בשבע 282: מכתבים

קוראי העיתון , כ"ב באדר תשס"ח

האומנם לא מפחדים (בתגובה ל'ספר החמלה של יונתן בשיא', גליון 281)/ שרי קרביץ, נווה צוף
  
גם אני חשבתי, ועדיין חושבת, שההתנתקות היתה מהלך מסוכן. גם אני כואבת את מצבם של המגורשים ואת מצבה של המדינה. אך לא פחות מכך אני כואבת את מצבו של הציבור שלנו - הציבור הדתי-לאומי, שבא לידי ביטוי גם בדיון הלא ענייני על הספר שהוציא יונתן בשיא.

אמירות כמו "הוא (בשיא) אחד שלא צריך להכניס את ספריו לבתים..." והתבטאויות אחרות שעלו בכתבה שרומזות על אכזריות בעצם הוצאת ספר חמלה ע"י אדם כמו בשיא, הן אמירות מסוכנות ואכזריות. אלו אמירות של "קיצור דרך" הרסני בהתמודדות שלנו על מורכבות חיינו.

מה הקשר בין תפקידו של בשיא במנהלת סל"ע לבין יכולתו לערוך ולהביא להדפסה את דברי שד"ל?!

וכבר כתב הרמב"ם על מקורות חמורים אף יותר: "וקבל האמת ממי שאמרה..." ואכן יש לעשות הבחנה בין הדברים וכדאי לברר את האמת. זה דורש מאיתנו ללכת בדרך הארוכה יותר, הקשה יותר, אך הבטוחה יותר לעצמנו.אם לא נשכיל בעניין זה, אז ה"משבר של הציונות הדתית" הוא זה שישבור אותנו חס וחלילה, ולא אויבינו האמיתיים.

הלו"ז של בייניש/ עו"ד חיים דויטש, חולון

אינני מבין איך כבוד השופטת בייניש יכולה להשקיע את מיטב כישרונה בכתיבת פסקי-דין, כאשר היא נלחמת יום ולילה בשר המשפטים פרידמן?

האם אין זה מובן מאליו שאסור לשופטת להסיח דעתה ממלאכת השפיטה ולהתעלות מעל מאבקים אישיים?
שופטת שנתונה במאבק מתמשך ומתוקשר נגד שר המשפטים, לטוב או לרע, מן הראוי שתתפטר מתפקידה הקדוש, כי תפקידה הוא לשפוט בין הצדדים, ולא להילחם בשר המשפטים.

תשכח ימיני?/ שושן חורי, בני ברק

לא מזמן נפגש אולמרט עם אבו-מאזן וטען:"לא דיברנו על ירושלים"; ואבו-מאזן אמר: "אנו כן מדברים על ירושלים", ותנועת ש"ס שותקת, נשארת בקואליציה. ש"ס סומכת על דברי אולמרט, שירושלים תדון בסוף המו"מ, כמו מבקשת: "תעבדו עלי", ובסופו של דבר יחתכו בבשר החי, בירושלים, משוש ליבנו, עיר הקודש והמקדש, בעזרת קולות השמאל והסיעות הערביות. והנביא ישעיה (ס"ב, א') זועק: "למען ציון לא אחשה, ולמען ירושלים לא אשקוט..." ואני מפרש:"לא אחשה", מלשון חשאיות. בירושלים, בבת עיננו, אין לנהוג בחשאיות, אלא בגלוי, בקול רם, צלול וברור! מדוע שלא ילכו ראשי ש"ס אל אולמרט ויאמרו לו: אנו מוכנים להישאר בקואליציה בתנאי אחד: אם תכריז שירושלים איננה נושא למו"מ, איננה עומדת למכירה ולא לחלוקה.

כשהאדמה תרעד/ דוד קשני, תל אביב

כולם מדברים על רעידות האדמה ואף חשים אותן מעת לעת, אולם למרבה הצער איש אינו עושה דבר בנידון. בחודשים האחרונים היו לפחות שש רעידות אדמה מורגשות, כאשר האחרונה מביניהם היתה 5.3 בסולם ריכטר. ברצוני לברך את ח"כ משה כחלון אשר הקים בכנסת ועדת משנה לרעידות אדמה. ממשלת ישראל הקציבה כחמישה מיליארד שקלים לנושא רעידת האדמה, אך למרבה הצער אף אגורה לא הועברה לנושא זה.

על פי תחזית שהובאה לכנסת נאמר, שאם תהיה רעידת אדמה חזקה, יקרסו הבניינים הישנים אשר נבנו לפני ארבעים וחמישים שנה ויקברו תחתם אלפי אנשים. על כן, ברצוני לפנות לממשלת ישראל בבקשה לחזק את המבנים, בייחוד בדיור הציבורי.

צימוקים לשבת/ משה טאו, רחובות
 
משרד החינוך ציווה להחזיר תלמיד שהושעה בגלל שימוש בג'ל.
 אין הקפדה על משיחת יתר.

סנדלר שהעלים הכנסות ניקנס בסכום גבוה.
 דוגמה למנעל תקין.

משרד הבריאות: שימורי ירקות לא מומלצים בגלל מליחות גבוהה.
 די לכיבוש.

הבהרה

שלמה קור, שרואיין בשאלת השבוע בגיליון 280 כיהן כמשנה ליו"ר רשות שידור ולא כפי שפורסם.