה. משלחת הרבנים כללה את הרבנים אביגדור נבנצאל ואליהו מדינה, רבני הרובע היהודי, הרב שלום כהן, ראש ישיבת פורת יוסף, הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, והרב שמחה קוק, רבה של רחובות. הרבנים ביקשו להבהיר לרב יוסף את הסכנה הטמונה בהקמתה של מדינה פלשתינית למדינת ישראל בכלל ולירושלים בפרט. הרב יוסף ניסה להרגיעם ולומר כי התכניות המדיניות לא יתגשמו, אולם לאחר שהרבנים התריעו מפני פיקוח נפש, התחייב הרב יוסף בנוכחות אלי ישי, שישב לצידו, כי אם תדובר מילה אחת אודות ירושלים – הוא יורה לש"ס לפרוש מהקואליציה באותו רגע.

במהלך הפגישה גם אישר הרב יוסף את השתתפותו ביוזמה של הרב שמחה קוק להקים ועד רבנים של הנהגת הציבור החרדי שתוציא הודעות משותפות בכל הנוגע להתקדמות התכניות המדיניות. הנהגת הוועד תורכב מהרב יוסף, הרב אלישיב, הרב שטיינמן והאדמו"ר מגור.

ביום שני הגיע גם נחמן זולדן, אביו של עידו זולדן שנרצח לפני שבוע בקדומים, לפגישה עם הרב יוסף באותו נושא. קודם לכן שלחה משפחת זולדן מכתב לרב יוסף ובו ביקשה ממנו להורות לש"ס לפרוש מהממשלה. 

תנועת one Jerusalem פתחה בעצרת שקיימה ביום ראשון את המערכה הציבורית נגד חלוקת ירושלים. בעצרת, שהתקיימה בטיילת ארמון הנציב בירושלים, נשאו דברים הרמטכ"ל לשעבר בוגי יעלון, הסופרת נעמי רגן, נתן שרנסקי וחבר הקונגרס אריק קנטור. 

בדבריו אמר יעלון: "צריך ללקות בעיוורון בכדי להאמין שפשרה טריטוריאלית תספק את הטרור. כל דיבור על נסיגה נותן לו עוד רוח גבית.

"צריך ללקות בעיוורון בכדי לחשוב שאם ניתן את השכונות לערבים הדבר יביא מנוחה ונחלה לתושבי ישראל. משמעות של ויתור על שכונות היא הכנסת כנסת ישראל, גני ילדים, אוניברסיטה, ואת הכותל המערבי, לטווח הקסאמים".

הסנטור קנטור דיבר על הבעלות היהודית ההיסטורית על ירושלים: "עיר דוד שייכת ליהודים בקשר היסטורי של 3000 שנה. ומתוך קשר זה הפכה ישראל למדינה חוקית בה ירושלים היא המהות. מי שמבין זאת הכי טוב הם אויבי ישראל. זאת בדיוק הסיבה מדוע הם יעשו כל שביכולתם באופן סיסטמטי למחוק קשר היסטורי זה.  אם יפרידו בין ישראל לירושלים ישראל תאבד את הלגיטימיות שלה ואת רצונה להילחם. רק אז יוכלו להשמיד את ישראל".

בשבוע הבא יעלה הארגון אלפי פעילים לירושלים ויערוך עימם סיורים באתרים במזרח העיר. בסיום האירוע יחתמו הפעילים על שבועת אמונים לירושלים. במקביל נמשכת פעילות ההסברה של הארגון באינטרנט ובתחנות הרדיו, וכן חולקו עשרות אלפי סרטי זהב שנקשרו על רכבים כאות הזדהות עם ירושלים.

בשבוע שעבר פסלה 'אגד' קמפיין אוטובוסים נגד אולמרט שמעלה 'המטה להצלת העם והארץ'. הקמפיין היה אמור לעלות ביום חמישי האחרון, תחת הכותרת 'אולמרט בורח מה-police לאנאפוליס'. בתגובה לפסילת הקמפיין אמר יו"ר המטה להצלת העם והארץ, הרב שלום דב וולפא, כי "מדובר במקרה חמור של אפליה על ידי אגד וניסיון להשתיק מחאה ציבורית דמוקרטית".

במכתב שנשלח לחברת אגד על ידי ראשי המטה להצלת העם והארץ נכתב: "חברת אגד מעלה קמפיינים פוליטיים רבים, מוזר מאד שדווקא קמפיין סולידי כפי שהיינו אמורים לעלות, נפסל על ידכם". עוד דרשו ראשי המטה במכתב את העלאתו המיידית של הקמפיין על גבי אוטובוסים של החברה, ולא - יתבעו את 'אגד' בתביעת נזיקין על הנזק הכספי הכבד שנגרם להם בעקבות הפסילה.

מדרון חלקלק - מבט מקרוב / דוד בדין, אנאפוליס

בהגיענו אל אצטדיון הכדורסל של האקדמיה הימית של הצי האמריקני באנאפוליס, כל הכתבים נדחסו לאולם, וחיכינו להופעתם במסיבת העיתונאים של הנשיא בוש, ראש אש"ף עבאס וראש הממשלה, אולמרט.

במקום הופעה, הכתבים קיבלו אותם על מקרן, על הקיר, ללא כל אפשרות לשאול שאלות. לא היה אף כתב שמחה על כך. כולם רשמו ודיווחו כמו כבשים ממושמעות.

מפת הדרכים היתה "יישום מפת הדרכים של 30/04/03". מדוע ציין בוש את התאריך הקדוש של מפת הדרכים? רק הבקיא יבין שיש תאריך אחד של מפת הדרכים – 25.5.03 , ביום שבו ממשלת ישראל קיבלה את מפת הדרכים, עם 14 הסתייגויות, כאשר רובן התרכזו במיגור הטרור לפני כל צעד נוסף. אך יועצי בוש קבעו שאין לקבל או להתייחס לתוספת הישראלית למפת הדרכים.

בדבריו שם הנשיא בוש את עצמו כשופט לכל נושא שעלול להיות שנוי במחלוקת במהלך המו"מ העתידי בין ישראל לאש"ף בשנה הקרובה - תהליך שבוש קובע שיסתיים בסוף שנת 2008.

שאלתי את דוברי מחלקת המדינה שנכחו באולם אם קריאתו של בוש למגר את הטרור תכלול את גדודי אל-אקצה של הפת"ח, שממשיכים את פעולות הטרור שלהם (קבוצה זו אכן מוגדרת בחוק האמריקני כארגון טרור לא חוקי).

המענה היה שלילי. אין דרישה מפורשת מעבאס למגר את ארגון גדודי אל-אקצה של הפת"ח. בנוסף, שאלתי אם קריאתו של בוש להפסקת ההסתה כוללת דרישה לשנות את ספרי הלימוד של הרשות הפלשתינית. תשובת דוברי מחלקת המדינה: "אין לנו עמדה".

אך בינתיים, צוות של בית הנבחרים בוושינגטון אישר שהם קיבלו תזכיר מהנהלת הקרן לסיוע החוץ האמריקני, שמרגיע את הקונגרס ש"אין יותר הסתה בבית הספר של הרשות הפלשתינית". דיווח זה הוכן על ידי פרופ' נתן בראון, שעובד במכון לענייני מזה"ת בניהולו של אד ווקר, לשעבר שגריר ארה"ב בישראל. המכון, כדאי לציין, פועל במימון חלקי של ערב הסעודית. בראון גם משמש כיועץ עבור הלובי הערבי בוושינגטון. זהו כנראה סימן לעתיד בעניין יכולתו של הממשל האמריקני להיות שופט הוגן במחלוקות בין הצדדים.

יש לציין שדו"ח משרד הביטחון בנושא ספרי הלימוד הפלשתינים, שנכתב על ידי נועה מרידור, רעייתו של שגריר ישראל בארה"ב, קובע מפורשות שספרי הלימוד של הרש"פ הם בעלי מרכיב אנטישמי, שמכין את ילדי הרשות למלחמה עתידית נגד מדינת ישראל. את הדו"ח ניתן לקרוא באתר www.intelligence.org.il

ובאשר להתחייבותו של ראש הממשלה לעמוד על כך שיכירו במדינת ישראל כמדינה יהודית לכל דבר – נוסח זה נעלם באנאפוליס, ובמקומו הופיע רק "שתי מדינות לשני העמים".

ומשפט נוסף: מעניין שרדיו 'קול פלשתין' של הרשות בחר לשדר את הדרשה ממסגד אל-אקצה ביום שישי האחרון, אשר הדגישה את ההתנגדות הנמרצת והמפורשת של הרש"פ לכל אפשרות שמדינת ישראל היא מדינה יהודית. בין היתר הובעה התנגדות להצהרת בלפור.

דוד בדין הוא מנהל סוכנות הידיעות 'מקור ישראלי', מרכז מידע לכתבים זרים. כמו כן הוא משמש כיו"ר המרכז לחקר מדיניות המזה"ת וכתב חוץ של העיתון פילדלפיה בוליטין.

בעקבות אנאפוליס: עקורי נצרים שוב ללא בית

קהילת עקורי נצרים באריאל 'נצר אריאל' המונה היום 40 משפחות, שהתאגדו סביב הגרעין מנצרים, מתגוררת באתר קראוונים מאולתר במקום מרכזי בעיר.

הקראוונים הובאו מ'אמנה', העירייה הקצתה שטח באופן זמני אבל המדינה לא השקיעה בתשתיות. "השטח נמצא בשיפוע, ואין שום ניקוז", מסביר איציק ואזנה, דובר התושבים, "כשיורד גשם כל החלק התחתון מתמלא בבוץ, ואי אפשר ללכת. חלק מהקרוואנים משופצים ומשוחזרים ולכן יש דליפות רבות בבתים. המדינה לא מתחזקת אותם ולא משקיעה בשיפור תנאי המגורים של המגורשים", מסביר ואזנה.

אנשי 'נצר אריאל' מתכוונים להשתקע במקום, ולזה משרד השיכון דווקא נותן כתף. כבר הוקצה שטח וקיימת תב"ע מאושרת לבניית 50 יחידות דיור על מגרשים. המכרז היה צריך לצאת בימים אלה ואנשי נצר אריאל התכוונו לגשת אליו, אך לפני שבועיים הקפיא שר הביטחון, שגם חתימתו נצרכת לפני הוצאת מכרז כזה, את הבנייה. "יש לזה ניחוח של אנאפוליס", אומר ואזנה "אין לזה הסבר אחר".

ועדת המשנה לוועדת ביקורת המדינה, שעניינה טיפול בעקורי גוש קטיף, ביקרה השבוע באתר הקראוונים שבאריאל. במהלך הביקור אמרה ראש הוועדה, ח"כ עמירה דותן מ'קדימה', ש"אם בממשלה חשבו שאריאל זה לא מקום שבו ימשיכו ליישב יהודים היה צריך לחשוב על זה לפני כן. לא אתן יד שיפנו את האנשים האלו שוב, לא אתן שינתקו אנשים שוב מבתיהם".

בביקור השתתף גם ראש העיר, רון נחמן, שאמר כי בעוד 5 חודשים יפוג תוקף האישור שהעניקה לו המועצה באשר להעמדת הקראוונים במרכז העיר, במקום שמיועד לשטחים ציבוריים. נחמן זקוק לאישור נוסף של המועצה כדי שהקראוונים יוכלו להישאר על עומדם והוא לא משוכנע שזה יקרה כל כך  בקלות.

במקרה הפסימי, התושבים יצטרכו ללכת.

"אני לא מאמין שראש העיר יפנה אותנו" אומר ואזנה, שמוביל את אנשי הגרעין למעורבות רבה בעיר ובמוסדות החינוך שלה, "אבל תושבי העיר רוצים לראות התקדמות ולא מחנה פליטים שנמצא באמצע העיר ולא יכול להגיע לבתי קבע".

"מקיימים את צוואתו של עידו בחומש"

מאות הגיעו ביום שני לחורבות היישוב חומש במלאת שבעה להירצחו של עידו זולדן הי"ד, מחברי גרעין חומש. במקום התקיימה אזכרה ונשאו בה דברים חבריו ובני משפחתו. העלייה היתה באישור הצבא, והעולים הגיעו למקום בשיירה של אוטובוסים. קבוצות רבות הגיעו במהלך היום למקום מכיוון אלון מורה, קדומים, שבי שומרון ועוד.

"עידודי השאיר אותנו ממש באמצע הדרך", אמר אחד מנציגי מטה 'חומש תחילה' שדיבר באזכרה, "בדרך לעבודה עברית, בדרך לגאולת העם והארץ, בדרך ממש – באמצע הדרך".

אלמנתו של זולדן, תהילה, אמרה לכתב inntv, טנא סמואל, כי "מאז הגירוש הנשמה שלו כמהה יום יום, לילה לילה, לחזור לחומש. בחודשים האחרונים במיוחד הוא מסר ממש את כל זמנו ומרצו, לילות וימים, לעלות לחומש בכל דרך שלא תהיה, כל מה שהוא יכל לעשות. אני אומרת שהוא הלך בחטף והשאיר צוואה ברורה מה צריך לעשות, ואנחנו ממשיכים בניסיונות שלו. ביום שאנחנו קמים מהשבעה זה ממש טבעי וברור שזה מה שאנחנו צריכים לעשות".

ועדת המשנה ליהודה ושומרון של ועדת חוץ וביטחון קיימה השבוע דיון בהצעה לסדר של חה"כ אריה אלדד בנושא חילול חג ושבת בידי כוחות המשטרה וצה"ל בעת ניסיונות חוזרים לפנות את חומש. "לו בטחון היהודים בשומרון היה בראש מעייניו של צה"ל, היו נשארים במקום לאבטח אותם, כיוון שצה"ל מחויב בבטחון היהודים בשטחי איו"ש על פי דין, גם אם הם 'עבריינים' לפי תפישת חוק ההתנתקות", אמר אלדד.

ח"כ אורי אריאל פנה בשאילתא לרבצ"ר, הרב אבי רונצקי, אולם טרם זכה למענה.

היום (ה') מקיים מטה 'חומש תחילה' ער הסברה מיוחד במסגרתו יוקרן סרטה של מנורה חזני 'התנערי' על החורבן והשיבה לחומש. במרכז הערב יעמוד מבצע 'בנה ביתך בחומש' במסגרתו יימכרו מגרשים בחומש לבנייה עתידית של בתי קבע במקום. בנוסף יחל המטה בקרוב במבצע הסברה ארצי בנושא השיבה לחומש באמצעות הקמת תאי פעילים בערים ויישובים ברחבי הארץ.

מכתב הלוחמים לאולמרט: "החלטותיך מסכנות את חיינו"

50 חיילי מילואים, לוחמים של חטיבת אלכסנדרוני, שלחו השבוע מכתב חריף לרה"מ, ובו הם תובעים לעצור את שחרור המחבלים והעברת הנשק לפלשתינים. במכתב, עליו חתום גם מפקד הגדוד, כותבים הלוחמים כי אין להם ספק שהנשק שמעביר אולמרט לפלשתינים יופנה נגדם ונגד אזרחי ישראל, כפי שקרה בהסכמי אוסלו. "אנו מוחים על קבלת החלטות אלה ודומות להן אשר מתקבלות בניגוד לעמדת מערכת הביטחון כולה, החלטות אשר מסכנות את חיינו. אנחנו נלחמים תוך סיכון חיינו כדי לעצור מבוקשים, ולאחר תקופה אתם משחררים אותם, כפי שעושים הפלשתינים את תרגיל הדלת המסתובבת".

שר המשפטים מבקר את מזוז על התנהלות הפרקליטות בפרשת 'בית השלום'

פרקליטות המדינה הודיעה השבוע למתיישבי 'בית השלום' בחברון כי בכוונתה להורות לצה"ל ולמשטרה לפנות את 'בית השלום' כבר בסוף השבוע הנוכחי. למתיישבים ניתנה ארכה לפנות לבג"ץ עד יום ה'. עם זאת, הודיעה הפרקליטות במקביל לוועדת העררים הצבאית, שדנה בכשרות עסקת הרכישה של הבית, כי "הנחת המוצא מבחינת המדינה היא שהעסקה כשרה". זו היתה גם עמדתה של הפרקליטות בדיון בבג"ץ באותו עניין. בחברון מביעים תמיהה נוכח הסתירה בין העמדות של הפרקליטות, וההחלטה לפנות את המתיישבים על אף שלא הוכחו כל זיופים בעסקת הרכישה. הפרקליטות גם לא נימקה בשום צורה את החלטתה על הפינוי.

בחברון אומרים בתגובה: "מסתבר שהעסקה שלנו כשרה, אבל ההתנהלות של הפרקליטות אינה כשרה. הפרקליטות היא זו שחשודה בזיוף. ההתנהלות כלפינו מזכירה משטרים אפלים, בהם גוזרים את דינו של אדם ללא נימוק, ומאלצים אותו להיאבק מאבק כאילו-משפטי, בעיניים מכוסות ובידיים קשורות".

בעקבות החלטת הפרקליטות, נפגשו אמש הח"כים אורי אריאל ויצחק לוי עם שר המשפטים, דניאל פרידמן. השר האזין להסברי השניים לפיהם מנהלת הפרקליטות את ענייניה בפרשת 'בית השלום' בצורה לא הוגנת, ולא מנמקת את החלטותיה.

השר הודיע כי יפנה ליועהמ"ש, מני מזוז, בדרישה כי יורה לפרקליטות לחשוף את נימוקיה והחלטותיה המלאות. כמו כן קבע פרידמן כי למתיישבים לא ניתנה ארכה מספקת על מנת לפנות לבג"ץ, ואמר כי יפנה למזוז גם בעניין זה. 

הסינמטקים יפצו את לוחמי 'חומת מגן' על הקרנת 'ג'נין ג'נין'

פרשת הסרט 'ג'נין ג'נין' שבה ועולה מן הארכיונים, והפעם, בשל הסכם אליו הגיעו הסינמטקים בירושלים ובתל אביב עם חמישה חיילי מילואים ששירתו במקום. לפי ההסכם יפוצו החיילים ב-40 אלף שקלים, ובכך יוצאו הסינמטקים מרשימת הנתבעים. מי שיישאר לבדו במערכה הוא במאי הסרט, מוחמד בכרי.

כזכור, לאחר מבצע 'חומת מגן' ביים בכרי סרט מעורר מחלוקת, שהציג את חיילי צה"ל כפושעי מלחמה. הסרט, שתיעד את הנעשה במחנה הפליטים של ג'נין בעקבות המבצע, שיקף תמונה חד צדדית ומעוותת ועורר את זעמם של רבים. 'ג'נין ג'נין' נפסל להקרנה על ידי הצנזורה אך מי שאישר לבסוף את הקרנתו היה בג"ץ.

ואולם חמישה חיילי מילואים ששירתו בג'נין במהלך 'חומת מגן' הגישו לפני כארבע שנים תביעת דיבה נגד הסינמטקים שהקרינו את הסרט ונגד הבמאי, מוחמד בכרי, בסך 2.5 מיליון שקלים. התובעים טענו כי בכרי הוציא להם ולכל חיילי צה"ל שם רע וכי סינמטק תל אביב השתמש בתמונה של אחד החיילים התובעים בשביל לפרסם את הסרט, וסינמטק ירושלים השתמש בכיתוב של המודעה הזו.

החיילים אמנם לא הופיעו בסרטו של בכרי אך בשל העובדה שהם רואיינו רבות בכלי התקשורת בזמן המבצע ואף השתתפו בסרט דוקומנטרי אודותיו, הם מזוהים בציבור כחיילים שפעלו במחנה.

המשך הדיון, בכל מה שנוגע לבכרי, יתקיים בעוד כשלושה חודשים.

יגאל מולד-חיו, המשנה למנכ"ל סינמטק ירושלים, מסביר כי השופט הוא זה שמצא את הפשרה וזאת משום שמדובר בכספי ציבור והתנהלות המשפט גוזלת כסף רב. "חשוב להדגיש שהשופט קבע שאין כאן שום אשמה של הסינמטקים. הטעות עם המודעות נעשתה בתום לב והסרט הותר להקרנה בבג"ץ". לדברי מולד-חיו, אין לצפות שהסינמטקים ימשיכו ויקרינו סרטים דומים בעתיד, משום שעל אף שיש להם גבולות מוסריים מסוימים לאישור סרטים, הרי שהמדד המוביל אותם בהחלטות כאלה הוא איכות הסרט. האם הקרנת ג'נין ג'נין הייתה טעות? "מבחינת איכות הסרט - לא אבל מבחינה אחרת, זה לא רלוונטי עכשיו. ובכל זאת עובדה שהקרנו את הסרט רק פעם אחת".

הבחירות במואה"ז: רואה לראשות בנימין; מסיקה לראשות השומרון

בבחירות למועצות האזוריות שנערכו ביום ג' השבוע, נבחר אבי רואה לראשות מועצת בנימין. בבחירות השתתפו 60 אחוזים מתושבי בנימין, ורואה, ששימש עד עתה כסגן יו"ר המועצה, זכה בכ-65 אחוזים מן הקולות. עדי מינץ, תושב דולב ולשעבר מנכ"ל מועצת יש"ע, זכה בכ-35 אחוזים מקולות הבוחרים.

רואה איננו מופתע מכך שניצח, אבל אפילו הוא לא ציפה לאחוז כה גבוה של תומכים: "הלכתי על ניצחון, לא פחות מזה. אבל באופן שבו התנהל הקמפיין של עדי ולפי הפרסומים, חשבתי שיש לו שליטה מסוימת בשטח". כבר למחרת הבחירות ישבו רואה ופנחס ולרשטיין, ראש המועצה היוצא, לישיבת עבודה. רואה מקווה שתוך שבוע ימים המושכות יהיו לגמרי בידיו: "הדברים לא זרים לי".

שני הדברים המיידיים שבכוונתו של רואה לעשות הם שינוי תודעת השירות של עובדי המועצה כלפי האזרחים, אווירה שהוא מקווה שתכבוש גם את "אחרון העובדים", וכמובן בנייה ופיתוח היישובים.

לראשות המועצה האיזורית שומרון נבחר גרשון מסיקה, אשר קיבל קרוב ל-60 אחוזים מן הקולות. מול מסיקה התמודדו אריה אזואלוס ופיני אפרתי. גם כאן שיעור המשתתפים בבחירות היה קרוב ל-60 אחוזים.

מסיקה הוא עורך דין ואיש עסקים מאלון מורה שעמד בראשות יישובו במשך 10 שנים. במשך שנות כהונתו חימש היישוב את מספר הבתים שבו ועלה מ-60 ל-300. למסיקה רקע נרחב גם בסיוע לעמותות ומוסדות שנקלעו לחובות וקשיים. מי שדחף את מסיקה להיכנס למירוץ היה בני קצובר, חברו ליישוב, שאמר, עם היוודע התוצאות, כי דבר היבחרו של מסיקה משדר מסר משולש: "הראשון הוא כלל ישראלי. תהיה כאן אמירה יותר נחרצת ויותר נחושה ממה שהיתה עד עכשיו בכל הנוגע לאחיזתנו בשומרון ולגידול היישובים".

הבשורה השניה היא לתושבי השומרון עצמם, אומר קצובר: "מול גזירות הספר הלבן של הממשלה, שאיתן אנו מתמודדים תקופה ארוכה, ומול גזירות שמן הסתם יופיעו לאחר הוועידה האחרונה, נבחר אדם יצירתי לראשות המועצה שיוכל להוביל לפתרונות מעשיים איך לבנות ולגדול". האמירה השלישית, מסביר קצובר, שאם מסיקה קיבל פי 2 קולות מכל מועמד שהתמודד מולו, כנראה שתושבי השומרון רצו שינוי ובגדול.

סקר: רק כחמישית מאזרחי ישראל מגדירים עצמם 'חילונים'

סקר שערך מכון גוטמן של המכון הישראלי לדמוקרטיה  בנושא שמירת המסורת בקרב הציבור הישראלי מעלה ממצאים מפתיעים. על פי הסקר, שנערך בקרב 1024 מרואיינים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית בארץ, רק חמישית מהציבור מגדיר עצמו 'חילוני', כשליש 'דתי' וכמחצית 'מסורתי'. בסך הכול דיווחו כ-80 אחוז מהמרואיינים על זיקה למסורת, ברמות שונות.

מהסקר, הנערך מדי שנה מזה יותר משלושה עשורים,  עולה מגמה של עלייה מתונה בשיעור שומרי המסורת בצד שחיקה איטית בשיעור החילונים.

על פי הסקר, יותר ממחצית, 56 אחוז, הישראלים המזרחים (ילידי אסיה ואפריקה) מגדירים עצמם דתיים, 37 אחוז מסורתיים ורק כ-7 אחוז חילונים. אצל ילידי הארץ התמונה דומה, אך פחות דרמטית: 37 אחוז דתיים, 48 אחוז מסורתיים והשאר 15 אחוז חילונים.

ואילו בקרב האשכנזים (ילידי אירופה וארה"ב, מרביתם עולים מחבר העמים) רק 17.5 אחוז דתיים, 47 אחוז מסורתיים והשאר 36 אחוז, חילונים.

עוד בדק הסקר את הזדהותם הפוליטית של הנשאלים. כ-71 אחוז מהדתיים הגדירו עצמם 'ימניים', 21 אחוז 'מרכז' ורק 8 אחוז 'שמאל'. בקרב המסורתיים כמחצית הם ימין, 29 מרכז ו-21 שמאל. ואילו אצל החילונים 43 אחזו ימנים, 30 אחוז מרכז ו-27 שמאל.

משקלול נתוני הסקר עולה כי כ-55 אחוז מהאוכלוסייה היהודית בישראל מגדירים עצמם כ'ימין', 27 אחוז מרכז ורק כ-18 אחוז כשמאל.