בשבע 275: דוחה את הקץ

עומרי שרון קיבל עונשי מאסר וקנס, אבל בינתיים הוא בן חורין. כך מצליח בנו של ראש הממשלה לשעבר לעכב עוד ועוד את ביצוע גזר הדין.

יאיר שפירא , ג' בשבט תשס"ח

שנתיים חלפו מאז שלחו שני אירועים מוחיים את ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון, אל עולם הדממה. שרון אינו מתפקד כלל, ומקבל סיעוד מלא מצוות מקצועי שהופקד עליו, ומשני בניו הנמצאים תדיר ליד מיטתו.

הבן האחד, גלעד, שככל הידוע שני תיקי חקירה עוד עומדים פתוחים בעניינו. האחד אודות פרשת אנקס מחקרים, המוכרת יותר בשם פרשת סיריל קרן, על שם המיליונר ששמו נקשר בה. ופרשה נוספת, שנחשפה בעיתונות לפני מספר חודשים, כשהתברר כי המשטרה חוקרת העברות כספיות של מאות אלפי דולרים שהעביר איש ממון אחר המקורב למשפחה, אריה גנגר, לחברות שבשליטתו של גלעד. תיק החקירה בעניין האי היווני, בו היה מעורב הקבלן דודי אפל, נגנז, כזכור, בהוראת היועץ המשפטי עו"ד מני מזוז, בהחלטתו המפורסמת לפני שנים אחדות.

והבן השני הסועד את אביו בחוליו, עומרי. על-פי הנטען בתצהיר שהגיש לבית-המשפט העליון זה לא מכבר, הורשע עומרי לפני כשנתיים ברישום כוזב במסמכי תאגיד, עדות שקר והפרת חוק מימון מפלגות. עבירות אלו בוצעו עת ניהל את קמפיין הבחירות המקדימות של אביו, לאחר שהודה בהאשמות בעקבות עסקת טיעון. בבית-משפט השלום בתל-אביב גזרו על שרון הבן תשעה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך שלוש מאות אלף שקלים. שרון מיהר לערער על חומרת העונש בבית-המשפט המחוזי, שם נחלקו הדעות.

סגן נשיא בית-המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט זאב המר, והשופטת יהודית שיצר קבעו כי יש להפחית מעונשו שני חודשי מאסר. השופט זכריה כספי ביקש להפחית שלושה חודשים. לא היתה זו מחלוקת רק על חודש מאסר, כי אם על שליחתו של שרון אל מאחורי סורג ובריח. גזר דין של שישה חודשי מאסר ומטה מאפשר לבית-המשפט להמיר את המאסר בעבודות שירות, בוודאי במקרה של עומרי, שעברו הפלילי היה עד אז ללא רבב. השופט כספי ביקש להקל עם שרון בשל העובדה כי מדובר בפעם הראשונה שרשויות החוק כה נחושות להעמיד לדין על עבירה של מימון מפלגות. "אין מחמירין אלא אם מזהירין, כי הרף יועלה", כתב כספי, שבמאמר מוסגר שלא חשב שיש להחיל את הכלל על פעילי ימין. למשל כששלח לשנתיים מאסר בפועל צעיר דתי, על ניסיון לחסימת כביש בעת המאבק ב'תוכנית ההתנתקות' של שרון האב.

עמרי שרון היה אמור להתחיל את תקופת המאסר לפני כחצי שנה. אך כשבוע לפני התאריך המיועד, קיבל בית-המשפט העליון את בקשתו לדחות את ביצוע פסק הדין בחודשיים, כדי לאפשר לו להגיש בקשה לרשות לערער על גזר הדין בבית-המשפט העליון. בינתיים קיבל עומרי את מבוקשו, ודיון ראשון בערעורו נקבע לעוד כשבועיים.

עד להכרעת בית-המשפט העליון בעניין, ימשיך עומרי שרון להסתובב כבן חורין, וייתכן שגם לאחר מכן, אם יחליטו השופטים להפחית לו חודש מאסר אחד מגזר דינו. מכל מקום, את הקנס שהושת עליו משלם שרון בתשלומים שנקבעו, עד היום שילם יותר ממחצית הסכום.

יש להניח כי הכתבה ששודרה ביומן של חדשות ערוץ 2 בשבוע שעבר אודות רעות רובין תאלץ את המשרד לביטחון פנים לסיים מהר ככל האפשר את הקמתה של הרשות להגנה על עדים, כדי לנסות למזער את הנזק שגרמה הכתבה ליכולת המשטרה להילחם בארגוני הפשיעה.

רובין העידה נגד שניים מבני משפחת אבוטבול מנתניה בפרשת רצח הנער רענן לוי. רובין, שהיתה חברתו של אחד החשודים, העידה בבית-המשפט כי חברה התוודה בפניה על הרצח. עד לעדותה במשפט, שמרה המשטרה על רובין בדירת מסתור, מסביב לשעון. על-פי הכתבה, מיד לאחר העדות ננטשה רובין לנפשה, כשהיא מסתתרת מפני בני משפחת אבוטבול בחו"ל, במצב כלכלי קשה וללא סיוע הרשויות.

תמונה דומה עלתה גם מעדויות שהגיעו לוועדה לפני חמש שנים וחצי, אותה הקימו פרקליטת המדינה דאז, עדנה ארבל, והמפכ"ל דאז, שלמה אהרונישקי. מדו"ח שפרסמה הוועדה לפני כשנתיים, עלה כי משטרת ישראל מעניקה הגנה למאה עדים, בערך, בכל שנה. כעשרה מתוכם הם עדי מדינה או סוכנים משטרתיים, השאר אזרחים המעידים נגד משפחות פשע ועבריינים אלימים. ברוב המקרים, מפסיקה המשטרה את מתן ההגנה עם סיום המשפט, לאחר שלא ניתן עוד לשבש את ההליך באמצעות האיום של העד לא למסור עדות. רבים מהעדים נאלצים להימלט לחו"ל, ללא כל סיוע משמעותי מהרשויות שהפצירו בהם להעיד. מאוחר יותר, רבים מהם נאלצים לחזור לארץ, לאחר שלא הצליחו להתאקלם בארצות בהן הסתתרו. כך הם שבים, וחושפים עצמם לאיום חמור מצד אלו שנגדם העידו.

הוועדה מצאה כי בידי המשטרה נתונים רק לגבי פגיעה בעדים שפעלו מטעמה, וכי אין נתונים לגבי גורלם של העדים האחרים. המשטרה ידעה רק לספר כי בארבע השנים שקדמו להקמת הוועדה נרצחו שלושה סוכנים משטרתיים ועד מדינה אחד לאחר שהסתיימה ההגנה עליהם, אחרי שמסרו את עדותם במשפט.

הוועדה קבעה כי יש להקים רשות נפרדת שתתמחה בתחום ושתגייס את אנשיה מתוך גופי האבטחה הממלכתיים, כמו השב"כ משמר בתי-המשפט וכדומה. הרשות אמורה גם לדאוג לשיקומם של העדים לאחר תום עדותם, ולטפח קשרים בחו"ל כדי לעזור לעדים לבנות את חייהם שם מחדש, במקרה הצורך. ההערכה היא כי תקציב הרשות הנדרש יהיה כ-25 מיליוני שקלים בשנה. הצוות הגיש את מסקנותיו כבר לפני שלוש שנים וחצי, ולפחות עד לשבוע שעבר, התקדם הפרויקט באיטיות, על מי מנוחות.

לפני שנתיים התקבלה החלטת הממשלה על הקמת רשות להגנת עדים במשרד לביטחון פנים. לפני שנה אישרה הממשלה את מינויו של אריה לבנה, איש שירות הביטחון הכללי לשעבר, לתפקיד ראש הגוף המוקם. לפני שבועיים פרסם המשרד לביטחון פנים את תסקיר החוק שיעמוד בבסיסה של הרשות החדשה.

ייתכן שקריאתה של רובין לאזרחים אחרים לדאוג לעתידם, לא לשתף פעולה עם המשטרה והפרקליטות, ולא למסור עדות שתותיר אותם לבד מול כנופיות אלימות – תשכנע את הממשלה לקדם את הקמת הרשות בקצב משכנע יותר.