בשבע 271: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, נילי בן גיגי-וולף, ישראל מידד , ד' בטבת תשס"ח

צהובים זה לזה

משהו לא טוב עובר על היומונים הגדולים בימים האחרונים. אולי זה בגלל חילופי העורכים, אולי הכל קונספירציה כדי להסיח את הדעת מהוויתורים באנאפוליס ואולי התחרות העזה גורמת לפריצת כל הגבולות. כך או כך, ידיעות ומעריב מתנהלים לאחרונה כאילו הגענו כבר את המנוחה והנחלה וכל מה שנותר לנו להתעסק בו הוא 'סיפורים אנושיים', ורצוי כמה שיותר קורעי לב, עם ילדים כמובן.

כך זכינו בשבוע שעבר לחשיפת ה'גזענות' בבית הספר בפתח תקוה והשבוע למאבק חובק העולם על הפעוטה שננטשה בהודו ולנער חולה הלוקמיה שעבר השתלת מח עצם.

האוניברסיטאות הסגורות? האיום האירני? התחזקות החמאס בעזה? כן, שמענו על משהו כזה. תחפשו בעמוד 8 למטה.
אז נכון שלפעמים סיפור אנושי 'מזעזע' של ילד אחד יכול לגעת בלב יותר מאשר תיאור סבלם של אלפים, אבל נראה שמזה זמן העיתונים הגדולים יצאו מפרופורציות. ומכיוון שחלק נכבד מסדר היום התקשורתי נקבע בהתאם לכותרת במעריב או ידיעות, המגמה הזו מדאיגה, בלשון המעטה. ובדיוק לשם כך מקבלים העורכים ביומונים את משכורותיהם: כדי לעשות סדר בים המידע הבלתי פוסק ולהדגיש את מה שחשוב, לא רק את מה שמעניין. הפיכת הסדר, שוודאי לא נעשתה בתום לב, תביא אולי להגדלת התפוצה בטווח הקצר, אך תספק לעיתונאים בעתיד בקצת יותר רחוק חומר רב לדיונים בכנסים מקצועיים על ההידרדרות במעמדה של התקשורת.

איזון מי יודע

השבוע התקיים בתוכנית 'הבוקר הזה' ברשת ב' של קול ישראל דיון בנושא פינוי פעילי ימין, שעלו בחנוכה לגבעה ביהודה ושומרון במטרה להתיישב בה.

במסגרת הדיון ראיין המגיש אריה גולן תחילה את דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע, אשר הביע התנגדות למהלך. אחריו עלה לשידור מתן וילנאי, סגן שר הביטחון ואיש מפלגת העבודה, אשר בניגוד לקודמו גינה בחריפות את המעשה.
שניהם הביעו במהלך הראיון את תמיכתם בפינויים שנעשים בגבעות יהודה ושמרון, ווילנאי עוד הוסיף מצידו קומפלימנטים לתקשורת, על כך שהעולים על הגבעות כמעט ואינם זוכים לסיקור.

וזהו. בכך הסתיים מבחינת מערכת התוכנית הדיון המאוזן שהביע את עמדות כל הצדדים הנוגעים בדבר. כלומר, על אף שהדיון עסק במאחזים ופינויים, לא היה שום ייצוג של המתיישבים באותם מאחזים או של אישים אחרים התומכים בהתיישבותם. למה את מי הם מעניינים?

חמאס בכותל

עיתון 'הארץ' פירסם מודעה שגובלת בהסתה.  כוונתי למודעת 'שלום עכשיו' מלפני שבועיים, אשר לפי מיטב דרכי התעמולה, תחת הכותרת "קואליציית המתנגדים להסכם שלום", השוותה מתפללים יהודים ליד הכותל לבין מפגיני חמאס בחאן יונס.  

העורך, חובש-הכיפה דוד לנדאו, מצדיק את מדיניות האתרוג שלו על מנת להגן על אריאל שרון ועל אהוד אולמרט כל עוד הם נגד ציבור המתנחלים. מילא. אבל לאפשר למודעת כזו להופיע? 

חדשות בחדשות

נשיאות מועצת העיתונות הביעה השבוע התנגדות גורפת למתכונת של חוק העיתונות המוצע. זאת בעקבות ההוראה בתוך החוק החדש המאפשרת לבית משפט מחוזי לסגור עיתון, במעמד צד אחד, למעשה ללא כל מגבלה.

חברת הלווין יס החליטה להוריד את קמפיין החרדים. זאת בעקבות פניית מנכ"ל הרשות השנייה ותלונות רבות בנושא. בקמפיין נראו 'חרדים' המוחים באמצעות פשקווילים כנגד הטכנולוגיה ה-HD החדשה.

העיתונאי אביב לביא עובר למעריב ויכתוב טורים בנושאים 'ירוקים' במוסף 'סופשבוע'. לביא, כותב בהארץ בנושאים אקולוגיים ובעל טור ביקורת תקשורת במקור ראשון. כמו כן הוא משמש כפרשן בערוץ הספורט.

מנכ"ל הפורום המשפטי למען ארץ ישראל, נחי אייל, פנה השבוע לרקטור אוניברסיטת בר אילן, בדרישה להפסיק לאלתר את עבודתו כמרצה של רפיק חלבי, שהורשע בשבוע שעבר בבית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה בהטרדה מילולית של עובדת רשות השידור. אייל הזכיר לרקטור כי לפני מספר שנים פוטר ראש מדרשה באוניברסיטה בעקבות תלונות על רקע דומה.