בשבע 275: מיקרוסקופ

עפרה לקס, חגית ריטרמן, חני לוז , ג' בשבט תשס"ח

העיקר הגיוון/ עפרה לקס

התחושות שבית המשפט הגבוה לצדק בישראל שופט הכל ובאופן מוטה, הן נחלתם של רבים, אולם שרי המשפטים לדורותיהם סירבו לצאת נגד האנשים חזקים במערכת. שר המשפטים דניאל פרידמן יוצא דופן בעניין הזה. בסוף שבוע שעבר פורסם, כי הוא מבקש לשנות את הרכב הועדה לבחירת שופטים, כדי להפסיק את השלטון הטוטליטארי של שופטי העליון בוועדה.

אבירי כנופיית שלטון החוק זעמו, ורינו צרור, איש תקשורת הגון בדרך כלל, שהינחה את 'מה בוער' של גלי צה"ל ביום חמישי, נפל לפח. הוא הזמין שני מרואיינים שיגיבו על הצעתו של פרידמן: פרופ' מרדכי קרמניצר ויו"ר לשכת עורכי הדין, יורי גיא רון. כמה מגוון! זה כמעט כמו להזמין את בן כספית, עמנואל רוזן ועקיבא אלדר להיות פרשנים פוליטיים ביחד.
קרמניצר, כידוע הוא איש של אהרון (הכל שפיט) ברק, ותואם בעניין זה את עמדתה של דורית בייניש. עו"ד גיא רון, זה לא סוד, לא הצביע במשך שמוןנה שנות כהונתו בועדה למינוי שופטים ולו פעם אחת נגד עמדת שופטי העליון.

מה היו הסופרלטיבים שחולקו על ידי שני האישים לפרידמן- לא קשה לדמיין, נרמוז שהמילה  "פוליטיזציה" הופיעה יותר מפעם אחת. על כל אלה הביאה הכתבת המשפטית של גל"צ את תגובתה של דורית בייניש ובא לפלורליזם גואל! ומה עם התומכים בפרידמן? אה... זה? פעם אחרת.

איזה שטחים כבושים?/ חגית ריטרמן

ירון לונדון, שזכה ממש לאחרונה בפרס סוקולוב, אמר השבוע בתוכניתו 'לונדון את קירשנבאום' (ערוץ 10), בפתיח לדיון בנושא המאחזים, "השטחים הכבושים". עוד קבע, באותו פתיח שהפך כמדומה למשהו אחר, שהפעם, עם בואו של נשיא ארה"ב, נהיה מוכרחים "לפנות" את המאחזים.

איכשהו נראה לי שאילו היה יושב שם עיתונאי שהיה אומר "השטחים המשוחררים", זה לא היה עובר. בעיניי, שכם היא שטח כבוש בידי הערבים. בית-לחם היא שטח כבוש בידי הערבים. גם עזה. האם היה מותר לי, אילו עבדתי בכלי תקשורת ציבורי כמו ערוץ 10, לעשות מעשה לונדון ולכנות את המקומות האלו "כבושים (בידי הערבים)"? ברור שלא. אבל השאלה בעצם היא אחרת: למה כל כך קשה לחתן הפרס היוקרתי לקרוא ליהודה ולשומרון בשמותיהם, כמו הגולן, הגליל, השרון והנגב? לא "כבושים" ולא "משוחררים", פשוט בשמותיהם האמיתיים.

לרגל החג/ חני לוז

תקשורת המיין-סטרים חגגה את "יום אידם" והסילבסטר כאילו הם חגינו: איחולים, כתבות חגיגיות, הצעות כיצד לחגוג. אסתי פרז למשל,  סיימה כך את יומן הצהריים בט"ו טבת, 24.12 למניינם: "חג שמח", והבהירה מיד  "חג מולד שמח"! תלונה של תדמי"ת, תגבור הדמוקרטיה במדיה הישראלית מיסודו של הפורום המשפטי, הוגשה לאומבודסמן רשות השידור. הוספנו כי ביום זה סבלו יהודים באירופה מפוגרומים והתעללות, ומאזינים רבים חשים נפגעים מאימוץ טרמינולוגיה של חג על ידי גורם רשמי.

תלונתנו נמצאה "בלתי מוצדקת" על ידי אלישע שפיגלמן האומבודסמן: "גב' אסתי פרז נהגה נכון ביותר כאשר איחלה חג שמח או חג מולד שמח למאזיניה...הגב' פרז לא רק שאינה צריכה להתנצל על דבריה - אלא להפך - לקבל עידוד על שזכרה גם את מאזיניה הלא יהודיים ביום חגם".

כדאי לציין כי בשנה שעברה הצדיק האומבודסמן היוצא, עמוס גורן, תלונה דומה שנסובה על היחס לחג המולד, ואף הפיץ מכתב לעובדי רשות השידור המורה להם לדווח בנושא באופן חדשותי בלבד.

תלונה זו מתוספת לתגובות קודמות של האומבודסמן, שאיך נגיד – לא ממש מצליח להתעלות על השקפותיו ולפתח רגישות לרגשותיהם של מגזרים במדינה שהוא לא נמנה עליהם.

עט להשכיר/ ישראל מידד

בכתבה של אסף כרמל בעיתון "הארץ" ביום 3.1.2008, מתחו שלום קיטל ורזי ברקאי ביקורת על עמיתיהם העיתונאים שהצטרפו לתחנת רדיו 99 בבעלותו של ארקדי גאידמק, שנתפש כאדם פוליטי.

דבריהם תמוהים במקצת, שכן בשנים האחרונות לא חסרות דוגמאות של עיתונאים אשר עברו לעבוד כיועצים אצל פוליטיקאים ללא שום מתיחת ביקורת מעמיתיהם. מנשה רז, למשל, היה לדוברה של מפלגת המרכז; דוד גלבוע שימש כיועצו התקשורתי של אהוד ברק; אביב בושינסקי דיברר את בנימין נתניהו וזו רשימה חלקית (וזאת לפני שהתייחסנו לסוגיה של עיתונאים המשרתים פוליטיקאים בצורה מוסווית).

אם הביקורת של קיטל וברקאי מוצדקת - ואני חושב שאכן כן הדבר - היא צריכה להיות מופנית לכלל ציבור העיתונאים, ולא רק נגד אלה העובדים אצל פוליטיקאים שאינם אהודים במיוחד על קיטל וברקאי.

חדשות בחדשות / חגית ריטרמן

* ינון מגל נבחר להגיש את מהדורת מבט עם גאולה אבן, במקום חיים יבין. הוא ייכנס לתפקידו החל מחודש פברואר. מגל, ששימש בשנים האחרונות מגיש וכתב צבאי של ערוץ 10, נבחר פה אחד על-ידי הנהלת רשות השידור.

* ובערוץ 2, דני קושמרו החל להגיש את מהדורת החדשות בשותפות עם יונית לוי, במקום גדי סוקניק.

* חיים זיסוביץ' לא ינחה עוד את תוכנית הטלוויזיה 'תיק תקשורת' בטלוויזיה החינוכית, כך פרסם האתר 'וואלה'. ועדת האתיקה של מועצת העיתונות קבעה כי זיסוביץ' עבר על כללי האתיקה, כיוון שברשותו משרד יחסי ציבור. זיסוביץ', עיתונאי ותיק ברשות השידור, משמש גם כמרצה לסטודנטים ביחידה לעיתונאות ותקשורת בבר-אילן.
 
* סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר שלח ליו"ר רשות השידור, משה גביש, ולמנכ"ל, מוטי שקלאר, מכתב בו הודיע שיתרת ההלוואה שהיתה אמורה להיות מועברת לרשות תוך מספר ימים לא תועבר; זאת בשל אי עמידה בהסכם שנחתם בין האוצר לרשות. בהסכם התחייבה הרשות להעביר עד סוף דצמבר תוכנית פרישה של עובדים רבים והסכמי העסקה חדשים. היו"ר גביש: "במקרה זה מצבה הכספי של הרשות יהיה קשה ביותר, ואולי אף יגיע השלב הראשון בדרך לסגירתה".