בשבע 276: מכתבים מעבר למתרס

אהוד ברק, אתה רוצה ששמך יצורף לרשימה ההיסטורית של עוכרי ישראל? ● אלעזר שטרן, קח רעיון בחינם למען החיילים הקרביים.

עמנואל שילה , י' בשבט תשס"ח

שלום אהוד ברק,

אני חייב לומר לך שאני לא מבין אותך. מילא אהוד אולמרט, אולי אין לו ברירה. הוא מסובך בחשדות לפלילים, הוא מסובך עם ועדת וינוגרד, אפילו שביתת המרצים, שכל ראש ממשלה סוג ד' היה מסיים אותה מזמן, מוצאת אותו חסר אונים. על סף קץ הקריירה הפוליטית, לא נותרה לו ברירה אלא לבקש לעצמו מעטפת ציבורית בתוך פשתן וקופסת אתרוג. כמו אחרים לפניו הוא מאמין כי התבוסתנות המדינית היא מפלטו היחיד של הכושל והמושחת.

אולמרט צועד בבטחה בעקבותיו של שרון, וכנראה גם ייזכר כמוהו, כעוכר ישראל ומחריב ההתיישבות. מי זוכר לו עכשיו את כל מה שבנה והקים. תראה איך הוא מוטל בין החיים ובין המתים, לא כאן רוצים אותו ולא שם. כל ילד מגוש קטיף מזכיר את שמו לדיראון עולם, ואפילו שכניו מקיבוצי מערב הנגב כבר מבינים איזה נזק עצום הוא גרם להם.

מילא אולמרט, שכמו שאמרת פעם על מישהו אחר, מימיו לא נטע עץ ולא בנה בית. מקסימום קנה אותו במחיר מיוחד. אבל אתה עם השורשים שלך, אתה עם העבר המפואר שלך בצה"ל, אתה שהיית אלוף פיקוד מרכז ומכיר מקרוב את ההתיישבות והמתיישבים, שאתה תהיה שותף לגזירות הגזעניות האלה? שאתה תיכנס, אי שם בין פרעה לאנטיוכוס, לרשימה ההיסטורית השחורה של גוזרי גזרות גזעניות על היהודים? שאתה תצטרף לגרועים שבין מצרי צעדיה של שיבת ישראל לארצו אחרי אלפיים שנות גלות?

כידוע לך, אדוני שר הביטחון, לאחרונה יצאו ממשרדך צווים דרקוניים שנועדו למנוע כל בנייה בהתיישבות היהודית מעבר לקו הירוק. לא משנה אם בתוך הגדר או מעבר לה, אם ביישוב ותיק וחוקי למהדרין או במה שטליה ששון מכנה 'מאחז בלתי חוקי'. אז בוא נראה רגע מה משמעות הצווים הללו.

הנוער של ההתיישבות, כידוע לך, מקיז את דמו במיטב היחידות הקרביות של צה"ל. תראה את שלושת הבנים הנפלאים שאיבדנו בחודשים האחרונים, זה מעורב גולני, זה מהשייטת וזה משלדג. כשהחבר'ה האלה, מיטב חייליך, זוכים לחופשה, לא מגיע להם פינה שקטה משלהם?! מה תגיד להם, מר ברק, שהם חייבים לחלוק חדר עם אחיהם הקטנים כי שר הביטחון לא הרשה לסגור מרפסת?!

אחר כך הם הולכים לשרת בקבע, רוצים להתחתן ולגור קרוב להורים, שיהיה מי שיעזור לאישה לגדל את הילדים כשהם בעזה או בזרעית. אבל שר הביטחון שלהם, שמסודר בדירה יפה מאוד, חתם על גזירה שליהודים אסור לבנות, גם לא בתוך התחום של יישוב חוקי למהדרין. נשמע לך הגיוני? נשמע לך מוסרי?

תתעשת, מר ברק, תחזור בך. הרי אם תמשיך בדרך הזאת, יהודים בכל בתי הכנסת יתפללו לכישלונך.

זה מה שאתה רוצה? בשביל זה חזרת לפוליטיקה?

שלום אלעזר שטרן,

אתה עומד לפרוש בקרוב מתפקידך ומצה"ל, ובוודאי שאלת את עצמך, מלבד הסיבוב הנוסף הבלתי-נמנע בתחום הצרת צעדיהם של תלמידי ישיבות ההסדר, היכן עוד תוכל להטביע את חותמך בטרם תפרוש לביתך. אז למרות הביקורת, המוצדקת אם יורשה לי, שהטחתי בך בעבר, הרשני נא להציע לך רעיון בתחום שהוא בוודאי קרוב לליבך - עידוד השירות הקרבי בצה"ל ותגמול החייל הקרבי. 

העניין הוא ככה: אולי יצא לך לשמוע, כבוד האלוף, שבתום מאה שנות ציונות ואלפיים שנות שידור עומד לפרוש מכהונתו בעוד שבועיים מגיש 'מבט' המיתולוגי, חיים יבין. אולי גם שמעת שאחד משני המגישים אשר נבחרו להיכנס לנעליו הגדולות, המיושנות והמעוקמות כלפי שמאל, יהיה ינון מגל.

מגל הוא כתב שטח שהוכיח מקצועיות, הגינות ואומץ לב ציבור. הוא גם אחד שדעותיו מגוונות קצת את המקהלה האחידה של הקבוצה השלטת בתקשורת הישראלית. אילו נהגתי לצפות בטלוויזיה, הייתי רוצה לקבל את החדשות שלי ממנו. בכל אופן, מה שנוגע בעיקר לענייננו, מר שטרן, זו העובדה שינון מגל עשה את צעדיו הראשונים בתקשורת בגל"צ, תחנת רדיו שיש לה זיקה מסוימת לצבא שאתה אחד מראשיו. אין ספק שעבודתו של מגל בגל"צ היתה מקפצה משמעותית בדרך אל כסאו הנחשק של חיים יבין.

ינון מגל, אדוני ראש אמ"ש, שונה מרוב בוגרי גל"צ לא רק בהשקפותיו, אלא גם בשל היותו יוצא יחידה קרבית מובחרת בצה"ל. כידוע לך, רוב משרתי גל"צ הגיעו לשם ישר מהתיכון, בלי שראו מחנה צבאי אמיתי מבפנים, שלא לדבר על שירות קרבי. רק מתי מעט מהגל"צניקים הם בעלי עבר קרבי. ומכיוון שגל"צ נחשבת לחממה מספר 1 של דור העתיד בתקשורת הישראלית, נוצר כאן עיוות כפול. מצד אחד החייל הקרבי מקופח, כי מי שבוחר לשרת בגולני ולא בגל"צ מפסיד הזדמנות בלתי חוזרת לעלות על מסלול מבטיח בדרך לתפקיד בכיר בתקשורת. אתה בטח מסכים איתי שזה לא הוגן. מצד שני, הרוח ההתנדבותית של החיילים הקרביים לא מנשבת בצמרת התקשורת הישראלית, כי הג'ובניקים שאתם מגדלים בגל"צ תופשים את כל המקומות שם. כך נוצר מצב אבסורדי שדווקא התחנה הצבאית היא שמקימה לנו דור עתיד של תקשורתנים בעלי עבר ג'ובניקי, שאת שירותם הצבאי העבירו בעבודה משרדית בלב הכרך, ולא חוו את כור ההיתוך הצה"לי שאתה כה מרבה לדבר בשבחו. אתה בטח מסכים איתי שזה מצב לא רצוי. ואם זוהי דמותם של מעצבי דעת הקהל, מה הפלא שההשתמטות גוברת?

אז מה עושים? פשוט מאוד. מחליטים שרק חיילים לאחר שנתיים של שירות קרבי יוכלו לשרת בגל"צ. מרחיק לכת יותר מדי? אז בוא נתפשר על כך שלפחות תהיה לחיילים קרביים הזכות, לאחר שנתיים שירות, להתמודד על מקום בגל"צ. שלפחות תינתן להם הזדמנות שווה, כמו לכל אלה שבמקום לשרת בצבא האמיתי הולכים ישר מבית הספר התיכון לבית הספר לתקשורת. ואם לשם כך יצטרכו החיילים הקרביים להוסיף שנה בקבע, אני בטוח שהם ישמחו לעשות זאת.

אני יודע שלהעביר החלטה כזאת יהיה לא קל ולא פופולארי. בגלל זה אני פונה אליך, כמי שמגלה רגישות מיוחדת לחלוקה צודקת של הנטל ושל הצ'ופרים. רק אחד כמוך, שאינו נרתע מהצהרות לא מקובלות ומצעדים שנויים במחלוקת, מסוגל להוביל צעד אמיץ שכזה, שגם ידידים קרובים כמו יאיר לפיד עלולים להתקומם כנגדו.

אז סיכמנו?