בשבע 278: מיקרוסקופ

עפרה לקס, חגית ריטרמן, ישראל מידד, חני לוז , כ"ד בשבט תשס"ח

העיקר שבת"א אין שביתה/ עפרה לקס

כבר שבוע וחצי עסוקים אמצעי התקשורת בפסטיבל וינוגרד. מי יתפטר, מי נפגש עם ההורים השכולים ומה הם גבולות המחאה. נושאים אחרים כמעט ולא דווחו, למרות שהאירועים לא מחכים. בימים אלה, למשל, משלימים עובדי מינהל מקרקעי ישראל שבועיים של עיצומים, שמשמעותם שיתוק כמעט טוטאלי של משק הנדל"ן הישראלי ועוגמת נפש לאלפי משפחות בישראל.

לכמה אנשים הדבר נוגע? בשנה האזרחית החולפת נחתמו 93 אלף עסקאות של רכישת נדל"ן, מדווחים מאיגוד הקבלנים. חלק גדול מהן בוצעו על קרקעות מינהל. עוד אומרים באיגוד כי כל עסקה לרכישת קרקע מנהל, הבקשות למשכנתאות וגם מכירת או רכישת דירה שנבנתה על קרקע מנהל, מוקפאות כרגע. גם מי שמבקש לסגור מרפסת ייאלץ להמתין.

ואם השביתה משפיעה על כל כך הרבה אנשים, מדוע אתם לא יודעים על כך?

משה אביסרור, יו"ר ארגון קבלני באר שבע והדרום מספק תשובה אפשרית. לדבריו, באזור המרכז יש יותר קרקעות פרטיות, ובבאר שבע והדרום, יותר קרקעות מינהל. הנה כך קיבלתם עוד חיזוק להשערה שהתקשורת מדווחת בעיקר על מדינת תל אביב.

הביטוח הלאומי והכיבוש/ חגית ריטרמן

דב גילהר מגיש בחדשות ערוץ 10 פינה על הביורוקרטיה. ביום שני השבוע הוא סיקר את אומללותם של ערביי מזרח ירושלים העומדים בתור לביטוח לאומי משלוש לפנות בוקר. מי שמגיע בשעות הפתיחה לא מספיק להיכנס, כי תור מקבלי הקצבאות ארוך. מה הבנתם? שרבים מערביי מזרח ירושלים נזקקים לדמי הביטוח הלאומי? טעות.

כדי שנגיע למסקנה הרצויה, נערכה הכתבה כך ששתי תמונות יופיעו בה לסירוגין: פעם הערבים העומדים בחושך, בקור, ליד הסניף במזרח ירושלים, ופעם הסניף השלֵו במערב ירושלים, שאף יהודי לא מחכה לידו. העיתונאי גם בחר לשלב הסבר מפי אחת מהם: "זה רק בגלל שאנחנו ערבים עושים לנו את זה".

גילהר די גער בביטוח הלאומי שפותח את הסניף מעט שעות. אך האם באמת שעות הפתיחה של הביטוח הלאומי אצל היהודים רבות משעות הפתיחה אצל הערבים, או שפשוט הערבים מסתייעים בביטוח הלאומי יותר? בדקתי. מסתבר שהסניף במזרח ירושלים פתוח 21 שעות בשבוע, הסניף במערב ירושלים פתוח רק 15.5 שעות בשבוע.

אבל עזבו, אנחנו מוכרחים להרגיש עַם רע ודורס, אז אלה המילים בהן הסתיימה הכתבה: "רוצים כיבוש? לפחות תנו לנכבשים לישון בלילה". ידידיי, הניחו את התנ"ך בצד, שִכחו את ההיסטוריה: לפי ערוץ 10, עיר הבירה שלנו היא בעצם שטח כבוש. 

שווים פחות/ ישראל מידד
 
ללשכת ראש הממשלה יש בעיה. אחד מכלי תקשורת הגדולים לא מסמפט את אולמרט, לא מגבה אותו, לא נכנע בפניו, אלא אדרבה, די מציק לו.  אז מה עושים?  מתעלמים ממנו, מנסים לא לתת לו שירותים כמו ליתר כלי התקשורת (הודעות והזמנות) ומכנים אותו "עלון מפלגתי גרידא שהתחפש למוצר תקשורתי, רק שיהיה אפשר לעקוף בדרך מתוחכמת את כללי המימון הפוליטי המקובלים", כפי שכתב ינקי גלנטי, יועצו הפוליטי של ראש הממשלה על פי 'הארץ', השבוע.

אחרי פניות של עורכי דין, היומון 'ישראל היום' שוב מוצא את עצמו ואת כתביו במעמד יחסית שווה לעיתונים ולעיתונאים האחרים. אמנם יחסית, כי בכל זאת, מי יכול להשתוות לאחד כמו נחום ברנע למשל, אשר לאחר זכייתו ב'פרס ישראל' ככל הנראה קנה לעצמו מעמד של 'כתב חצר'.  אצל ברנע, יש לשער, זה לא עניין מפלגתי כלל, אלא עניין השקפתי.

להחתים את המראיין/ חני לוז

שבת, בעוד רוב קוראי עיתון זה מסבים לסעודת השבת באווירה של קדושה, עם ניחוחות מהמאכלים המהבילים שעל הפלטה, עמלים כמה מאחינו בני ישראל על הגשת מהדורת חדשות שבועית.

בערוץ הראשון משדרים את 'יומן' בהגשתה של גאולה אבן, ובערוץ השני מגיש 'החזק' (יאיר לפיד) את 'אולפן ששי'.
אחת הבעיות בתוכניות אלו היא השתתפותם של שומרי שבת, שאמנם מצולמים מראש, אך שותפים לחילול שבת. שילוב תכנים עם שומרי שבת הוא לא פחות מאשר כפייה חילונית. בשבת שעברה שולב הרב שמואל אליהו, רבה של צפת, בכתבה של כתב חובש כיפה. גם הרב דניאל שילה, רב היישוב קדומים שולב ללא ידיעתו בכתבה מגמתית נגד המאחזים ששודרה בליל שבת וארא. בחודש האחרון ניצפו גם חברים ובני משפחה כשהם מתראיינים לאחר רצח אחיקם עמיחי ודוד רובין הי"ד ביום ששי, ואנשי ישיבת 'מקור חיים' בכפר עציון שהתראיינו לאחר הפיגוע ביום חמישי שעבר.

על אף הודעותיהם של רשות השידור והרשות השנייה לאחר בג"ץ 'מצפה כרמים', כי הם ידאגו ליידע מרואיינים ומשתתפים מראש על כך שהתוכנית מיועדת לשבת, לא נעשים כך הדברים בפועל. כל מתראיין שאכפת לו, חייב איפוא, להחתים מראש את הצוות שהראיון לא ישודר בשבת.

תגובת מנכ"ל רשות השידור לא התקבלה עד מועד סגירת הגיליון.

חדשות בחדשות / חגית ריטרמן

* תוכנית טלוויזיה חדשה לשהרה בלאו ואורי אורבך ב'רשת', זכיינית ערוץ 2: השניים יגישו תוכנית יהדות שתבחן את האקטואליה דרך נקודת התצפית של המוסר היהודי. ב'מדינת הלכה' (שם זמני), שתשודר במשך 50 דקות, יועלו שאלות כמו כשרותו של הספין, חילופי שבויים ועוד, ותהיה גם פינת שו"תים.      

* שלמה בן-צבי, הבעלים של חברת התקשורת 'הירשמדיה', הודיע לעובדים כי הוא שוקל לסגור את 'הצופה'. לפני כמה חודשים פרסמנו כאן כי גורמים בעיתון הוותיק חוששים שרכישת 'הצופה' היא בעצם צעד לקראת סגירתו. העיתון שונה דרמטית והפך למוסף של 'מקור ראשון', ועכשיו כאמור הוא עלול לא לראות אור יותר. 

* ועדת הכלכלה אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לפיה תינתן חבילת בסיס טלוויזיונית שבה ייכללו חמישה ערוצים: 1, 2, 10, 33 וערוץ הכנסת – 99.  ערוצים נוספים שהוצע כי יתווספו לחבילה לא יינתנו. חברות הכבלים והלוויין 'יס' ו'הוט' הפעילו לחצים כדי שלא לאבד לקוחות, והצליחו. כדי לצפות בחבילת הבסיס ירכשו המעוניינים ממיר שמחירו 400 שקלים.

* עיתון 'הארץ' חשף כי מנהל קול ישראל בערבית, אדמונד סחייק, ביקש מהעורכים הכפופים לו להמעיט בשימוש במילה מחבלים ("מוח'ריבין") כדי לא להבריח את קהל מאזיניו. זאת כדי להתחרות עם רדיו א-שאמס, רדיו אזורי בישראל שפופולארי בקרב הערבים בארץ ובמדינות ערב השכנות. סחייק הכחיש.