בשבע 270: מקבץ החדשות

חגית רוטנברג , כ"ו בכסלו תשס"ח

המשטרה: "הערבי שטוען לבעלות על בית השלום הוא שקרן"

בתגובה לעתירה שהגישו מתיישבי חברון נגד החלטת המדינה לפנותם מיידית מ'בית השלום' בנוהל של 'פינוי פלישה טרייה', קבעו שופטי בג"ץ ביום ג' כי המשיבים יצטרכו לענות לעתירה בתוך 30 יום וכי התגובה באשר לבקשה להוצאת צו ביניים תוגש בתוך 10 ימים. העתירה, אותה הגיש עו"ד נדב העצני, מופנית כנגד שר הביטחון, אהוד ברק, אלוף פיקוד המרכז, ראש המנהל האזרחי באיו"ש, מפקד מחוז ש"י וכן נגד פאיז רג'בי, ערבי תושב חברון הטוען לבעלות על הנכס.

בעתירה מבקש עו"ד העצני משופטי בג"ץ להוציא, נוסף לצו ביניים אשר ימנע פינוי הנכס, גם צו על תנאי ולהורות למדינה לבטל את ההחלטה בדבר הכוונה לסייע בפינוי הדיירים מהמבנה. עוד נדרש בעתירה לחייב את המדינה להמציא לעותרים את מלוא המסמכים והראיות שנאספו על ידה במסגרת החקירה המשטרתית. בעתירה טוען עו"ד העצני כי התנהלות המשטרה והפרקליטות בסוגיית 'בית השלום' היא מגמתית ופסולה באופן חריג וקיצוני. בנוסף, טוען עו"ד העצני, הפרקליטות נוקטת גישה של עמימות, כאשר פעם אחר פעם היא מסרבת להעמיד לרשות המתיישבים את חומר החקירה שבאמצעותו התקבלה אותה החלטה בלתי סבירה. בכך, לדבריו, מאלצת הפרקליטות את המתיישבים ועורכי הדין שלהם להגן על עצמם בעיניים מכוסות ובידיים קשורות.

בדיון בוועדת חוץ וביטחון של הכנסת שהתקיים ביום ג' בסוגיית 'בית השלום', ביקשו הח"כים לברר האם יש אמת בטענות המתיישבים כי הופעל נגדם נוהל 'פלישה טרייה' שלא בצדק. בדיון הודו נציגי הפרקליטות והמשטרה בכמה עובדות מעניינות. לדבריהם, התשתית העובדתית שנמצאת בידיהם כרגע רחוקה מלהצדיק את ההגדרה 'פלישה טרייה' ביחס לבית השלום, ומהדרישה לפנותו לאלתר. זאת בשל העובדה כי על פי חומר הראיות המצוי בידי המשטרה נרכש בית השלום כדין בידי המתיישבים. עוד קבעו נציגי המשטרה באותו דיון כי הערבי הטוען לבעלות על הבית אינו אומר אמת, והגדירו אותו מפורשות בתואר "שקרן". הח"כים הגיבו לדברים בשאלה כיצד מבקשת המדינה למסור את הבית לאדם אותו הם מכנים "שקרן", ועל בסיס ראיות קלושות לדרוש מהמתיישבים לפנות נכס שרכשו כחוק. בנוסף הגיבו הח"כים להודעת המשטרה כי החקירה בפרשה לא הסתיימה למעשה, ושאלו כיצד ניתן לנקוט בצעד אופרטיבי קיצוני כנגד המתיישבים בעוד החקירה לא הסתיימה. נציג בכיר של הפרקליטות המטפל בפרשה, מייק בלס, סירב להתייצב לדיון.

שלושת הח"כים שהובילו את היוזמה ומהלך הדיון בנושא היו עתניאל שנלר, יצחק לוי וצבי הנדל. שנלר אף הבטיח להעלות את הסוגיה בפני רה"מ ושר הביטחון. 

יישובי הגוש יונצחו ברחובות הושעיה

במסגרת חגיגות חצי היובל להקמתו, החליטו ביישוב הגלילי מצפה הושעיה לקרוא לרחובות בשמות, דבר שלא נעשה עד כה. תושבי היישוב נקראו להצביע באופן דמוקרטי ולבחור בין 15 קטגוריות שיהוו את הנושא לפיו ייקראו שמות הרחובות. אחת הקטגוריות היתה שמות יישובי גוש קטיף שחרבו, והקטגוריה הזו נבחרה ברוב גדול על ידי התושבים.

כתב ערוץ 7, ידידה הכהן, מציין כי כיום ביישובים רבים קרואים שמות רחובות על שם יישובי חבל סיני שחרבו, אולם מצפה הושעיה הוא היישוב הראשון שהחליט לקרוא את שמות רחובותיו על שמות יישובי הגוש שחרבו לפני כשנתיים.

יצוין כי זו לא הפעילות הראשונה שנעשית ביישוב למען תושבי גוש קטיף וכבר לפני הגירוש יזמו ביישוב קייטנה לילדי הגוש. מצפה הושעיה הינו יישוב קהילתי דתי, ומתגוררות בו כ- 250 משפחות. גורמים ביישוב אמרו כי הם מקווים שההחלטה תפתח את תדמיתו של היישוב כיישוב הנאמן לערכי ארץ ישראל.

25 מגרשים נמכרו במסגרת מבצע 'בנה ביתך בחומש'

"אנשים אומרים: 'מה זה חומש? זה משחקים, לוקחים אנשים סתם'. אבל אני ראיתי בכל העליות משהו רוחני מאוד. זו מלחמה עבור האדמה, התקרבות אמיתית לאדמה. אני מוכנה להשקיע ולעזור בכל הכוחות שלי לחומש, כי שם זו הנקודה שמרכזת את הכוחות שיכולים לשבור את המצב הגרוע בו אנו נמצאים", כך אמרה השבוע ל'בשבע' אולגה טטנוב, תושבת אריאל ואם לארבעה. טטנוב נמנית על האנשים ששילמו את דמי ההרשמה לזכאות על מגרשים בחומש, לכשייבנה היישוב.

תחת הכותרת 'בנה ביתך בחומש', קיים מטה 'חומש תחילה' ביום חמישי האחרון ערב בתל אביב בו הוזמנו אזרחים להירשם לזכאות על מגרשים לבניית ביתם בחומש, תמורת תשלום של אלף שקלים. "עד שייבנה היישוב וההתחייבות תמומש, יועבר הסכום לפעילות המטה למען חומש", אומרים במטה. את הערב פתח סרטה המרגש של מנורה חזני 'התנערי', המתעד את הגירוש מחומש, ואת התובנות האישיות של חזני בעקבותיו. לאחר הסרט הסבירה חזני לצופים, כשלושים במספר, את חשיבות ההשקעה בבניינה של חומש, ולאחר מכן נפנו המשתתפים להתחייב כספית לבניין חומש.

עד כה שילמו 25 אנשים דמי הרשמה על זכאות למגרשים ביישוב. ב'חומש תחילה' מתכננים לקיים ערבים דומים בכל רחבי הארץ, ולפתוח במבצע הסברה נרחב לחיזוק האחיזה במקום.

תנועת 'נאמני א"י' מתכוונת לעלות בחנוכה הקרוב לשלוש נקודות יישוב חדשות: גבעת האור ליד בית אל, מעוז אסתר ליד כוכב השחר, ונקודה נוספת באזור e1, באזור שהוקפא לבנייה בין מעלה אדומים לירושלים.

ראש מועצת קדומים: "להרוס את בתי המחבלים"

ראש מועצת קדומים, חננאל דורני, אמר השבוע במהלך צעדה שקיימו תושבי קדומים לכפר קדום, ממנו יצאו המחבלים שרצחו את עידו זולדן הי"ד, כי "אנחנו מצפים שהצבא יהרוס את בתי המחבלים כפי שהיה נהוג בעבר. אנחנו מצפים שהצבא יחזיר לנו את הביטחון בבית ובדרכנו הביתה".

בתחילת השבוע עצרו צה"ל והשב"כ את רוצחיו של זולדן, אנשי מנגנוני הביטחון הפלשתיני. המעצרים התבצעו בכפר קדום, סמוך למקום הרצח. בין העצורים ד'אפר ברהם, פעיל ארגון הטרור פת"ח, חבר מנגנון הביטחון הלאומי ברמאללה ועבדאללה ברהם, שניהם בני 22, תשובי כפר קדום. כמו כן אחד המעורבים בביצוע הפיגוע הינו פאדי ג'מעה, גם הוא חייל בביטחון הלאומי הפלשתיני, אשר נעצר על ידי מנגנוני הביטחון הפלשתיני לאחרונה.

בעקבות חשיפת תפיסת החוליה אמרה תהילה זולדן, אלמנתו של עידו זולדן הי"ד, ביומן ערוץ 7 כי "התפיסה של המחבלים לא תשנה לנו, וודאי שלא תחזיר את מי שנרצח. הקלות שבה תופסים ומשחררים, מדיניות הדלת המסתובבת גרמה לי אתמול, כששמעתי בחדשות שתפסו את המחבלים, לא להתרגש מהעניין, כי במשפט אחר כך אומרים לנו שהיום יוצאים לחופשי 429 מחבלים".

בעקבות מעצרם של שלשת המחבלים השוטרים הפלשתינים, מתכוון ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' ליזום תביעות כספיות באשמת רשלנות פושעת נגד בכירי הממשלה במקרי טרור שניתן להצביע על קשר ישיר בינם להחלטות ממשלה שקדמו למעשה הטרור.

"הזהרנו מראש את הממשלה והיא התעלמה. לא רק ידיהם של שלושת המחבלים שרצחו את זולדן מגואלות בדם. גם ידיהם של חברי הממשלה שהצביעה לאחרונה בעד גיוס של מאות שוטרים פלסטינים -חלקם אף מתוך שורות מבוקשים ומחבלים בעבר. ממשלת ישראל בצעד מופקר וחסר אחריות אפשרה לציידם בנשקים ומעבר חופשי בדרכי יו"ש - תוך סיכון האזרחים והחיילים, עד שבעל משפחה ישראלי צעיר שילם על כך בחייו. ועל כך חבריה צריכים לתת את הדין", אומרים ב'אלמגור'.

מאסר עולם ועוד מאה שנות מאסר לרוצח השר זאבי

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בתחילת השבוע מאסר עולם ועוד מאה שנות מאסר על חמדי קורעאן, בן 33 מאל-בירה, שהודה והורשע ברצח השר רחבעם זאבי לפני 7 שנים.

קורעאן סיפר בהודאתו כי קיבל הנחיה לרצוח את השר והאלוף במילואים ממג'די רימאווי ומארגון החזית העממית. בנוסף הודה קורעאן בשורה של מעשי טרור נוספים.

בנו של הנרצח, פלמח זאבי, העדיף לא להיות נוכח באולם בית המשפט בירושלים, כשגזרו את עונשו של הרוצח. זאבי חשש מאוד כי לא יוכל להתאפק לנוכח הפנים המחייכות של המחבל, כך סיפר בראיון לכתב inntv, טנא סמואל. 
בצירוף מקרים מצמרר, בעוד בית המשפט מקריא את פסק הדין במשפטם של רוצחי השר זאבי הי"ד, שוחררו יותר מארבע מאות מחבלים לחופשי. פלמח זאבי אמר כי: "זה פשוט מטורף. וזה עוד ביום שתופסים את המחבלים שעם הנשק שנתנו להם רצחו יהודי ליד קדומים".

מאות מחבלים שוחררו השבוע במסגרת המחוות לרש"פ

במסגרת המחוות שהבטיחה ישראל לרש"פ לקראת ועידת אנאפוליס, שוחררו השבוע 429 מחבלים מבית הסוהר קציעות. 408 מהם הועברו למחסום ביתוניא ו-21 מהם למעבר ארז. משרות בתי הסוהר נמסר כי בימים האחרונים זוהו האסירים, נבדקו רפואית, פגשו את נציגי הצלב האדום וחתמו על התחייבות לאי עיסוק בטרור.

מהשב"ס נמסר כי למחבלים "אין דם על הידיים" והם שפוטים על עבירות ביטחוניות שונות, חלקם נאסרו לתקופה של עשר שנים.

כזכור, הרמטכ"ל גבי אשכנזי התנגד לשחרור. אשכנזי אמר בישיבת הממשלה כי הוא מתנגד לשחרור האסירים הפלשתינים שאותו אישרה הממשלה. אשכנזי יצא אז נגד שחרור המחבלים בסיטונות, כלשונו, וסבר כי השחרור יפגע במאמצים לשחרר את החייל גלעד שליט.

מסתמן: ולרשטיין ימונה למנכ"ל מועצת יש"ע

בישיבת חברי מזכירות מועצת יש"ע, הציע יו"ר המועצה, דני דיין, למנות את ראש מועצת בנימין הפורש, פנחס ולרשטיין, לתפקיד מקצועי בהנהלת מועצת יש"ע. חברי המזכירות אישרו את ההצעה, שככל הנראה העלתה את האפשרות למנותו למנכ"ל מועצת יש"ע. על אף אישורה של המזכירות, ביקש ולרשטיין לקבל את ההחלטה בפורום רחב יותר, על מנת שהמינוי לא יתפרש כמחטף. חברי המזכירות החליטו על ביצוע משאל טלפוני נרחב בקרב חברי מליאת יש"ע המתחדשת על מנת לאשר את המינוי.

שיפור במצבו של הרב משה לוינגר

הרב משה לוינגר, שלקה ביום חמישי שעבר באירוע מוחי, עדיין מאושפז בבית החולים 'הדסה עין כרם' אולם ממשפחתו נמסר על שיפור מסוים. הרב עדיין מחובר למכונת הנשמה ויד שמאל שלו משותקת, אולם הוא נמצא בהכרה חלקית ומתקשר עם הסביבה. בנו, מנשה לוינגר, סיפר ל'בשבע' כי הרב אינו מתקשר באמצעות העיניים אלא באמצעות לחיצות יד והיענות להוראות שמשמיעים לו הרופאים. 11 ילדיו של הרב נמצאים עימו בתורנות של 24 שעות ומתפללים לרפואת הרב משה בן תרצה.

הבן מספר כי במהלך הניתוח להוצאת קריש הדם ביום חמישי, עת הגיע הרב לבית החולים אחרי האירוע, היה שרוי הרב בסכנת חיים של ממש, וניצל לבסוף בנס. הרב הורדם עד ים ראשון בבוקר, וכשהורידו ממנו את חומרי ההרדמה, החל הרב בתגובות פיזיות חלקיות. לאירוע זה קדם אירוע מוחי קל שאירע סמוך לגירוש מגוש קטיף. "אבא שלי כמעט לא ישן בכלל בחודשים האחרונים בעקבות פעילותו למען הקמת יישובים חדשים במסגרת 'נאמני א"י'. הוא עבד עם חבר'ה בני 18 שהיו צריכים לרוץ אחריו. לא ניסינו להתווכח איתו כי בכל מה שקשור למסירות נפש על א"י – אי אפשר לעצור אותו", אומר הבן, מנשה.