בשבע 272: כולל הכל

'סך הכל' של יונתן רזאל מביא רצועות מרגשות, קצביות ורגועות עם טקסטים נוגעים שנכנסים ללב.

מרים הופמן , י"א בטבת תשס"ח

כבר כמה זמן אני מחכה שיגיע סוף-סוף החורף, ואוכל להמליץ על אלבומי ההתכרבלות הרשמיים, אבל אולי העיכוב של השקעים הברומטריים נובע מכך שפשוט, גם החורף מחכה לפסקול הנכון כדי לתת את הכניסה הדרמטית באמת.
אם כן, בשם ההכרזה הרשמית על בוא עונת החורף, אפשר כבר לכתוב על אלבום הבכורה של יונתן רזאל, 'סך הכל'.

לכל מי ששמע אותו מתארח באלבומים של אחיו אהרן, לכל מי שהסתובב בשנים האחרונות עם הקלטות פיראטיות מהופעות שונות ותהה מתי יצא מזה כבר משהו – אז הנה, אחרי עשר שנים, גם יונתן רזאל מוציא אלבום בכורה.
נכון, לקרוא לו אלבום חורפי זה לא מאוד מקורי. בכל זאת, יש כאן בעיקר פסנתר, עיבודי מיתרים וקולות רקע רכים – המתכון הבטוח לאלבום לימות הקרה. שיר הנושא 'סך הכל' מביא לנו בדיוק את זה: הגשה רכה, מילים אישיות ונוגעות ופסנתר, ויולה וצ'לו.

אבל זה יכול להיות באותה מידה גם אלבום של האביב: הרי יש במילים של רזאל לא מעט בשורות של התחלות חדשות. קחו לדוגמה את 'ציון', הסינגל השני שיצא מתוך 'סך הכל' ומדגים את שיתוף הפעולה המדובר בין רזאל לבין אביתר בנאי ,שהפיק מוזיקלית את האלבום וגם שר בחלק מהרצועות. הקשר בין השניים בשנים האחרונות יוצר אלבום שהוא כולו של רזאל, אבל יש בקצותיו את הנוכחות של בנאי, שטוענת רצועה כמו 'ציון' באנרגיות נוספות.

זה יכול להיות גם אלבום שיושב בול על הקיץ: יש במנגינות כאן מן העילפון המנומנם של חום מהביל עם האנרגיות והשמחה השמשיות. 'עבדו את ה' בשמחה' מתחיל אטי ורגוע ומתפתח להיות הנציג הקצבי של כל האלבום. לא סתם מארח כאן יונתן את אחיו אהרן; יש ברצועה הזו לא מעט 'אהרן רזאליות' קצבית וחייכנית.

אז חורף, אביב וקיץ כבר יש לנו, והנה הגענו גם לסתיו, עם הצלילים המינוריים והאווירה האקוסטית שאופפת את רובו של האלבום, ואליו אפשר לצוות הפיוט הכי סתווי שיש: 'אדון הסליחות', שמשלב את הסלסולים המזרחיים עם ה'יבמבם' המזרח אירופאי.

באלבום הרב עונתי הזה רזאל נע על צירי השקט והרוגע , אבל זה לא אומר שאין סערות בתוך השקט: 'את פניך ה' אבקש' היא אחת הרצועות המרגשות והנוגעות באלבום, ניגון תפילה חוזר ומתחזק שנכנס ללב.

עוד דוגמה טובה לדרמה שקטה היא הרצועה השביעית באלבום: 'כל העולם כולו', ובה קורא רזאל 'והעיקר לא לפחד כלל!' בלחן ובעיבוד המעביר תחושה של משהו מבעבע הנמצא דווקא במקום הפחד, טרם היציאה אל האור. יש כאן גם הדגמה לסגנון הכתיבה המשלב מטבעות לשון מן המקורות ומפתח אותן למילים אישיות (בחוברת המצורפת הוא קורא לזה "מילים באסוציאציה חופשית על-פי ר' נחמן מברסלב").

אז בסך הכל, זהו אלבום נעים ומוקפד, המתאים להאזנה קשובה ומחוברת ובגלל הרכות שלו, ומתאים גם למי שמחפש משהו רגוע ולא משתלט שיחמם את החורף.

לניגונים משמחי לב ניתן לכתוב לדוא"ל : thejrhythm@gmail.com