בשבע 280: מכתבים

קוראי העיתון , ח' באדר תשס"ח

הימניות של ש"ס (בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 279)/ יעקב כהן, בית אל

כמי שלמד בישיבות חרדיות המשתייכות לתנועת ש"ס, ברצוני לקבוע - ש"ס מעולם לא היתה מפלגת ימין.

רוצים הוכחות? בנאומו לבני הישיבה בה למדתי, כששאלתיו על ההתנחלויות לפני הבחירות ב96', ענה לי אריה דרעי: "לא אמרתי להם לגור שם"!

כשהתארחתי אצל חבר בירושלים פגשתי בבית הכנסת את ח"כ שלמה בניזרי ושאלתיו על שמירת הארץ.  "בגלל מתלהמים כמוהם העם חוטף מלחמות! עם ישראל הוא לא עם של מלחמות"!, אמר.

אלי ישי, כשנשאל בעניין הגדר שממררת את חיי צפון ירושלים, השיב: "התושבים צריכים להבין כי חיי העיר חושבים יותר מחוסר נוחות של 100 משפחות"; ולגבי יישובי יו"ש- "עוד לא התעוררתם מחלום השווא של ארץ ישראל השלמה"?!

עם דעות כאלה לא ברור לי איך הרב מישאל לוי מזכיר את דברי הרב צבי יהודה יחד עם הרב עובדיה, כשזה נלחם על פינוי ימית, וזה כרב ראשי תמך בעקירת ימית.

מותר להתפלל בבי"ס החילוניים (בתגובה ל'תפילה? לא בבית ספרנו', גיליון279)/ ד"ר יצחק קליין, ראש "המרכז המדיני לישראל"

הנחיית משרד החינוך לאפשר תפילה לתלמידים בבתי ספר ממלכתיים, נותנת בידי הנהלת בית הספר הסמכות לקבוע כי לא יתנהלו תפילות במתחם אלא מחוצה לו בלבד.  ההנחיה בעייתית מבחינה טכנית: מי משגיח על בני הנוער בזמן שיוצאים מבית הספר?  האם סביר להניח כי פעילות בית הספר כולו תושבת, כקביעת ההנחיה, עד שיחזרו?

אך לא בזה העניין. אין למשרד החינוך הסמכות לקבוע כי חופש הדת, המעוגן בחוק יסוד, אינו חל בבתי הספר שלו.  אנו סבורים כי ההנחיה לא תעמוד במבחן בג"ץ.

לפני כשלושה שבועות שלח בא כוח "המרכז המדיני לישראל," עו"ד יצחק בם, מכתב למנהל בית הספר 'אוהל שם' ברמת גן  המבהיר את הסוגיה המשפטית ודורש ממנו להפסיק להפריע לתפילות בבית ספרו.  בעקבות פרסום הנחיית משרד החינוך—הקיימת עד עתה רק בעל-פה, הורה המנהל לתלמידיו לא להתפלל בבית הספר אלא מחוצה לו.  על פי הצעתנו התלמידים דרשו ממנו הוראה כתובה בנידון.

עד היום ההוראה הכתובה טרם הופיעה, ותפילת המנחה מתנהלת כסדרה בבית הספר 'אוהל שם' מדי יום, ללא הפרעה.

על מה החגיגה?/ חיים יואבי רבינוביץ, תל אביב

מאה מיליון ₪ הקציבה הממשל לחגיגות ה- 60 למדינת ישראל.

בעוד כחודש יחגוג עם ישראל את חג הפורים, ללא תקציב כלשהו; בעוד כחודשיים יחגוג העם היהודי את חג הפסח, ללא תקציב ממשלתי, אפילו לא של אגורה אחת.

את יום העצמאות ה-60 למדינת ישראל יחגוג באמת רק אותו חלק בעם, שהמדינה היהודית אכן יקרה לליבו. חוגגים אלה לא זקוקים לתקציב כלל, השמחה אצלם היא ספונטאנית.

כן, זה אותו חלק בעם, שמיוצג היטב ביחידות הלוחמות בצה"ל, במפעלי העזרה לזולת, במסעי הקניות בשדרות, בסיוע לחלשים ולעיירות הפיתוח, בפעולות התנדבות וכו'. כן, זהו אותו חלק בעם, שמושיט מדי יום, את ידו, כדי לתת ולא כדי לקחת.

אם לממשלת אולמרט ורוחמה אברהם, יש עוד חשק לחגוג, בעזרת מאה מיליון ₪, אז עלינו לתת להם מנה אחת אפיים.   

אני מציע, איפוא, שתקציב החגיגות יועבר כולו לתמיכה בתושבי שדרות.  

פייגלינים, חיזרו הביתה (בתגובה למכתב 'יש אלטרנטיבה', גיליון 279)/ שמואל בר-עמי, רמת גן

ברצוני להגיב למכתבו של יוסף מנטינבנד.

האם אני חושב שמשה פייגלין מתאים להיות ראש ממשלה אלף מונים יותר מאולמרט, ברק וגם נתניהו? בהחלט, אין בכלל שאלה.

האם אני סומך על בנימין נתניהו שירצה ויוכל להגן על ארץ ישראל? לגמרי לא.

אבל עם כל זאת, ברצוני לשאול את חברינו ב'מנהיגות יהודית': עם יד על הלב, האם אחרי כל השנים וכל המאמצים שלכם, מישהו בציבור מחשיב אתכם כליכודניקים? חד משמעית: לא. מחשיבים אתכם כ"מפלגה בתוך מפלגה", שחדרה אל הליכוד כדי לבצע מה שנקרא בעולם העסקים השתלטות עויינת.

נניח שיקרה הבלתי יאומן ותצליחו לבחור את משה פייגלין להיות יו"ר הלכוד. האם התוצאה תהיה שהוא גם יבחר לראש ממשלת ישראל? לצערי, התוצאה פשוט תהיה שהליכוד יתפרק לרסיסים, והשמאל ילקט חלק גדול מהם במפלגה תואמת קדימה. האם זה מה שאתם רוצים?

חברינו ב"מנהיגות יהודית"- הגיע הזמן שתחזרו הביתה, אל "האיחוד הלאומי" שהוא הבית האחד והיחיד של "הכתומים". בית קטן, לפעמים מסוכסך ומעורער, אבל זה כל מה שיש לנו.

ההפקרה נמשכת/ יורם שיאון, ירושלים

ברצוני להביא לידיעת השר לביטחון פנים דיכטר וחבריו בממשלה, כי לא רק תושבי שדרות חשים עצמם מופקרים, אלא רבים כמותם בכל רחבי מדינת ישראל, כולל ירושלים.

העדר התגובה ההולמת על ההפגזות הנפשעות של החמאס יביא אותם גם לבית-לחם ולחיזמה, ונראה אז כיצד יגיב צה"ל על הפגזת משרדי הממשלה והכנסת.

אין ולא היה כדוגמתו בעולם, שמדינה המופגזת על ידי שכנתה, לא תגיב במלוא החומרה. זהו זלזול משווע בחיי האזרחים, ואין זכות קיום לממשלה שכזו.

מחובתו של ראש ממשלת ישראל להודיע קבל עם ועולם, שאם לא תופסקנה ההפגזות הזדוניות, אנו נפנה את תושבי רצועת עזה מיושביה, כדי להשיב את הביטחון והשלווה לתושבי שדרות וסביבותיה.