בשבע 285: מיקרוסקופ

חגית ריטרמן, עדי גרסיאל, חני לוז, ישראל מידד, , י"ג באדר ב תשס"ח

פרשה פושרת/ חגית ריטרמן

זה בסדר שערוץ 10 מחפש סקופים, אבל הידיעה על הוצאותיו הכספיות של יו"ר הליכוד בנימין נתניהו היא לא בדיוק חשיפה מרשימה. הרי מה היה לנו כאן? נתניהו, שכבר שנים עוסק בהסברת ישראל בעולם, מביא לנו תועלת רבה אל מול מכונות התעמולה הערביות. אלו שכיסו את ההוצאות שלו על הסברה לטובת ישראל בעולם, היו ארגונים יהודיים בעולם. היו בזבוזים? היה מלון מפואר שאינו הכרחי? תיאטרון? אכן, לא התנהלות נכונה, אבל גם לא פשע כזה גדול. אפשר לחשוב שעליזה ואהוד אולמרט לנים במסעותיהם בעולם בקרוון, ואוכלים לוף מקופסת שימורים.

בתקשורת הישראלית החרדה כל כך מהסתה נגד מנהיגים, מנהיג הליכוד מוכפש כל הזמן. התחושה המצטברת, גם אם אתה רחוק מלהיות מצביע ליכוד אדוק, היא שמחפשים אותו. אחרת איך אפשר להסביר שעיתונאים אחראיים, שיודעים שלסיפור השולי הזה יש ערך קלורי כמו לחסה, הדביקו לו את הטייטל "פרשה"? תשובה: כשמכנים משהו "פרשה", מנפחים אותו. אז מה אם אי אפשר להשוות את זה לפרשות אמיתיות, של שחיתות או שחיתות לכאורה של שרון קצב ואולמרט?

כשהכותרות מתחפשות/ עדי גרסיאל

אולי בהשפעת פורים, החליטו השבוע שני העיתונים הגדולים ל'רענן' את הכותרות הראשיות שלהם. ידיעות הוסיף לכותרת הראשית 'לחץ' חץ יורד, ואילו מעריב סימן במרקר צהוב את כותרות המשנה על הירידות בבורסות (ראו תמונות).

האירועים הדרמטיים בשוקי העולם הם אולי תירוץ, אך מה שרצוי בתור מודעת פרסום או עיצוב של אתר אינטרנט, לא מתאים כשמדובר על עיתון – זה פוגע במסר ובהמשך גם באמינות. החומר המערכתי של העיתונים היומיים אמור לספק אינפורמציה, לא התחכמויות גראפיות.

ומי שלא מאמין, יכול להיזכר בגורלו העגום של העיצוב הקודם של מוסף מעריב -  'סופשבוע'.

ונהפוך הוא/ חני לוז

כיצד תישמע, פעם, מהדורת חדשות ישראלית-ציבורית:

אורי כהן אהרונוב, כתבנו לענייני משטרה: קצינים בכירים מותחים ביקורת קשה על תיפקוד המשטרה בירושלים: 10000 שוטרים הגיעו לעיר כדי לאבטח את ביקור נשיא ארה"ב בוש, 8000 הגיעו לשמור במצעד העליזים, ורק 200-300 שוטרים נשלחו לג'בל מוכאבר. 300 שוטרים זה לא מספיק, הפורעים הצליחו להיכנס ללא קושי ולגרום לנזקים קשים למכוניות, דודי שמש ואף לפציעת כמה תושבים.

שלמה קציר, מגיש: ומה אומרים אותם קצינים על מחדל השוטר בישיבת מרכז-הרב שלא הסתער על הרוצח בספריה, שכדאי שנזכיר לצופים, נשא גם הוא תעודת זהות כחולה?

כהן אהרונוב: נשמע על כך בכתבה מורחבת שהכנתי ל"יומן", שהועברה, כאמור, למוצאי שבת.

מגיש: תודה לך אורי, ובהמשך המהדורה נצפה בתמונות קשות מזריקות האבנים בכבישים ברחבי הארץ: שמשותיהן של חמש מכוניות נופצו ליד צומת גולני, בכביש החוף, בעזון, ובדרך לחברון.

מיכל בר, מגישה: מחר בבוקר יערך ניסוי צפירות בנתיבות ובאשקלון.

מגיש: מיכל, מה דעתך שנשמיע שוב את אותה הקלטה לגבי הקטיושות שלא יפלו על אשקלון, רבין ז"ל האשים אז את הימין בהיסטריה וכינה אותם "פחדני השלום" . (ההקלטה מושמעת: "לא היו ולא יהיו קטיושות על אשקלון").

מיכל: מדהים איך הגלגל מסתובב. תודה לכתבנו לענייני שלום שהביא את ההקלטה. נחזור ונזכיר לתושבי אשקלון ונתיבות – לא להיבהל, מדובר בתירגול בלבד. במקרה של אזעקת אמת תישמע הקלטת "צבע כתום - צדקתם" ברחבי העיר.

הנ"ל מבוסס על קטעים אמיתיים מ"מבט" השבוע

קריאה אובייטיבית/ ישראל מידד
 
בשבוע שעבר, הודיע ינון מגל ב"מבט" כי הופץ כרוז בחתימת עשרה רבנים קורא "לנקמה".  אבל כל מי שקרא את הכרזה לא ראה בה את המילה "נקמה".  הייתה בה קריאה להנהגה חזקה שתנהל את המלחמה נגד האויב ובעיקר, קריאה להעסיק יהודים במקום ערבים.  אז שאלתי את הממונה על תלונות הצבור ברשות השידור מדוע, ומי, כתב את המלה "נקמה" בתוך הקריינות של מר מגל.
 
אלישע שפיגלמן השיב: "קראתי את הכרוז בעיון. המילה נקמה אינה מופיעה בו אך אין ספק שזה מה שמשתמע ממנו. הקריאה לקיים באוייב "מידה כנגד מידה" היא ניסוח ברור כל צורכו... ולכן צדק מי שכתב בקריינות שזה כרוז הקורא לנקמה - כך יתאר זאת כל קורא אובייקטיבי."
 
ואני הגבתי כך:  "כמובן, הכל תלוי במידת האובייקטיביות של הצופה והמאזין.  מי שמראש מאמין שהצבור הדתי הלאומי ברובו שואף לנקום, יאמין שהכרזה קוראת במפורש לנקמה, גם אם המילה עצמה לא כתובה שם.  מי שמאמין שהציבור הנ"ל אינו שואף למעשי נקם נוסח הקוזקים ברוסיה, יחשוב שיש בכרזה לא יותר מקריאה לא להעסיק ערבים, ולדרוש מהממשלה להעניש את הציבור הערבי מידה כנגד מידה.

מה שינון מגל היה צריך לעשות הוא לקרוא חלקים מהמסמך ולהשאיר לציבור את השיפוט. 
 
חדשות בחדשות, 20.3.08/ חגית ריטרמן  

* השב"כ דחה בתחילת השבוע את הפרסום של איילה חסון-נשר מערוץ 1, שטענה כי קיימת התארגנות של פעילי ימין המגובה באישור רבנים לבצע פיגוע נקם בערבים, בעקבות הטבח במרכז הרב. השב"כ הבהיר, לאחר בדיקה מקיפה שעשה, כי אין אמת בדיווח שלה.

* ח"כ בנימין נתניהו הגיש תביעה משפטית נגד ערוץ 10 וחברת 'חדשות 10' על סך שני מיליון שקלים, וכן התנצלות והכחשה-הבהרה של הנתונים האמיתיים באותה הבלטה. עורך דינו, יעקב ויינרוט, אמר: "הנתבעות ידעו היטב שהתמונה מסולפת ומעוותת וכי נתונים שהופיעו בה נסתרו על פניהם; הן הפיצו דיבה רעה נגדו".

* עיתון 'הארץ' פרסם כי יו"ר מועצת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, נורית דאבוש, לא דיווחה על קשריה עם שי נשר, אחד מבעלי הקבוצות המתמודדות במכרזי הרדיו האזורי. ברשות השנייה הגיבו: זה קשר "לא ממשי", לכן היא לא היתה צריכה לדווח.

* הרשות השנייה החלה לשדר בזמן אמת סימון של נפילת טילי קסאם שלצדם הכיתובים "צבע אדום בשדרות" או "אזעקה באשקלון" בתוכניות הערוצים 2 ו-10, בתיאום עם פיקוד העורף. זכייני הרשות הסכימו להצטרף ליוזמת ערוץ 10, שמסמן מזה כמה שבועות את ההתרעות על נפילות טילים בשדרות.