בשבע 273: מיקרוסקופ

חני לוז, עדי גרסיאל, ישראל מידד, חגית ריטרמן , י"ח בטבת תשס"ח

אז מי זרק?/ חני לוז

הנחת יסוד ראשונה: אבנים הורגות. בכור ג'אן מראשל"צ נהרג מפגיעת אבן שנזרקה על רכבו בכביש החוף לפני שבע שנים. ג'אן הי"ד היה ההרוג הראשון של 'האינתיפאדה השנייה'. באותה שנה עמדו לדין בגרמניה 3 קטינים באשמת הריגה לאחר שזרקו אבנים על מכוניות וגרמו למותן של שתי נשים. בעולם הגדול מתייחסים לזורקי אבנים על מכוניות כרוצחים. כאן הם אפילו לא מוגדרים כבעלי "דם על הידיים".

הנחת יסוד שנייה: מילים יוצרות תודעה. האבנים שחזרו לפגוע בנהגים בכבישי יו"ש לא נפלו מהשמיים, אלא נזרקות. להלן סיקור ממוקד כיצד כתבים ועורכים במבזקים של העיתונטים בוחרים ליצור את התודעה בנושא: ב- 19 בדצמבר ערבים זרקו אבנים על רכב הסעה של ילדים נכים בכביש 443. ב"הארץ" הידיעה לא זוכה לאיזכור. בוואלה, מבית שוקן, הכותרת מבשרת ש"ישראלי נפצע קל מיידוי אבנים בכביש 443", ובמשפט הפותח של הכתבה מרגיעים את הישראלי המצוי: "הישראלי נסע..בקטע הכביש...מעבר לקו הירוק". בכותרות בוואלה, גל"צ, ו- ynet אין פוגע, יש רק פגיעה.  שני הכתבים היחידים שציינו את מקור הפגיעה הם אפרת וייס ב-ynet ורועי שרון ב-NRG, ורק מערכת NRG ציינה בכותרת את הפוגעים: " אזרח ישראלי נפצע קל לאחר שפלשתינים יידו אבנים..."

דין רודף/ עדי גרסיאל

ח"כ אפי איתם הביא ללכידתו של נהג פרוע. כך דיווח מעריב ביום שישי שעבר בעמ' 6. על פי הידיעה, נהג מכפר קאסם 'חתך' את איתם בפראות וכמעט גרם למכוניתו להתהפך. איתם, שדלק אחריו, הצליח לאתרו במחסום במעבר הגבול לירדן. אולם כשדרש ממנו את פרטיו, תקף אותו הנהג האלים ונמלט.

לכאורה מגיע לח"כ יישר כוח על גילוי אזרחות למופת. אך ככל הנראה למישהו מעורכי מעריב הפריע שחבר כנסת מ'הימין הקיצוני' מקבל יותר מדי פרגון. ולכן ההפניה לידיעה בעמוד השער סיפרה סיפור אחר לגמרי: "ח"כ בלי מעצורים – איתם איבד את העשתונות על הכביש". רוצה לומר – האיש הרע בפרשה הוא דווקא חבר הכנסת.

ביום ראשון, כשהתבררה זהות הנהג, כבר הבינו ברחוב קרליבך שהם חצו כמה קווים לבנים וניסחו ידיעת פולו-אפ שכותרתה: "המרדף הצליח – ח"כ איתם הביא למעצר של עבריין תנועה כבד". ובגוף הידיעה: "מתברר כי לא לחינם רדף ח"כ אפי איתם אחר צעיר שעקף אותו בפראות. המרדף... הוביל למעצרו של עבריין תנועה כבד, שהמשיך לנהוג אף על פי שרישיונו נפסל". חבל רק שהתיקון הנחוץ הזה הוגלה לעמוד 11.

אותו גל"צ/ שמואל אדלמן

בגלי צה"ל סבורים כנראה שחג המולד הוא אירוע חשוב ביותר, ועל כן יש לסקרו בהתאם. ביום שני הקדישה התחנה הצהלית למעלה מ3 דקות ביומן הבוקר לכתבה שבה התחרו ביניהם חמישה דוברים שונים בסופרלטיבים על בואו של החג הנוצרי. הפעם, לא הסתפקו בגל"צ בדיווחים על המתרחש בבית לחם שזוכה להקלות מחסומים לכבוד האירוע, או בתיאורים צבעוניים של טארק שחאדה מנצרת אלא הרחיקו נדוד עד לצרפת כדי לשמוע את אור הלר מכריז  כי "מי שרוצה להרגיש במיוחד את חג המולד מוזמן להגיע הלילה לקתדרלת הנוטרדם למיסה מיוחדת". מניו-יורק דיווחה טלי ליברמן על מבצעי הקניות לקראת החג,  ואילו שמעון ביטון מלפלנד פתח באמירה כי "עיני כל העולם צריכות להיות נשואות אל ביתו של סנטה קלאוס בקוטב הצפוני". ביטון סיפר בהתרגשות שביתו מרוחק רק כ600 מטרים מביתו של סנטה קלאוס וציין כי ילדיו כבר הכינו רשימת מתנות. לא נותר אלא לתהות מדוע בניגוד לערבי חגים יהודים לא דיווח גל"צ על כמות הישראלים שיוצאים לחו"ל לפני החג.

ההתנתקות כפלופ תקשורתי/ ישראל מידד
 
ממחקר אשר ביצעו ד"ר תמיר שפר ואתי גבאי מהאוניברסיטה העברית ושהוצג גם בכנס לזכר דוד בר-אילן במרכז האוניברסיטאי באריאל, מתברר שמאמצי ההסברה של משרד החוץ להשיג ניצחון תקשורתי מאירוע ההתנתקות, כשלו. זאת דווקא כשהממשלה הגדירה כחלק ממטרות המהלך את שיפור מעמדה של ישראל בתודעה הציבורית העולמית.
 
המחקר רק הציג ממצאים אמפריים. התשובות לשאלות מדוע זה קרה ומי היה אחראי והאם ניתן לעשות יותר הן עניין למחקרים נוספים.  ואולם, על סמך הניסיון האישי אני יכול להעיד שהמערכה שמנהלת ההנהגה הישראלית בזירה התקשורתית העולמית היא לרוב חובבנית. ד"ר תמיר מסיק שבעצם, כל עוד ישראל לא תמשיך לוותר על שטחים היא לא תרכוש אהדה תקשורתית. אך הבעיה המרכזית היא הדוברים שישראל מעמידה מול המצלמות והמיקרופונים, ששפתם וכושר הדיבור שלהם והאג'נדה האישית-פוליטית שלהם לוקים בחסר, בלשון המעטה. למלחמה על התקשורתית אי אפשר לשלוח טירונים.

חדשות בחדשות/ חגית ריטרמן

* פרטי חשוד במעשים פליליים ופרטי החשדות המיוחסים לו יפורסמו בתקשורת רק לאחר שיוגש נגדו כתב אישום – כך החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה. את הצעת החוק הגיש ח"כ רוברט אילטוב ('ישראל ביתנו'). על פי ההצעה יוכל החשוד לפנות בזמן החקירה לבית-המשפט, ולבקש צו איסור פרסום. רק שופט יוכל לאשר פרסום, זאת אם לדעתו יסייע הדבר לחקירה.

* ח"כ חיים אורון ('מרצ-יחד') הגיש הצעת חוק להקפאת הפחתת אגרת הטלוויזיה, וועדת הכלכלה של הכנסת אישרה אותה לקריאה ראשונה. לפי ההצעה, תוקפא ההפחתה לשנה עקב מצבה הכלכלי הקשה של רשות השידור. אגודת 'לדעת' דורשת להפחית את סכום תשלומי האגרה, עד שהרשות תבצע צעדי התייעלות מתבקשים.

* שמו של ד"ר יהודה לנקרי, יו"ר דירקטוריון חברת החדשות של ערוץ 2 ומראשי ארגון השמאל 'בית אחד', הוסר מרשימת חברי הוועדה הציבורית באתר הארגון. זאת לאחר שאגודת 'לדעת' פנתה לרשות השנייה ודרשה שיוותר על אחד מתפקידיו. עם זאת, שמו ממשיך להופיע בסרטון התדמית של הארגון. 'בית אחד' מפתה מתנחלים לנטוש את אדמותיהם בתמורה לפתרונות שיציע "עוד לפני הסדר הקבע".

* ערן בר-טל ימונה לעורך העיתון BusinessWeek בישראל. BusinessWeek הוא שבועון כלכלה מרכזי ומשפיע בעולם, שזכויות הפרסום שלו בישראל נמכרו ל'הירשמדיה' של שלמה בן-צבי, מו"ל 'מקור ראשון' ו'ישראלי'. הגיליון הראשון צפוי לצאת בתחילת שנת 2008.

* כתב העת 'העין השביעית' לא יודפס עוד; מהחודש הבא הוא יופיע באתר אינטרנט. צעד זה יגדיל את השפעת העיתון, שעד כה חולק חינם לעיתונאים ונמכר לבעלי מנוי. 'העין השביעית', היוצא לאור ע"י 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' ונוטה לשמאל, עוסק בתקשורת.