בשבע 275: ארבעה חלקים של השלם

ארבעה בני נוער המייצגים את רב-התרבותיות הישראלית חוברים יחדיו, ותוך התחבטות בשאלות של זהות מוצאים את המשותף השלם.

עפרה לקס , ג' בשבט תשס"ח

פרטים: 'שלם יותר מלב שבור', אבי רט והודיה בונן, 'ידיעות אחרונות – ספרי חמד', כריכה רכה, 422 עמ'.

נריה, זוהר, ליאוניד ואדיסה נזרקים לתוך 'שלם יותר מלב שבור'. ארבעה בני נוער, מקצוות שונים של החברה הישראלית, כל אחד מגיע אל העלילה עם תפישת עולם מגובשת כלפי ייעודו בעולם ובחברה, כולל תוכניות אופרטיביות לעתיד. אצל כל הארבעה המצב המשפחתי אינו פשוט. נריה, המתנדב מאלקנה, שָכַל את אחיו בפעילות צבאית; זוהר, המפונקת מהרצליה פיתוח, גדלה כמו בת יחידה לאחר שאחיה, שחזר בתשובה, נודה מהמשפחה; ליאוניד הוא עולה מרוסיה, בן לאם חד-הורית ותושב אשקלון; ואדיסה, עולה מאתיופיה, נאלצת להתמודד עם הפשע שמכרסם אצלה במשפחה ועם אמא שלא מבינה למה בתה מנסה להיות ישראלית.


'שלם יותר מלב שבור' הוא ספר חשוב לבני הנוער, וכן, אפשר לומר שגם למבוגרים. כי המלחמה בסטריאוטיפים ובדעות קדומות היא מלחמה יומיומית בכל גיל. מעבר לכך, מן הספר נושבת נימה חזקה ואופטימית של יכולת מעשית לעריכת שינויים פנימיים בנפש, כאלה שיש להם השלכות מעשיות על היומיום
הארבעה, שמגיעים מעולם כל כך שונה עד שהאחד אינו מבין את הקודים של האחר, מייצגים אותנו, את העם בישראל. עם התקדמות הספר, נטווים עוד ועוד קשרים בין הגיבורים לבין עצמם, והם מוצאים את עצמם שייכים זה לזה כמעט בכל דבר ועניין (ובאופן מעט מוגזם אפילו). נראה שהכותבים רצו לומר שזה הסיפור של העם הזה וכי המבטא, הצבע והבגדים הם כיסוי לקשר הדוק בין החלקים המרכיבים את השלם של עם ישראל.

אבל מתחילת העלילה ועד הסרת הלוט מסוד ה'יחד' הזה, הגיבורים והוריהם צריכים להתקלף מהסטריאוטיפים, ועליהם להתבונן בעיניים חפות מדעות קדומות על העומד מולם, וזה מסר נוסף שמוביל הספר.

אבי רט והודיה בונן, שזה הוא הספר השני שהם כותבים יחד, אתגרו את עצמם בכתיבת ספר רחב יריעה והיקף. הם מעניקים נפח וחיים לכל אחת מן הדמויות, בונים לה מחשבות ועמדות, ומעבירים כל אחת מהדמויות מסלול שגורם לה לשינוי מהותי. נריה וזוהר עוברים תהליך התבגרות מעניין, אבל ליאוניד ואדיסה מביאים עמם דילמות מורכבות, שצברים לא פוגשים אותן בדרך כלל, בוודאי לא בעוצמה כל כך חזקה: עד כמה חשובה תרבות המוצא, ואם טמיעה בכלל הישראלי נחשבת קליטה מוצלחת.

הספר מחזיק את הקורא צמוד צמוד אליו. הגיבורים עושים משהו בפנים וקשה להניח אותם, על מחשבותיהם וכאבי הלב שלהם, וללכת לעיסוקי היומיום.

'שלם יותר' מצליח להיות אמין לאורך רוב דפיו. אומנם המהפך שעובר ליאוניד הוא מעט מהיר, וגם הקשרים בין הגיבורים הופכים להיות בשלב מסוים פנטסטיים מדי, אבל מעבר לכך, ההרפתקאות מתקבלות על דעת הקורא. אפשר להוסיף מילת ביקורת גם על האופן שבו מוצגת המשפחה של זוהר. כאן נראה שהכותבים נפלו לתוך הסטריאוטיפ של צפונים מפונקים פלוס אופר, ששומרים על בתם בצמר גפן ו"שהמורה הזאת לא תעצבן אותי, כי מי היא בכלל". 

ובכל זאת, 'שלם יותר מלב שבור' הוא ספר חשוב לבני הנוער, וכן, אפשר לומר שגם למבוגרים. כי המלחמה בסטריאוטיפים ובדעות קדומות היא מלחמה יומיומית בכל גיל. מעבר לכך, מן הספר נושבת נימה חזקה ואופטימית של יכולת מעשית לעריכת שינויים פנימיים בנפש, כאלה שיש להם השלכות מעשיות על היומיום. ובשורה התחתונה, אם זוהר הצפונית יכולה להפוך לאכפתית ומועילה לסביבה, אז כל אחד יכול כמעט הכל.

ofralax@gmail.com