בשבע 281: איך אומרים אחריות בעברית

משתתפי כנס ירושלים החמישי דנו השבוע במציאות האזרחית והפוליטית אחרי דו"ח ועדת וינוגרד.

רבקי גולדפינגר , ט"ז באדר תשס"ח

השבוע נערך בבירת ישראל 'כנס ירושלים', המקבילה הלאומית לכנס הרצלייה. הכנס, המתקיים זו השנה החמישית, התנהל תחת הכותרת: "ועדת וינוגרד: אתיקה ואחריות בפוליטיקה הישראלית". הוא עסק בנושאים ביטחוניים, מדיניים ופוליטיים אשר להם השלכות על המציאות הישראלית והבינלאומית.


עוזי דיין, יו"ר 'תפנית', הציע דרך מיוחדת לבחינת איכותו של מנהיג: "מנהיגים בישראל אוהבים להצטלם עם כבשים. כדאי לשים לב טוב כשרואים מנהיגים הסוחבים על כתפיהם כבש. אחת מהשתיים: או שהכבש באמת צמא, או שזה שסוחב את הכבש רעב. ואלו בהחלט שני דברים שונים לגמרי"
"אם יש החמצה גדולה במדינת ישראל בחודשים האחרונים, הרי היא כמובן דו"ח ועדת וינוגרד", קבע נחרצות ח"כ גלעד ארדן שנאם בכנס. ארדן, יו"ר השדולה למען ירושלים, הסביר את אכזבתו הרבה מהדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד: "בשנים האחרונות, מעמדן של הכנסת, הממשלה והמנהיגות במדינת ישראל הגיע לשפל חסר תקדים. נוצר שבר עמוק ביחסו של הציבור למנהיגיו, והייתה הזדמנות נדירה לוועדה מכובדת, שהיו חברים בה אנשים ראויים, להחזיר את אמון הציבור במערכות המדינה. לוועדה הייתה אפשרות להראות, קבל עם ועדה, שמי שאינו עומד בכללים מסוימים של מוסר ואתיקה ישא באחריות וישלם מחיר אישי על כישלונותיו. לצערי הרב, ועדת וינוגרד החמיצה את כל ההזדמנויות שניתנו לה לעשות את התיקון המתבקש.

"הוועדה קמה באונס ובחטא", המשיך ח"כ ארדן. "ראש הממשלה התנגד מלכתחילה להקמת ועדת חקירה, ולאחר שהבין שקיימת דרישה פוליטית, הוא יזם את הקמתה של ועדה ממשלתית, המורכבת למעשה על-ידי הממשלה והעומד בראשה.
"בתחילת דרכה, ניסה ראש הממשלה למנות מספר חברים בוועדה, שנפסלו בגלל ניגודי אינטרסים וזיקה אישית. מכאן אנו למדים שראש הממשלה סקר היטב-היטב את המועמדים לפני שמינה אותם כחברי הוועדה".

ח"כ גלעד ארדן התקומם על כך שבדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד אין התייחסות לעומק בנושאים שבדו"ח הביניים הם התחייבו לבדוק אותם. "אני חושב שהשיא של כל השיאים היה בהתייחסות הוועדה ל-96 השעות האחרונות של המלחמה. למרות שהוועדה כינתה את החלטת ראש הממשלה לצאת למבצע 'החלטה כמעט מתחייבת', אני טוען שראש הממשלה לא קיבל החלטה זו משיקולים נקיים בלבד".

לדעתו של ח"כ גלעד ארדן, כישלון המלחמה היה ידוע מראש. "מנהיגות ששמה בראש ובראשונה את מה שיגידו ראשי מדינות העולם, את השיקולים הקואליציוניים ואת מה שייאמר באמצעי התקשורת, תוביל לכישלון ידוע מראש. לצערי, השבר האמיתי של מלחמת לבנון השנייה הוא בכך שלא נעשה תיקון בסופה".

נאיביים ואופטימיים

מעט יותר אופטימי היה רב-סרן (מיל') יקיר שגב, מוביל תנועת המחאה של חיילי המילואים במלחמת לבנון השנייה, אשר העיד על עצמו שהוא "נאיבי במידה רבה, אבל עדיין אופטימי".

שגב, מנכ"ל עמותת 'הרוח החדשה', קטוע יד מגיל שלוש בעקבות תאונת דרכים, התעקש בגיוסו לצבא לשרת ביחידה קרבית, והיה קצין מודיעין של סיירת אגוז, מאוחר יותר גם מפקד צוות בסיירת. במלחמת לבנון השנייה פיקד שגב על פלוגת מילואים של גולני, ולאחר המלחמה הצטרף למחאת חיילי המילואים שקראו להתפטרות אולמרט, פרץ וחלוץ.

הוא הסביר את הצטרפותו למחאה כתוצאה ישירה של משבר אמון גדול. "יש הסבורים כי תנועת המחאה קמה רק כדי שהאחראים לכישלון ישלמו את המחיר. אך לפחות עבורי", הצהיר שגב, "זה היה שונה. אני לא ניגשתי למחאה מתוך כעס, לא מתוך רגשי נקם, ולא מתוך רצון לראות מישהו משלם את המחיר. ניגשתי למחאה בעיניים פקוחות, כיוון שהדבר החזק ביותר שחווינו במלחמה האחרונה היה משבר אמון גדול. החוזה החברתי הופר פעמיים במלחמה, בשני מישורים: הצבאי והמנהיגותי.

"במישור הצבאי – החוזה הלא כתוב שבין החיילים למפקדיהם הופר במידה רבה. האמון שבלעדיו אין מנצחים במלחמות היה חסר, ולכן היה חשוב לי כל כך לפעול לתיקון ולשידוד המערכות. החוזה השני שהופר היה בין האזרחים לבין המנהיגות הנבחרת. כשמנהיגות אינה רצויה, היא חייבת לחזור אל העם ולבקש את אישורו מחדש. זו דמוקרטיה. הדמוקרטיה היא בכיכר העיר, ולא רק במסדרונות הכנסת ובמשרדי הממשלה.

"שנה וחצי אחרי, ואנחנו עדיין מתמידים במחאה, כדי שדו"ח וינוגרד לא יעבור רק באוושה קלה של חוסר נוחות עם מעט כותרות בעיתונים היומיים ואחר כך כולנו נמשיך בעניינינו", ציין יקיר שגב.

ישראל הראל, ראש 'המכון לאסטרטגיה ציונית', התייחס בדבריו למחאת חיילי המילואים. "אנשים חמים, טהורים וטובים כמו יקיר שגב ואחרים דורשים, ובצדק, שמנהיגינו ייטלו אחריות על מעשיהם. זה מבחן קיומי של ממש עבור מדינת ישראל".

הראל, אשר היה בעברו מזכ"ל ויו"ר מועצת יש"ע, התוודה מעל במת הכנס: "אני חושב שאהוד אולמרט לא היה ראוי מלכתחילה להיות ראש ממשלת ישראל, בשל אישיותו. אך אפתיע ואומר שהחלטתו ליציאה למלחמת לבנון הייתה מעשה נכון ונבעה מניסיון לשבירת הקונספציה של הדפנסיבה הישראלית. אולמרט רצה להפסיק את שרשרת הכישלונות שהיו עד כה, והאינסטינקט הבסיסי שלו היה נכון. אלא שמשם והלאה הוא לא קיבל את ההחלטות הנכונות".

האופוזיציה נרדמת

"כשדן חלוץ התמנה לרמטכ"ל, הוא טען שכדי להיות רועה טוב אין צורך להיות לפני כן כבשה", נזכר האלוף (מיל') ויו"ר תנועת 'תפנית', עוזי דיין. "חלוץ אכן צדק, באמת אין צורך להיות לשם כך כבשה, אבל בשביל להיות רועה, יש בהחלט צורך להבין בכבשים.

"שאלת הרועה והכבשים היא שאלה רגישה אצלנו", המשיך דיין. "כבר משה רבנו, אשר נבחר להנהיג את עם ישראל, נקשר לסיפור עם שה. רועה חייב להבין בכבשים. רמטכ"ל, שר בטחון וראש ממשלה בישראל צריכים להבין בביטחון ולהתייחס לכך בחרדת קודש".

 בהמשך הציע דיין דרך מיוחדת לבחינת איכותו של מנהיג. "מנהיגים בישראל אוהבים להצטלם עם כבשים. כדאי לשים לב טוב כשרואים מנהיגים הסוחבים על כתפיהם כבש. אחת מהשתיים: או שהכבש באמת צמא, או שזה שסוחב את הכבש רעב. ואלו בהחלט שני דברים שונים לגמרי".

כשהקהל באולם הריע לדבריו, המשיך דיין: "לציבור הישראלי יש אינטרס שהפוליטיקה שלו תתנהל עם אתיקה ובנשיאת אחריות. והדרך היחידה היא לנהל מאבק ערכי-ציבורי זה בתוך המגרש הפוליטי. לא ניתן להכריע מאבק שכזה, אלא במגרש הפוליטי".

תמימות דעים בין כל משתתפי המושב הייתה לגבי האחריות הציבורית המוטלת על כל אחד מאזרחי המדינה להמשיך להעלות לסדר היום הציבורי את הדרישה לתיקון. "אנחנו, האזרחים, לא ניתן לזה לחלוף", ציין בנחישות יקיר שגב, מראשי המחאה. "בכל מקום אנו נזכיר לראש הממשלה, לשלוחיו, לנציגיו ולעצמנו שנפל דבר במדינת ישראל, ושבאחריותנו להביא לתיקון המצב".

ועוזי דיין הוסיף, באמירה חד-משמעית: "מי שלא הצליח לנצח את החמאס ואת החיזבאללה, הצליח לנצח את וינוגרד. אבל הוא לא הצליח להיפטר מהסיפור הזה. זה נשאר מרחף מעליו, וימשיך להציק לו במגרש הפוליטי".

"אנו חיים במדינה בה המערכת הפוליטית היא מערכת חלשה ביותר", תקף יקיר שגב דווקא את האופוזיציה במדינת ישראל. "לא יכול להיות ששנה וחצי מאז המלחמה ההיא, ועדיין לא נעשה דבר. אפילו לא הוצעה אלטרנטיבה. אופוזיציה אמורה לעשות מהפכים פוליטיים, להילחם, לשנות, ליזום ולהציג אלטרנטיבה".

"להיטיב לא ידעו"

הרב ד"ר נחום רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר מעלה אדומים, בחן את רמת ההנהגה במדינה והסתמך בדבריו על הנביא ירמיהו: "חכמים המה להרע ולהיטיב לא ידעו" (ירמיהו ד'). "אומר הנביא ירמיהו, לא מספיק שהמנהיג מתכוון לטובה ורוצה לעשות את מה שהוטל עליו על הצד הטוב ביותר, אלא עליו לדעת כיצד יוכל להשיג את טובת הציבור. וכשהוא אינו יודע להיטיב, עליו להבין שאין מקומו בהנהגה".

והרב רבינוביץ' חידד את דבריו: "יש פתגם אנגלי האומר 'הדרך לגיהינום רצופה כוונות טובות'. דו"ח וינוגרד חשף בפנינו כי 'ולהיטיב לא ידעו', והגיע הזמן לדרוש מכל מנהיגי המדינה לא רק כוונות טובות, אלא גם מעשים טובים. הבעיה כיום בהנהגה היא חוסר יכולת וחוסר הבנת המצב, ועל כך צריך לשים את הדגש. אך ורק  מנהיגים שיודעים להיטיב ראויים לעמוד בראש הנהגת העם".