בשבע 271: כליזמר סובב עולם

המוסיקאי איתן קירש מפגיש את הקהל במופע חדש עם הכליזמר מאירופה וארה"ב ומסיים בניגוני חתונה סוחפים.

יאיר פלד , ד' בטבת תשס"ח

איתן קירש, בנו של המלחין חיים קירש, ינק כל חייו מוזיקה מהבית, למד במחזור השני בבית הספר הגבוה למוזיקה 'רימון' ואחר-כך באוניברסיטת בר-אילן, ומשתייך כיום לאנסמבל 'האומן ח"י' בהנהגת המלחין והמוזיקולוג, זוכה פרס ישראל, פרופ' אנדרה היידו.

מתחילת שנות התשעים הוא משתתף קבוע בפסטיבל הכליזמרים בצפת. ב-93' זכה בפרס היצירה המקורית עם היצירה שכתב, 'כוחה של תפילה', ובכך נפתחה הדלת לפניו כמי שיכול לארגן במה משל עצמו. מאז החל קירש לחקור את הנושא, על-ידי הבאת הרכבים ניסיוניים שונים בגבולות הז'אנר.

היכרותו במהלך השנים, בתור נגן מלווה בקונטרבס בהרכבים שונים, נתנו לו את הזמן לנתח את מה שקורה על הבמה ולזהות מומחיות אצל כל אחד מהנגנים, וכך נוצר אצלו הרעיון למופע זה.

הערב הזה הוא מסע שאליו לוקח אותנו איתן קירש, בליווי שלושה הרכבים שונים בעלי איפיון שונה לכל אחד, ומביא אותנו להתוודע לשלושה מרכזי השפעה שמהם מוזיקת הכליזמר נוצרת ושואבת את השפעותיה, לפי האזור שבו היא נוצרה: מזרח אירופה, ארה"ב וישראל.

המופע בנוי בהדרגה בכוונה, כדי להדגיש את השוני בין הניגון הכליזמרי המגיע מהאזורים התרבותיים השונים זה מזה.

במופע, בליוויו של איתן על הקונטרבס, ההרכבים מתחלפים. בתחילה נראים השורשים המזרח אירופיים, עם ניגונים שמביא לנו מיכאל גורודצקי. גורודצקי, שהגיע מסרביה, מייצג את הצד המזרח אירופי.

בשלב זה הקהל מאופק. הייתי קורא לזה חימום: הניגונים המזרח אירופיים הם שקטים משהו, רכים ומלטפים. לאחר מכן עולים לבמה ברני מרינבך בקלרינט, הכנר גרישא לב ואהרן קניפל, וירטואוז האקורדיון.

ברני מרינבך הוא יליד ארה"ב, שספג את מוזיקת הכליזמר בארה"ב, מביא אותה איתו לארץ. בדברי הפתיחה לקטע מסביר איתן קירש שעכשיו ינגנו סווינג רך וקטעים קלאסיים כמו, א-יידישע מאמע, רפסודיה רומנית, את קטע הציפורים הווירטואוזי לכינור ושרשרת פריילעך. לברני 'יש את זה' על הבמה – הוא סוחף את הקהל, לפעמים מרקד עם הקלרינט, ונראה שהכלי והוא הם היינו הך. זהו השלב שבו הקהל כבר מתחיל להתחמם: בהתחלה הוא שר בהיסוס, ולקראת סוף הקטע מחיאות כפיים סוערות ממלאות את האולם, לפי הקצב והשירה.

בחלק השני של המופע עולים חיליק פראנק ותזמורת 'אזמרה', פראנק הוא אחד הכליזמרים המובילים והמבוקשים בארץ ובעולם, אשר שם לעצמו מטרה לקדם את מוזיקת הכליזמר בעולם. הוא לוקח ניגונים עתיקים ומחדש אותם, ומופיע דרך קבע במירון ובחצרות חסידים.

על הבמה, הוא מכניס ישר את המופע לקצב מסחרר בשרשרת ניגוני מירון, ניגוני חב"ד וחסידויות כמו קרלין. פה הקהל כבר נכנס לעניין בצורה מוחלטת, והמופע עולה לגבהים חדשים.

הדובדבן שיחתום את הערב הנדיר הזה הוא ג'ם סאשן (אלתור) עם כל ההרכבים יחד על הבמ,ה לשירי חתונה, במטרה להראות איך תיראה בעתיד חתונה של פעם.

לאחר מסע שכזה, ההרגשה היא שמוזיקת הכליזמרים חיה, נושמת ובועטת. הקהל שהגיע לערב זה הוא קהל היעד של מופעי כליזמרים: לא כל-כך צעיר, למרות כמה ניצני צעירים בכמה ספסלים.

המסע הווירטואוזי הזה, בהפקת איתן קירש, עתיד להיות 'סובב ארץ ישראל'. הייתי אומר שהוא מתאים גם למי שלא מתחבר כל-כך לז'אנר. לכו, תלמדו ותיהנו.