בשבע 276: פופ קיטשי עם תבלין מזרחי

באלבום החדש של גד אלבז תמצאו תערובת של פופ חסידי, ישראלי ומזרחי שמצליחה לתפוס את האוזן. האיכויות הקוליות שלו והביטחון בו הוא שר יקפיצו אתכם אל רחבת הריקודים.

מרים הופמן , י' בשבט תשס"ח

גד אלבז/ בין הטיפות

גד אלבז הולך בין הטיפות. זה לא קל, והוא רוצה שתדעו את זה. על העטיפה של חוברת אלבומו החדש הוא מצולם לבוש ז'קט ובנדנה כרוכה עליו, בידו אוחז בציצית, ומבטו כנראה מנסה להבהיר את הריכוז הדרוש לעמידה באתגר. אלבז כבר מזה זמן אינו רק "הבן של בני אלבז", זמר ההמנונים של ש"ס (למרות שאי אפשר לשכוח את הדואט הראשון של האב והבן הקטן, 'לחזור בתשובה'). הוא זמר בזכות עצמו, המסומן במקומות רבים כגרסה עטוית הכיפה להראל מויאלים ושאר ממלאי האולמות של העולם החילוני.

אבל לעומת אלו, אלבז לא צריך שום 'כוכב נולד' כדי להנפיק שוב ושוב להיטים אצל כל מי שקצת פופ קיטשי עם תבלין מזרחי לא מפחיד אותו. יש לו יכולות קוליות שרוב הכוכבנים לרגע יכולים רק לחלום עליהן, והוא שר בביטחון של מי שהיה על במות מגיל צעיר ויודע בדיוק למה הוא מכוון.

באלבום הזה הוא מקפיד לשתף פעולה עם אמנים שונים כמו אלון דה לוקו ושלומי שבת, כנציגי המגזר שאינו חובש כיפה, ועם הפריצה הגדולה של השנה שעברה, עובדיה חממה האחראי על שני לחנים: 'אנא בכוח' המוּכר (אבל בגרסה קצת שונה, כשקולו של אלבז דומיננטי ואינו רק עוד אחד ממניין הזמרים), ו'תפילת הדרך' המרגש לא פחות.

גם את יוסי גרין, המלחין והמעבד המוכר מעבודתו עם גדולי הזמרים של המוזיקה החסידית, ניתן לגלות באלבום, ברצועה 'התנערי'. 'התנערי' זה שיר עם כלי מיתר וקולות רקע דרמטיים שייכנס בכיף לכל אוסף חסידי קלאסי, ומי שישמע את השיר הזה יתקשה להאמין שהוא שכנו של הפיאסטה המתפרצת במקצבים לטיניים א-לה ריקי מרטין.

בין הטיפות ובין העולמות, אלבז מוציא אלבום חמישי שנע בין סכריניות של להקות בנים לסלסול מזרחי וקצב מקפיץ רחבות לשירים חסידיים. הוא לא מתבייש לשיר על 'אבינו מלכנו' ועל ירושלים וסוף הימים, לצד שיר תודה לאמא (גם אתם שמתם לב שרק בזמר המזרחי יש לאנשים הכרת תודה לאמא שלהם?) ושיר אהבה ששמו 'אור'.

אלבז רוצה למלא אצטדיונים, את קיסריה בעיקר, והאלבום הזה מקרב אותו למטרה. זו תערובת פופ חסידי/ישראלי/מזרחי שמצליחה לתפוס את האוזן, לא מתחכמת ולא מתאמצת. שירים מחורזים עם בית ופזמון שבהם כולם יכולים להוציא את הסטיק-לייטים שלהם, לנופף באוויר ולהצטרף בשירה.

שירים מומלצים לשים במערכת בקולי קולות (לא בין שתיים לארבע): 'עולם של ילדים', 'כנראה' , 'התנערי' ו'תפילה לדרך'.

לתגובות חיוביות וביקורת בונה ניתן לכתוב לדוא"ל : thejrhythm@gmail.com