בשבע 281: לפרק את מפרקי המאחזים

חוקר מטעם רשם העמותות ממליץ לפרק את העמותה של תנועת 'שלום עכשיו', לאחר שמצא שעל פי מטרותיה הרשמיות אמורה העמותה בכלל לעסוק בפעילות חינוכית.

עפרה לקס , ט"ז באדר תשס"ח

להגיד שלום ל'שלום עכשיו' – זה חלומם של פעילי ימין ומתיישבים רבים, שהארגון השמאלני הזה גרם ועדיין גורם להם קשיים כבר שנים. זה הארגון שברא את עקירת עמונה, ושרודף אחרי המאחזים. זה הארגון שעוקב אחרי גדילת היישובים ביו"ש ומערער על כל רכישת בית במזרח ירושלים או בחברון. 'שלום עכשיו' מרבה לפעול גם במישורים הסברתיים ותודעתיים, ועושה שירות רע מאוד למתיישבים ולארץ ישראל הגדולה.


מהדו"ח שהגיש רו"ח גבריאל איזק, שנשלח על-ידי רשם העמותות, עולה שהפעילות ה"חינוכית" של 'ש.ע.ל – מפעלים חינוכיים' (כלומר 'שלום עכשיו') כוללת גם דברים לא חינוכיים כמו קיום הפגנות, מאבק משפטי לעקירת מאחזים ומעקב שטחים בעלות גבוהה: שכרו של רכז הפרויקט, למשל: 209 אלף ש"ח בשנה. מבדיקת ניירות העמותה אף עולה כי השקיעה בשנת 2005 כ-800 אלף שקלים בתצלומי אוויר של יש"ע!
לפני מספר חודשים החלו לחקור את התנהלות 'שלום עכשיו' ברשם העמותות, ושללו ממנה את אישור הניהול התקין. במקביל נתגלה שזהו "מותג תקשורתי בלבד", כלשונו של עו"ד צלי רשף, ממקימי העמותה. עכשיו נותר לדון בהשלכות ולצפות להתפתחויות.

אין שלום עכשיו

אריה קינג, פעיל בנושא יישוב מזרח ירושלים, נתקל פעמים רבות במשך פעילותו בפעילי שמאל ובהם 'שלום עכשיו'. "מזה תקופה שמנו לב שהפעילות של 'שלום עכשיו' נעשית תוך כדי פעולות בלתי חוקיות", הוא אומר. "הם פורצים לשטחים פרטיים, וכובלים את עצמם לטרקטורים שאינם שייכים להם. הם חתכו מנעול של היישוב מיגרון בקאטר, ולפני שלוש שנים גם גנבו ממיגרון מכולה והעבירו אותה לתל-אביב".

קינג ממשיך ומספר על ארגון אחר בשם 'הארגון למניעת הרס הבתים', שכבר שנתיים מקיים קייטנה לבנייה בלתי חוקית בבירה. הם מפרסמים במודעות ובעיתונים את דבר הפעילות הבלתי חוקית, ודבר לא נעשה עם המידע הזה.

עד היום אומנם הוגשו במשטרה מעט תלונות נגד הפעולות האלה (נגד גניבת המכולה, למשל, הגישה החברה לפיתוח בנימין תלונה למשטרה), אבל קינג החליט להעביר הילוך. הוא הגיש תלונות על התפרעויות פעילים, וגם החליט לבצע מעקב אחר התבטאויות אנשי העמותה. אנשי ימין נוהגים להניף יד מבטלת, או מקמטים מצח נזעם מול אמירה שקרית של אנשי שמאל. קינג החליט להחזיר מלחמה שערה.

לדבריו, לפני למעלה מארבע שנים פורסם באתר התנועה מאמר ובו דברים שקריים אודותיו ואודות משפחתו של ארווין מוסקוביץ'. "התגלגלנו עם אנשי 'שלום עכשיו' במכתבים. ביקשנו שיסירו את הפרסום, והם סירבו. לחלק מהמכתבים הם השיבו ולאחרים לא, עד שהחלטנו להגיש נגדם תביעת דיבה".

קינג ניגש לבית-משפט השלום בירושלים, והגיש תביעת דיבה נגד 'שלום עכשיו'. הנתבעים לא הגיבו על המכתבים שנשלחו אליהם בזה אחר זה. לאחר ארבעה חודשים של שתיקה, פסקה השופטת שעל התנועה לשלם את מלוא הסכום: מעל חמישים אלף שקלים.

גם מהפסיקה הזאת התעלמה העמותה, וקינג הלך להוצאה לפועל כדי שהכסף ייגבה. "כשהגענו לשם, אמרו לנו שאין דבר כזה 'שלום עכשיו'". קינג המופתע התחקה אחר הבעלים של האתר 'שלום עכשיו', והגיע ל'ש.ע.ל מפעלים חינוכיים' – עמותה רשומה למטרות חינוך אשר שְמה מופיע בדרך כלל עם 'שלום עכשיו' בכל העתירות המשפטיות של התנועה.

"לאחר שגילינו את זה, הייתה לי אפשרות לתבוע מחדש את 'ש.ע.ל' או לסדר את הדברים כך שאנשי התנועה יכתבו בעצמם שהם לא קיימים", מספר קינג. וכך היה. כתב התביעה תוקן ל'שלום עכשיו – ש.ע.ל מפעלים חינוכיים'. בתגובה כתב עו"ד צלי רשף, ממייסדי העמותה: "שלום עכשיו היא מותג ציבורי-תקשורתי. היא אינה ישות משפטית, ומעולם לא התאגדה כגוף משפטי. משכך, לא ניתן היה לכתחילה להגיש נגד 'שלום עכשיו' את התביעה דנן, ודינה להידחות על הסף". רשף המשיך וכתב כי גם לא קיים גוף שנקרא 'שלום עכשיו – ש.ע.ל מפעלים חינוכיים'. רשף ניסה להבהיר לבית-המשפט כי 'ש.ע.ל' היא גוף נפרד מ'שלום עכשיו', ולכן, אם רוצים לתקן את כתב התביעה ולתבוע את 'ש.ע.ל', יש להתחיל את הליכי התביעה מההתחלה.

הפירוש הרחב של ההצהרה הזו של רשף, מסביר קינג, היא ש'שלום עכשיו – ש.ע.ל מפעלים חינוכיים' היא גוף שאינו יכול לעתור לבג"ץ, ולכן אינו יכול לנהל תיקים משפטיים. קינג עצמו הגיש עתירה לבג"ץ כדי שיימחק שמה של התנועה מכל העתירות התלויות והעומדות, וכן הגיש בקשה למחיקת עתירה מנהלית של התנועה במקום בו ביקשה מידע על התנחלויות, משום שהיא הציגה את עצמה כ'שלום עכשיו'. קינג לא הרפה, והעביר תלונה למפלג ההונאה במשטרת ישראל נגד עו"ד אילן יונש, המייצג את 'שלום עכשיו' בעתירה הזו, מפני שיונש הצהיר כי זו עמותה רשומה שאינה פוליטית. מסקנתו של קינג מכל האמור, שעורך הדין הנכבד הצהיר שקר. 

בימים אלה הגיש קינג בקשה לתיקון תביעת הדיבה שלו. התביעה, בנוסחה השלישי, מוגשת נגד 'ש.ע.ל', ומי שסקרן לראות אם תחליט העמותה להיות הפעם כושי או נמר חברבורות יצטרך להמתין לתוצאות.

מהיכן זורם הכסף ולאן


אריה קינג מצא דרך להיאבק ב'שלום עכשיו': הוא הקים אתר בשם 'ShalomNow – אתר לשוחרי שלום', המיועד לכל מי ש"נפגעו או נפגעים בהווה מפעילות התנועה". קינג מתכוון לרכז מידע על התבטאויות של פעילי התנועה, לפרסם אירועים של התנועה כדי שיגיעו אליהם גם פעילי ימין, ולדווח על תיקים משפטיים המנוהלים נגדה. "זו עמותה שעושה נזק רב, ואני כבר שנים טוען שצריך לגרום להם לעסוק בהתגוננות משפטית במקום שיטרידו אותנו"
הגילויים של קינג חדשים, אבל לא לגמרי. כבר לפני שבע שנים וחצי התריע איש המפד"ל חיים פלק בפני רשם העמותות דאז, עמירם בוגט, על כך ש'שלום עכשיו' מסתתרת מאחורי סינרה של עמותת 'ש.ע.ל', אשר רשומה כעמותה לא פוליטית למטרות חינוך. בוגט, כך נראה, לא עשה עם זה הרבה, אבל לפני חצי שנה שלח רשם העמותות, ירון קידר, את רואה החשבון גבריאל איזק לקיים בדיקת עומק בתיקי העמותה. במשרד המשפטים טוענים כי מדובר בבדיקה מקרית המתבצעת מפעם לפעם, אולם דליה לאוור מהיישוב עפרה ("אני רואה את עמונה מהבית שלי") עוקבת אחר התנהלות העמותה בישראל ואחר התנהלות עמותת הידידים בארצות הברית כבר שנתיים, והיא חושבת שמדובר בבקשה של רשויות המס האמריקניות.

'ידידי שלום עכשיו' בארצות הברית (Americans for Peacenow), כך מסבירה לאוור, היא עמותה מבוססת ביותר. לדבריה מדובר בהכנסות של שני מיליון דולר בשנה, ושליש מתוכן מגיעות לישראל. בשל בעיות עם דיווחי העמותה האמריקנית, חושבת לאוור שהיוזמה לבדיקת 'שלום עכשיו' הגיעה מהדוד סם. העובדה שרשם העמותות, ירון קידר, הוא היועץ המשפטי לשעבר של מר"צ ולמרות דעותיו הורה על עריכת החקירה רק מחזקת לדעתה את הטיעון הזה.

מטרותיה של 'ש.ע.ל – מפעלים חינוכיים' היא "לעסוק בפעילות חינוכית על-ידי פרסום חומר הסברה, כינוס אסיפות הסברה, פרסום מודעות בעיתונים ובכל דרך אחרת שיש בה כדי להשפיע על חינוכו של נוער בפרט, ושל הציבור בכלל". במהלך בדיקת העמותה העידו אנשיה כי 'ש.ע.ל' אכן עושה בדיוק את זה. היא מקיימת הרצאות, מפגשים דיונים לקהל הרחב, סיורים וכתיבת חומר ספרותי ועיוני.

מן הדו"ח שהגיש איזק עולה שהפעילות כוללת עוד כמה דברים, כמו קיום הפגנות, מאבק משפטי לעקירת מאחזים, מעקב שטחים בעלות גבוהה (עלות שכרו של דרור אטקס, רכז הפרויקט, הייתה 209 אלף ש"ח בשנה, אם רציתם לדעת. יריב אופנהיימר, המזכ"ל והדובר, מרוויח הרבה פחות ממנו) ופעילות פוליטית נוספת. מבדיקת ניירות העמותה עולה כי היא השקיעה בשנת 2005 כ-800 אלף שקלים בתצלומי אוויר של ההתיישבות היהודית ביש"ע!

מי שדואג לתזרים המזומנים, כך עולה עוד מהדו"ח, הם ידידים רבים בחו"ל. חלק הוא כסף ייעודי לפרויקטים, כמו למשל למעקב אחרי הבנייה ביו"ש, וסכומים אחרים מגיעים משגרירויות אירופאיות, מהאיחוד האירופי ומאגודות ידידים באירופה, בקנדה וכאמור גם בארצות הברית.

ההכנסות בשנת 2005 עמדו על למעלה מחמישה מיליון שקלים וחצי, מהן למעלה משני מיליון מחו"ל. שנת 2004 הייתה טובה אף יותר: אז הצליחה העמותה לגייס למעלה משישה מיליון שקלים.

עובדה מעניינת נוספת היא כי בשנת 2005 הוציאה 'ש.ע.ל' למעלה ממיליון ש"ח על הסברה ויחסי ציבור. אם תהיתם איך כולם מקבלים דיווחים בזמן אמת על כל פעילות של העמותה, הנה התשובה.

חוק העמותות המחייב את העמותה להתנהל לפי מטרותיה הרשומות, אם היא אינה נוהגת כך, יכול להוות הדבר עילה לפירוקה. טיוטת הדו"ח של איזק הובאה בפני נציגי 'שלום עכשיו', אשר התעקשו כי "פעילות העמותה אכן תואמת את מטרותיה". אך איזק לא קיבל את הטיעון הזה.

בעיה נוספת שגילה איזק חופפת לדברים שגילה קינג. סעיף 8א' לחוק העמותות קובע כי "שם העמותה יצוין בכל מסמך, שילוט או פרסום היוצא מטעמה, בצורה המלאה המופיעה בתעודת הרישום". השם צריך להופיע במלואו, כך שהעמותה תעמוד מאחורי כל פרסום שלה. 'ש.ע.ל', לעומת זאת, מציגה את עצמה ברבים כ'שלום עכשיו', ובאתר הרשמי שלה, כך נכתב בדו"ח, לא מוזכר בשום מקום כי מדובר ב'ש.ע.ל מפעלים חינוכיים'. איזק העיר להם על כך והם הבטיחו לתקן, אך לא עשו זאת בפועל.

רואה החשבון אומנם מצא ניהול ספרים כמעט ללא דופי, אבל המליץ להעביר את העמותה למחלקת פירוקים בשל אי ההתאמה בין המטרות הרשומות לבין הפעילות בפועל – עילה מספקת לפירוק לפי סעיף 49 בחוק העמותות.

ללא ניהול תקין

לתושבי המאחזים שמיהרו להביא את השמפניה מהמקרר לאור הכתוב בשורות האחרונות מומלץ לחכות רגע. ההמלצה של איזק עדיין אינה מיושמת בפועל, והיא כפופה להחלטתו של רשם העמותות – כאמור, איש מר"צ לשעבר. פירוק עמותה מתבצע דרך בית-משפט מחוזי, וגם אם קידר יחליט לפרק את 'ש.ע.ל', קשה לאמוד את הזמן שהדבר יארך.

הסטטוס של 'שלום עכשיו' (או שמא נקרא לה 'ש.ע.ל') כרגע הוא שהעמותה לא קיבלה אישור ניהול תקין לשנה האזרחית הקרובה. הדבר אומנם לא שולל ממנה לעת עתה את היכולת להבטיח לתורמים לה פטור ממס, אולם מס הכנסה יכול להחליט כי הוא עושה זאת באופן עצמאי, משום שפעילות העמותה אינה תקינה. רשויות המס יכולות להחליט עוד לגבות מס הכנסה מכל תרומה שמתקבלת במשרדי העמותה.

והיו מי שהזדרזו וניסו לתרגם את הסטטוס המעורער של 'שלום עכשיו' ואת תוצאות החקירה למסקנה משפטית מיידית. כך למשל עורכי הדין של מיגרון.

אחד הבג"צים ש'שלום עכשיו' מנהלים כבר למעלה משנה הוא למען עקירת המאחז. הדבקות של הארגון במטרה זו הביאה להבטחה של המדינה שהיישוב ייעקר עד סוף אוגוסט. בעתירה לעקירת המקום מופיעים שבעה עותרים: שישה ערבים, ו'שלום עכשיו' – המופיעה כ"תנועת שלום עכשיו – ש.ע.ל מפעלים חינוכיים".

לפני שבוע וחצי הגישו באי כוחו של היישוב מיגרון, עורכי הדין יצחק מירון וברק בר-שלום, עתירה מנומקת לפיה יש למחוק את 'שלום עכשיו' מן העתירה. הם אף ציטטו בג"ץ שבו מחקו השופטים עתירה שלמה משום שאחת העותרות פעלה שלא כדין והשנייה היתה איתה בעצה אחת.

מירון ובר-שלום תמכו את דרישתם בעובדות שפורטו כאן וצירפו אליה מסמכים המגוללים את כל הסיפור. אבל בסופו של דבר, הקופון לא נגזר. נשיאת בית-המשפט העליון, דורית בייניש, החליטה כי לא תמחק את העתירה ואפילו לא תמחק את שמה של 'שלום עכשיו' בלבד. בייניש לא נימקה, אלא הסתפקה ב"אין בטענה זו כדי להצדיק את מחיקתה של העותרת 7 מהעתירה". במילים אחרות, לתבוע 'שלום עכשיו – ש.ע.ל מפעלים חינוכיים' יכולה. להיתבע – לא.

עוברים להתקפה

אורית סטרוק, העובדת מול עמותות כמו 'ש.ע.ל' בתיקים של בית עזרא (המוּכרת כ'חנויות בשוק הסיטונאי' בחברון), אומנם מברכת על המהלך שבו אלה שמטיפים לכולם נתפסים כעבריינים, אבל מהיכרותה עם עמותות, גם אם מפרקים אותן, הן יכולות לקום שוב ועד אז להסתייע בעמותות-חברות. לכן, היא אומרת שהיא לא הייתה חוגגת.

עו"ד דורון ניר-צבי מצטרף לעמדתה של סטרוק, למרות שגם הוא חש כי מדובר ב'מכה מתחת לחגורה'. "זו התחלה יפה, וזה שאנחנו עוברים לסוג של התקפה, יש בזה חידוש". לכשעצמו, ניר-צבי מנהל תיק דיבה נגד 'שלום עכשיו' בנוגע לאחד הפרסומים שלהם, וכן, הוא היה רוצה לראות את כל מי שנפגע מהם עובר לעמדת תובע. התיק שמנהל ניר-צבי עוסק בפרסום של 'שלום עכשיו' בדו"ח שלהם 'עבירה גוררת עבירה' מנובמבר 06'. הדו"ח מצביע על "עובדה" לפיה ההתנחלויות יושבות על כארבעים אחוזים של אדמות פלשתיניות פרטיות. הדו"ח, הבנוי בצורה אקדמית מאוד, כולל הערות שוליים, פירוט מתודולוגיה, גרפים ותצ"אות מרשימים. הוא מציג את היישוב רבבה, למשל, כזה שיושב על 71 אחוזים של קרקע פלשתינית פרטית ואפס אחוז קרקע יהודית. ניר-צבי הגיש תביעה בסך 100 אלף שקלים נגד הארגון, משום שלדבריו היישוב שוכן כולו על אדמה של הקרן לגאולת קרקע. ניר-צבי קורא ליישובים להצטרף למה שהוא קורא "חגיגה", ובמילים אחרות, הוא אומר: "הגיע הזמן להפסיק לשתוק".

אריה קינג טוען שעל הגב של 'שלום עכשיו' תלויה קופה של שרצים. פרקליט המדינה לשעבר, ערן שנדר, הוא ממקימיה. בימיו הוגשו הבג"צים המשמעותיים שעסקו בגדר ההפרדה, דו"ח טליה ששון ועמונה. לדבריו, שנדר ידע היטב שפעילות העמותה אינה עולה בקנה אחד עם מטרותיה המוצהרות, אך הוא לא עשה עם זה דבר. בנוסף, הוא טוען, שילמה 'שלום עכשיו' כסף ל'מטה הרוב', תנועה שהייתה לכאורה בלתי מזוהה פוליטית במובהק, אבל פעלה למען בחירתו של אהוד ברק ועוד. 
  
קינג מצא דרך נוספת להיאבק ב'שלום עכשיו'. הוא הקים אתר בשם 'ShalomNow – אתר לשוחרי שלום', המיועד לכל מי ש"נפגעו או נפגעים בהווה מפעילות התנועה". קינג מתכוון לרכז מידע על התבטאויות של פעילי התנועה, לפרסם אירועים של התנועה כדי שיגיעו אליהם גם פעילי ימין, ולדווח על תיקים משפטיים המנוהלים נגדה. "זו היא עמותה שעושה נזק רב", אומר קינג, "ואני כבר שנים טוען שצריך לגרום להם לעסוק בהתגוננות משפטית במקום שיטרידו אותנו".

תגובת 'שלום עכשיו':

יריב אופנהיימר, מזכ"ל ודובר 'שלום עכשיו', חזר ביום שני בערב מקנדה. ביום שלישי הוא ניסה להיות אדיב אבל לא הצליח שלא להתכעס מעט על כל הפרשייה. לדעתו, מי שמנסה להונות את הציבור הוא רשם העמותות, משום שלדבריו בכל שנה מקבלת העמותה אישור ניהול תקין וכל מי שתרם ל'ש.ע.ל' בשנות קיומה הארוכות יודע שהיא זו העומדת מאחורי 'שלום עכשיו' ולאיזו מטרה בדיוק מיועד הכסף.

"פעילות העמותה בפועל", כך אומר אופנהיימר, "עולה לחלוטין עם מטרות העמותה. פעילותנו היא פעילות חינוכית שמנסה לתת לציבור כולו כלים וכיווני מחשבה לגבי הדרך לפתרון הסכסוך".

בשיחתנו הוסיף אופנהיימר ואמר כי לדעתו גם עתירות בבג"ץ הן דרך לחנך. את האצבע המאשימה הוא מציע להפנות למקום אחר לחלוטין: "אם כבר קיימת תופעה של שימוש בכספי ציבור המיועדים לחינוך מקופת המדינה והמשמשים למטרות פוליטיות, ניתן למצוא זאת במערכת החינוך של הציונות הדתית, אשר מעודדת בני נוער לצאת להפגנות ולפעילות ימין. 'שלום עכשיו' לא קיבלה שקל משום גוף ממשלתי. הדיבורים על הונאה הם דמגוגיה זולה וחסרת בסיס".

אופנהיימר אף התייחס לטענותיו של אריה קינג ואמר כי בית-המשפט דחה את טענותיו על הסף. "פעילות התנועה ברמה המשפטית נעשית על-פי דין. הניסיון לתקוף את שלום עכשיו בטענות טכניות אינו רלוונטי. אגב, בכל העתירות שהגשנו, מופיעים שמם של אנשים פרטיים אשר עותרים יחד בכל עתירה, כך שגם אם טענותיו של קינג היו מתקבלות, העתירות לא היו נמחקות".

לגבי האפשרות שהרשם ימליץ לפרק את העמותה אומר המזכ"ל כי בכוונת התנועה "להיאבק בכל החלטה או המלצה נגד פעילות התנועה. אם נתבקש לבצע שינויים טכניים, נעשה זאת. במדינת ישראל קיים חופש ביטוי וחופש התאגדות, ובכוונתנו להמשיך לפעול במסגרתו בניקיון כפיים ובשקיפות מלאה, כפי שנעשה מזה שלושים שנה".

ofralax@gmail.com