בשבע 278: מכתבים

קוראי העיתון , כ"ד בשבט תשס"ח

במקום שאין גברים (בתגובה למכתב למערכת 'לא על חשבון הבנות', גיליון 277)/ יעל גרוס, אלעזר

קראתי בשבועיים האחרונים בדמעות של הערכה, אהבה וכבוד, את הכתבות על הבנות האמיצות האלו, עליהן ועל משפחתן. ולראשונה מאז הגירוש הנורא  חשתי מעט עידוד שהנה יש תקווה ושמהנוער הנפלא הזה תצא סוף סוף הנהגה ערכית ותורנית לעם ישראל.

צר היה לי לקרוא את התגובות שנכתבו: שאל לבנות ישראל לצאת למלחמות אלו מפאת חילול צניעותן. אני מסכימה כי מלכתחילה אין מקומה של הבת בכיכרות ובגבעות. אך לצערי הרב,  כאשר אין גברים שנלחמים מלחמות אלו למען א"י הקדושה , והם עדיין שותפים לצבא שגירש יהודים,  והרבנים עסוקים במחלוקות ממחלוקות שונות, הבנות נאלצות לצאת ולהילחם את המלחמות. וזו לא הפעם הראשונה בהיסטוריה של העם היהודי שבנות נלחמות תוך ויתור נורא וכואב על צניעותן - אחת הדוגמאות הבולטות ביותר היא אסתר, שבזכות הקרבת תומתה -  ניצל העם היהודי משמד.

לא לדלת המסתובבת (בתגובה לידיעה 'לשפוט את רוצחי בנינו בישראל, גיליון 277)/ ציפי לידר, ירושלים

ראוי לשפוט את המחבלים שרצחו את וד רויבן ואחיקם עמיחי הי"ד בישראל. זאת לא רק בגלל כבוד הקורבנות והמדינה, אלא גם בגלל המדיניות הידועה של הדלת המסתובבת המאפיינת את הרשות הפלשתינית.

אחריותה של ממשלת ישראל היא להביא את המחבלים למשפט כאן, כדי שישאו בעונשם המלא. בכל גם יתחזק אלמנט ההרתעה מפני פיגועים נוספים.

למי מותר להתהדר בדרגתו/ אדוה נוה, שערי תקוה

לאחר פרסום מכתב המ"פים, יצאו קצינים שונים במכתב נגדי התוקף את  השימוש בדרגות צבאיות למטרות פוליטיות ומתריע מפני הסכנה של הפיכתו של הצבא לפוליטי.

אכן יש צדק רב בדברי הקצינים. אך השאלה היא מדוע התעוררו רק עכשיו?  הרי זכור לכול מכתב הקצינים המפורסם כנגד מלחמת לבנון. גם 'התנועה לשלום וביטחון', שחבריה הם בדרגות אל"מ ומעלה, הפועלים מזה שנים לאכיפת מדיניות  שמאל על ממשלות ישראל, נחשבת לאחת מן היוקרתיות ביותר במערכת  המדינית  והמשפטית הישראלית.  ממשלות ישראל, ואפילו המערכת המשפטית, השתמשו בחוות הדעת של המועצה לשלום  וביטחון בנושאים הנושקים לשאלות מדיניות טהורות כמו קביעת תוואי הגדר ומיקום ישובים ביו"ש.

אז פתאום אסור להשתמש בדרגות צבאיות למטרות פוליטיות? האם זה מפני שיש  סכנה שאולמרט ייפול וחזון גירוש המתנחלים לא יתגשם חס וחלילה. 

לחזור לשטח/ אבי בר כוכב, נתניה

מפלגות הימין אינן עובדות ארבע שנים בכדי להגדיל את כוחן בכנסת, למעט ש"ס.

מפלגות הימין ירדו בערכן האלקטוראלי כמעט מדי בחירות במחצית מערכן.

הירידה נובעת מאי פתיחת סניפים בכל הארץ וחוסר קשר עם הבוחר הדתי לאומי, או הציוני בארץ.

הרס גוש קטיף נבע מחוסר כוח פוליטי בכנסת, דבר שהוא בעוכרי המתיישבים החלוצים בחבל.

מפלגות הימין אינן יכולות להסתמך על בחירה אוטומטית של הציבור הדתי לאומי כמובן מאליו, דבר שלא קורה במציאות, ללא עבודה דרך הסניפים.

מסקנה: חובה על מפלגות הימין לרדת לעם משך ארבע שנים וכך למנוע את הרס ההתיישבות, ויפה שעה אחת קודם.

העם עם קדימה?/ משה בודק, חיפה

השבוע פורסם כי אולמרט מרגיע את צאן מרעיתו בהכריזו: "חברים, תירגעו, קדימה תהיה בשלטון עוד הרבה שנים".
על מנת לאשש הבטחה זו, משגרים מקורביו אזהרה בלשון בוטה ומאיימת: "מורדים בקדימה ייענשו".

אולמרט וחבורתו סומכים כנראה על זכרונו הקצר של הציבור. ראשית, 'קדימה' לידתה בחטא. חלק מחברי הכנסת שלה הנם גנבי קולות של מצביעי הליכוד. חלק אחר ערק ממפלגת העבודה, ואחרים סתם אופורטוניסטים.

בבחירות הצביעו רק 64% מבעלי זכות הבחירה, ומאלה פחות מרבע הצביעו עבור קדימה. צא וראה איזה אחוז מהעם ותושבי המדינה תומך בתנועה זה.

איני זוכר בתולדות המדינה, מפלגה המייצגת מיעוט בעם ומתיימרת להנהיגו עוד שנים רבות, לאחר כישלונות כה רבים.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות

1. חידוש לסובלים מחום: מזגן אישי.
צינת הפרט.

2. אולמרט: ברכות לזוג הטניסאים על הישגם.
רוה"מ מעריץ העברת כדור מהירה למגרש היריב.