בשבע 274: ממצרים ועד הנה

'בת פרעה' שרים ומנגנים בהצלחה טקסטים יהודיים עם מוסיקה מתורכיה ועד כורדיסטן.

מרים הופמן , כ"ה בטבת תשס"ח

'חרן' הוא אלבומה החמישי של בתיה שכטר, זמרת ונגנית עוד אמריקנית העומדת בראש ההרכב 'בת פרעה'. שכטר שרה בעברית, ארמית ולדינו, ומצרפת אליה את שניר בלומנקרנץ על הבס, את יובל ליאון על התופים, דפנה מור על הניי, יורי שרלין על האקורדיון ואורחים רבים נוספים, רובם ישראלים המתגוררים בארה"ב ומפתחים שם קריירה מוסיקלית, שמקבלים כאן הזדמנות לחזור למקורות.

חרן, העיר המסמלת את תחילת דרכו של אברהם אל ארץ כנען, ובת פרעה (היא בתיה) המצילה את משה מהתיבה – השמות ששכטר בוחרת ומתחברת אליהם, וגם היצירה שלה, נעות בין מקורות היהדות והנגיעות החיצוניות של תרבויות שונות.

שכטר לוקחת טקסטים קנוניים, 'יה ריבון' ו'יונה מצאה' מתוך זמירות השבת, בלחן שיכול בקלות להיכנס לשולחן השבת המשפחתי, ועוטפת אותם בהדרגתיות בשכבות צלילים המתחילים ברוגע של בס וקלידים ומסתלסלים למשהו שגם רבי ישראל נג'ארה היה מתחבר אליו (או לפחות אשתו).

אחת הרצועות היפות והמקוריות באלבום היא 'הגר', לפסוקים בספר בראשית המתארים את השיחה בין המלאך והגר על שפת הבאר וההבטחה על הולדת ישמעאל. שכטר כמו ממרקרת את הפסוקים הללו ומגלה את השירה שבהם, ואת הדרמה המבשרת על נקודת מפנה קריטית ביחסי הכוחות במשפחת אברהם ובסיפור האנושות כולה.

ההרכב 'בת פרעה', בלחניה ובשירתה של שכטר, נע על צירים תרבותיים מהמזרח הקדום ועד למערב המודרני. הוא משלבת את העוד, הסאז והדרבוקה עם נגיעות אלקטרוניות, אקורדיון וכינור. אם תוסיפו לזה גם את הקול הצלול של שכטר, שנע בין מקורותיה בבית חסידי להשפעות שספגה במסעותיה בעולם מתורכיה, אפריקה ועד כורדיסטן, תקבלו תמהיל מוסיקלי שיושב טוב בנישת מוסיקת העולם, אבל רוצה גם לתת ערך מוסף של אמירה תרבותית וחיפוש זהות יהודית.

'בת פרעה' לא עושים משהו שלא שמענו קודם מבחינת ה'אומץ' לשלב בין ישן וחדש, מזרח ומערב, אבל הם עושים את זה טוב מאוד, והיתרון העיקרי הוא שנראה ששכטר גם מקשיבה ומעניקה משמעות לטקסטים שהיא בוחרת.

אחת בודדת

שיר אהבה/ גיל אורן

ואם כבר נשים, אז זו הזדמנות לכתוב על הרצועה האחרונה באלבום הביכורים של גיל אורן, 'הט לבי'. כמו שאר השירים באלבום, משלב כאן אורן מילים פרי עטו עם מילים מהמקורות. במקרה הזה מקבל פרק 'אשת חיל' נימה אישית, ומוקדש לרעייתו של הזמר.

זו בלדה קטנה ועדינה שלא הופכת את העולם, אבל בעולם המוסיקה היהודית, לשיר את המשפט: "שר לך שיר אהבה כי את כה יפה" עדיין יכולה לזעזע כמה וכמה מאזינים כבודים.

באלבום הזה ישנם עשרה שירים, שאולי לא יזכו בפרס התחכום על לחנים ועיבודים, אבל הלב שלהם נמצא במקום הנכון. אורן כותב שירי 'פזמונסניף' לכל המשפחה, שהפשטות שלהן מאפשרת להם בהאזנות חוזרות להתחבב על האוזן.
הרצועות המומלצות לשמיעה בנסיעה משפחתית: 'מן המצר', 'תהום'.

לניגונים משמחי לב ניתן לכתוב לדו"אל : thejrhythm@gmail.com