בשבע 276: מיקרוסקופ

עדי גרסיאל, עפרה לקס, חני לוז, חגית ריטרמן , י' בשבט תשס"ח

על המראות ונחיתות/ עדי גרסיאל

יום רביעי בבוקר, מתקפת טילים על הדרום. אתר נרג'י מדווח: 25 קסאמים נורו לעבר אשקלון ושדרות... לפחות 11 קסאמים נחתו בשדרות. ווינט: אחת הרקטות נחתה בקיבוץ זיקים, מדרום לאשקלון. איש לא נפגע ולא נגרם נזק. כמה רקטות נחתו בחממות של הקיבוץ, ונגרם להן נזק.

אתר הארץ: כ-25 רקטות קסאם נורו בשעות האחרונות לעבר שטח ישראל, חלקן לאזור שדרות וחלקן נחתו מדרום לאשקלון.

כבר קצת מעייף לומר את זה, אבל רקטות לא 'נורות' מעצמן, מישהו יורה אותן, ולפעמים מדובר באנשי פת"ח הסרים למרותו של ידידינו אבו-מאזן. קסאמים גם לא נוחתים – מטוסים נוחתים, קסאמים מתפוצצים. אז בואו ננסח זאת שוב: פלשתינים ירו עשרות רקטות לעבר יישובי הדרום. כמה מהן התפוצצו באזור אשקלון וגרמו לנפגעים ולנזקים לרכוש.

בית ספר לסטטיסטיקה/ עפרה לקס

העיתונות האנטישמית אפיינה במשך שנים את היהודי המזוקן ובעל הפיאות, כגנב תאב כסף. ואולם, מדי פעם, קיימות הבלחות כאלה גם בעיתונות הישראלית.

השבוע פרסם 'הארץ' ידיעה ולפיה קיימת ירידה בילודה של המגזר החרדי. הכתב, שחר אילן, הסתמך על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, והביא את שיעורי הילודה בביתר עלית ובמודיעין עלית, שתי ערים חרדיות במובהק, בשנים 2001 ו-2006. אילן לא הסתפק בנתוני הלמ"ס, אלא המשיך והעניק להם פרשנות משלו. הוא הסביר שקצבאות הילדים שקוצצו החל מ-2001 הן שהביאו לירידה הגדולה. למען הסר ספק הוא גם צירף טבלה המבהירה כמה כסף קיבלה משפחה עבור 4, 6 ו-10 ילדים בעבר, וכמה כיום, ובאותה שורה, כדי שהנתון יתקשר היטב, כמה ילדים נולדו אז בערים המדוברות, וכמה היום.

נדמה שהכתב, המסקר את המגזר, היה יכול למצוא בקלות הסברים נוספים לירידה: כגון אקדמיזציה מואצת של המגזר (יותר השכלה, פחות ילודה בדרך כלל), או אפילו הסבר בנאלי הרבה יותר ולפיו, נערכו בערים האלה מבצעי אכלוס של זוגות צעירים, מה שהוריד את ממוצע הלידות לבית. אבל אילן, כאמור, החליט ללכת לכיוון אחר. למישהו יש ניחוש למה?

כשהעיתונות מתגייסת/ חני לוז

אחת מהדילמות המרכזיות בתקשורת היא חובת העיתונאי כמבקר השלטון מול סוגיות הנוגעות לביטחון: האם לאמץ את גרסת דוברי כוחות הביטחון, או להתבונן מהצד של מי שנפגע מכוחות צה"ל וטוען לחפותו, למשל.
עיתונות המיינסטרים קבעה: זכויות האדם וזכויות מיעוט קודמות, ואין לאמץ את גרסת הממסד השלטוני-בטחוני כאמת המוחלטת.

אך מה קורה כשמדובר בזכויות אדם של קבוצת אוכלוסייה הנקראת "מתנחלים"? נראה שהגלגל מתהפך: הנורמה העיתונאית היא אימוץ גרסת השלטונות והממסד הבטחוני-פוליטי, תוך התעלמות (במקרה הטוב) או מתקפה (במקרה השכיח) תקשורתית מהאדם הקטן המתמודד מול ממסד כוחני. כך בסוגיית המאחזים, רכישת בתים ביו"ש וכליאת קטינים "פורעי חוק" מקרב "נוער הגבעות".

לאחר שבועיים וחצי של כמעט שתיקה מוחלטת, הביא כתב ההתיישבות של רשת ב' (יום ב'), דני זקן, את סיפור הקטינות הכלואות בנווה-תרצה. אולם מגיש הכל-דיבורים, ירון דקל, התקיף ללא הפסקה את המורה שהתראיינה ודרש ממנה פעם אחר פעם לומר אם היא מצדדת בגרסת הבנות כי בתי המשפט הם "ערכאות גויים". מצוקתן וזכויותיהן אפסו בעיניו לעומת השמירה על "מדינת החוק". כך גם בכתבה ב"ידיעות אחרונות" ביום שני על ארגון "זכויות האדם ביש"ע": נקודת המבט של הכתב משה רונן היתה הטרגדיה של השוטרים האלימים שהורשעו בדין וכעת הם מחוסרי עבודה, תוך כדי אמירות ששוטרים שמפחדים להיקלע לתסבוכת משפטי לא יוכלו לבצע כהלכה פינוי מאחזים ויישובים בעתיד. עבור ערכים מסוימים, כנראה שעיתונות מגוייסת אינה מילה גסה.

חדשות בחדשות / חגית ריטרמן

*ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה קליטה חופשית של ערוצים שיהוו חבילת בסיס, שכדי לצפות בהם לא יהיה צורך בחיבור לשידורי לוויין או כבלים. בינתיים נכללים בחבילה חמישה ערוצים: 1, 2, 10, 33 וערוץ הכנסת. חברי הוועדה ידונו גם בהכללת ערוצים נוספים. צופים המעוניינים בחבילת הבסיס יוכלו לרכוש בתשלום חד-פעמי (ללא דמי מנוי) ממיר שדרכו ייקלטו הערוצים.

*הכנסת אישרה את ביטול הפחתת אגרת הטלוויזיה והרדיו בשנת 2008. אולם אם לא תהיה התקדמות בביצוע הרפורמה ברשות השידור, תופחת האגרה בשנת 2009 בשמונה אחוזים, כלומר: תהיה הפחתה כפולה של האגרה.

*גאולה אבן לא תגיש את מהדורת מבט של הערוץ הראשון עם ינון מגל. שותפתו תהיה מירב מילר. ברשות השידור מקווים כי השניים יצליחו להכניס רוח חדשה ורעננה למהדורה הוותיקה, והם יחליפו את חיים יבין החל מחודש פברואר. אבן תמשיך להגיש את מהדורת 'יומן'.

*עשרות אלפי מאזינים פנו אל רשות השידור בבקשה שלא תסגור את התחנות 'כל המוסיקה' ורשת א', לאחר שנשקלה אפשרות סגירתן מטעמים כלכליים, במסגרת הרפורמה ברשות. מנכ"ל רשות השידור, מוטי שקלאר: "כל המוסיקה, רשת המורשת ורשת א' לא תיסגרנה ולא תאוחדנה לרשת אחת".

*אתר 'וואלה', השייך לעיתון השמאל 'הארץ', פרסם כי העיתון יבטל בקרוב את חלק ב' שלו בשל צמצומים. חלק ב' נחשב דומיננטי, ובין שאר המאמרים הופיע בו גם מאמר המערכת, המייצג את הקו האידיאולוגי של העיתון. המאמרים ישולבו מעתה בחלק א' של העיתון.